Co Za Tydzień

Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Kto dostał w tym roku Wielkiego Jantara?

Co Za Tydzień

Autor:
Kamila
Jamrożek
Festiwal "Młodzi i Film" 2022.

Za nami 41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2022. Kto został wyróżniony w tym roku nagrodą Wielkiego Jantara? W programie "Co Za Tydzień" wywiady z nagrodzonymi artystami - Aleksandrą Terpińską i Tomaszem Habowskim, a także jurorką Marią Dębską.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" to najstarszy i największy w Polsce festiwal młodego kina. Prezentuje pełnometrażowe i krótkometrażowe profesjonalne debiuty filmowe. Tradycją festiwalu są spotkania młodych twórców z publicznością i krytykami. Głównymi nagrodami Festiwalu są Wielkie i Małe Jantary. Kto otrzymał nagrodę w tym roku?

Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Aleksandra Terpińska z Wielkim Jantarem 2022 za "Innych ludzi"

Wielkiego Jantara 41. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych odebrała Aleksandra Terpińska, reżyserka filmu "Inni ludzie". Film powstał na podstawie prozy Doroty Masłowskiej. 

- Kinu potrzebne jest ryzyko i potrzebny jest eksperyment, nawet jeżeli on może być nieudany. Bez tego nie znajdziemy nowego języka i nie będziemy tego kina rozwijać i posuwać do przodu. Tylko dzięki szukaniu nowych ścieżek jest to możliwe - powiedziała nagrodzona Aleksandra Terpińska.

Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Maria Dębska w jury

W jury pod przewodnictwem Marcina Koszałki zadebiutowała jako jurorka aktorka Maria Dębska

- Decyzje podajmowałam ufając swojej intuicji. Albo ktoś opowiada coś w sposób, który nas porusza albo nie. W przypadku filmów, które miały bardzo mały budżet, a rywalizują z filmami, które były nawet kilka razy droższe, dla mnie to było ważne, że ktoś potrafi za dużo mniejsze pieniądze zrobić film, po którym tego w ogóle nie widać - stwierdzila Maria Dębska

Nagroda na festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie to swoista trampolina do dalszych osiągnięć, o czym świadczą losy laureatów z poprzednich lat. W tym roku nagrodzono debiutantów Justynę Święs i Michała Sikorskiego.

- Tutaj te nagrody są dosyć specyficzne. Na przykład to nie jest najlepsza rola żeńska, tylko odkrycie aktorskie - wyjaśniła Maria Dębska.

Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Tomasz Habowski o "Piosenkach o miłości"

Podczas festiwalu "Młodzi i Film" nagrodę za reżyserię odebrał Tomasz Habowski. "Piosenki o miłości" to przykład mikrobudżetowego filmu, który został doceniony przez publiczność i krytyków.

To opowieść o pasji do muzyki dwojga ludzi: chłopaka z wielkomiejskiego świata artystycznego i początkującej wokalistki z małego miasteczka, w tej roli Justyna Święs także nagrodzona w Koszalinie.

- Moim celem przy robieniu tego filmu było samo zrobienie tego filmu. Ja nie myślałem o tym, czy potem będzie miał on jakieś życie festiwalowe, czy będzie rezonował. To jest wszystko bonusem, który bardzo mnie zaskakuje i cieszy, bo to znaczy, że z tym takim czystym podejściem można zrobić coś, co i tak zostanie docenione. Że nie trzeba myśleć o tym, żeby być docenionym - stwierdził debiutujący reżyser.

Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Kto dostał Wielkiego Jantara?
Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Kto dostał Wielkiego Jantara? Źródło: "Co Za Tydzień"

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Festiwal "Młodzi i Film" to najstarszy w Polsce festiwal debiutów. W Koszalinie zaczynali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Łukasz Palkowski, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona czy Dariusz Gajewski.

Festiwal "Młodzi i Film" składa się z trzech konkursów: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. To także pokazy pozakonkursowe w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Retrospektywy, a także pokazy filmów jurorów oraz pokazy specjalne. To również spotkania Szczerość za szczerość z ekipami filmów konkursowych, spotkania branżowe dla uczestników festiwalu.

W klubie festiwalowym w trakcie trwania festiwalu odbywają się koncerty oraz spotkania z artystami. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

Pozostałe wiadomości