Co Za Tydzień

Polki zachwycają na Biennale w Wenecji. Te wystawy trzeba zobaczyć

Co Za Tydzień

Autor:
Kamila
Jamrożek
Źródło:
Co Za Tydzień
Olivier Janiak rozmawiał z artystkami na Biennale w Wenecji

Na 59. Biennale Sztuki w Wenecji rządzą kobiety. W głównym pawilonie obejrzymy prace polskiej artystki Anety Grzeszykowskiej. Warto zajrzeć też do polskiego pawilonu, gdzie obejrzymy prace Małgorzaty Mirga-Tas. Poza tym warto zobaczyć wystawę Ewy Kuryluk zorganizowaną przez Fundację Rodziny Staraków.

Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia — to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych na świecie. Biennale w Wenecji po raz pierwszy odbyło się w 1895 roku. Prestiż tego wydarzenia utrzymuje się nieprzerwanie. Co dwa lata najważniejsi twórcy sztuki współczesnej przybywają do miasta na wodzie by licznej publiczności, kuratorom, dziennikarzom i miłośnikom sztuki zaproponować artystyczną wizję rozumienia świata.

Niezwykły polski pawilon na Biennale w Wenecji

W polskim pawilonie romsko-polska artystka Małgorzata Mirga-Tas "przeczarowuje świat". Dwanaście gobelinów uszytych ze skrawków materiałów, ubrań, osobistych rzeczy zachwyca kolorami, piętrami metafor, a przede wszystkim afirmacją życia.

12 wielkoformatowych gobelinów dedykowanych jest 12 miesiącom w roku. Inspiracją dla "Przeczarowania świata" były freski z renesansowego Palazzo Schifanoia w Ferrarze.

- Wszystkie materiały dostały drugie życie i nową energię — powiedziała artystka w rozmowie z Olivierem Janiakiem.

Biennale w Wenecji. Wystawa Polki w pawilonie głównym

W głównym pawilonie z kolei oglądać można wstrząsające prace fotograficzne Anety Grzeszykowskiej. Na czarno-białych fotografiach córka artystki bawi się niczym lalką silikonowym kadłubkiem matki.

- Kuratorka wystawy wykonała gigantyczną pracę, żeby z całego świata wydłubać artystki kompletnie nieznane, które uprawiały swoją twórczość w zaciszu pracowni, a teraz wreszcie są pokazane światu - powiedziała krytyczka sztuki Anda Rottenberg.

Zobacz wideo:

Biennale w Wenecji. Niezwykły polski pawilon i wyjątkowe wystawy polskich artystek
Biennale w Wenecji. Niezwykły polski pawilon i wyjątkowe wystawy polskich artystek

Biennale w Wenecji. Wystawa Ewy Kuryluk zorganizowana przez Fundację Rodziny Staraków

Prace Ewy Kuryluk zaprezentowane zostały na wystawie "Ja Biały Kangór" zorganizowanej przez Fundację Rodziny Staraków w Palazzo Querini.

- Każdy biznesmen, który osiągnął sukces, powinien się podzielić — powiedział Jerzy Starak.

Wystawa Ewy Kuryluk to podróż przez różne etapy twórczości artystki. Znajdziemy na niej fotografie, malarstwo, a także instalacje. Artystka uwieczniła w swoich pracach własne doświadczenia i przeżycia.

- Wenecja jest metafizyczna, abstrakcyjna i bardzo romantyczna. Uwielbiam się tak mocno oderwać od rzeczywistości — stwierdziła obecna na wystawie Agnieszka Woźniak-Starak.

Biały Kangór, od którego wziął się tytuł wystawy, nawiązuje do historii z lat 50. Kilkuletnia Ewa, podczas wizyty w warszawskim zoo, usłyszała, jak dyrektor Jan Żabiński opowiada o kangurach i skojarzyła to z własnym nazwiskiem. Przydomek został z nią na całe życie.

- Trzeba robić to, co się chce robić, czując, że się na do tego jakiś dar — powiedziała artystka w rozmowie z Olivierem Janiakiem.

Jak jeszcze podsumowała swoją twórczość? Zobacz wideo:

Biennale w Wenecji. Wystawa Ewy Kuryluk zorganizowana przez Fundację Rodziny Staraków
Biennale w Wenecji. Wystawa Ewy Kuryluk zorganizowana przez Fundację Rodziny Staraków Źródło: Co Za Tydzień

Biennale w Wenecji - do kiedy? Data

59. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - La Biennale di Venezia trwa od 23 kwietnia. Prace można oglądać do 27 listopada 2022 r.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło: Co Za Tydzień

Źródło zdjęcia głównego: Co Za Tydzień

Pozostałe wiadomości