Co Za Tydzień

W warszawskiej Fabryce Norblina powstała pierwsza polska galeria immersyjna. Czym jest?

Co Za Tydzień

Autor:
Julia
Sadowska
Źródło:
Co Za Tydzień
W warszawskiej Fabryce Norblina powstała pierwsza polska galeria immersyjna

W warszawskiej Fabryce Norblina powstała jedyna w naszym kraju galeria wykorzystująca najnowocześniejszą technologię w tworzeniu wystaw multisensorycznych. Pierwsza wystawa, którą będziemy mogli tam zobaczyć, nosi nazwę "Retro Warszawa" i jest opowieścią o życiu toczącym się w przedwojennej stolicy. Co może nas zaskoczyć na miejscu?

LIVE BOX EXPERIENCE jest wielofunkcyjną przestrzenią multisensoryczną, oferującą widowiska z zakresu sztuki, nauki, czy historii, połączonych z najnowocześniejszą technologią. Każdego dnia na miejsce widowiska przybywają tłumy zainteresowanych. Wystawę znajdującą się w warszawskiej Fabryce Norblina oglądać można od wtorku do niedzieli o różnych porach.

Czym jest najnowsza wystawa immersyjna w Fabryce Norblina?

W warszawskiej Fabryce Norblina zobaczyć można multimedialne widowisko "Retro Warszawa", które w unikalny sposób ukaże miejsca znajdujące się w XX-wiecznej stolicy, nietknięte jeszcze skutkami II wojny światowej. Wystawa immersyjna to technologia, której celem jest wywołanie wrażenia wniknięcia w wirtualną rzeczywistość. Tego typu miejsca znajdują się m.in. w Tokio, Singapurze, czy Nowym Jorku.

Redaktorzy "Co za tydzień" pojawili się w miejscu wystawy, gdzie spotkali się z organizatorami ekspozycji oraz pokazali najciekawsze elementy dostępne dla jej uczestników. Joanna Kowalkowska, założycielka i prezeska Art. Box Experience, opowiedziała o szczegółach stworzonego przez nią widowiska.

"Jest to pierwsza w Polsce i w tej części Europy w pełni immersyjna galeria poświęcona sztuce cyfrowej. Otwieramy się wystawą 'Retro Warszawa', która opowiada o przedwojennej Warszawie w sposób immersyjny, czyli możemy zanurzyć się w obrazy, słuchając ścieżki dźwiękowej stworzonej przez Jana Emila Młynarskiego" - powiedziała założycielka i prezeska Art. Box Experience.

Wydarzeniu towarzyszyc będzie niezwykła muzyka

Ekspozycja "Retro Warszawa" ma na celu ukazanie wielobarwnej stolicy oraz zabranie odwiedzających galerię, do różnych zakątków miasta. Wrażenie bycia uczestnikiem przedwojennej Warszawy, potęguje muzyka stworzona przez kompozytora - Jana Emila Młynarskiego.

Muzyk opowiedział o tym, co zainspirowało go do stworzenia różnorodnej muzyki, która towarzyszyć będzie obrazom ukazanym w multimedialnej wystawie. Przybliżył również, w jaki sposób tworzono melodie odgrywane mieszkańcom tamtejszej stolicy.

"Warszawa była przed wojną miastem niezwykle rozegranym, rozśpiewanym. Każdy, kto Warszawę opisuje mówi o tym ze muzyka była kolejnym mieszkańcem, bohaterem zdarzeń. Muzyka i instrumenty były przynoszone z migrantami. W muzyce było opisywane życie i miasto. No i oczywiście mamy muzykę uliczną, podwórkową, proletariacką, ale mamy też oczywiście Warszawę elegancką, rewiową, kabaretową. Na tej wystawie to wszystko jest" - powiedział Jan Emil Młynarski.

Przedwojenna Warszawa ukazana w ekspozycji "Retro Warszawa" Przedwojenna Warszawa ukazana w ekspozycji "Retro Warszawa"

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Zobacz też:

Autor:Julia Sadowska

Źródło: Co Za Tydzień

Pozostałe wiadomości