Domy dla potrzebujących od Brada Pitta rozpadają się. Mieszkańcy składają pozew

Brad Pitt, Oscary
Brad Pitt
Źródło: x-news
Brad Pitt przeznaczył środki na budowę domów dla mieszkańców Nowego Orleanu, którzy ucierpieli w wyniku huraganu Katrina w 2005 roku. Jego gest miał pomóc ludziom odzyskać dach nad głową i umożliwić bezpieczny, nowy start. Szybko okazał się jednak źródłem licznych problemów.

Brad Pitt i Make It Right wsparli ofiary huraganu Katrina

Huragan Katrina spustoszył Nowy Orlean w sierpniu 2005 r. Żywioł najbardziej zniszczył teren Lower Ninth Ward. Wielu ludzi straciło cały dorobek życia i dach nad głową z dnia na dzień. Niedługo potem powstało kilka akcji mających wesprzeć poszkodowanych. Do jednej z nich przystąpił Brad Pitt. Stworzył on projekt Make It Right i obiecał wybudować 150 domów dla ofiar huraganu. Projekt wsparli m.in. Snoop Dog i Bill Clinton. Według doniesień Brad Pitt przeznaczył na jego realizację około 5 milionów dolarów.

Zagraniczne gwiazdy

Źródło: Dzień Dobry TVN
James Arthur o słodko-gorzkiej miłości
James Arthur o słodko-gorzkiej miłości
Rozwód Gwyneth Paltrow
Rozwód Gwyneth Paltrow
Zachary Levi o sławie i byciu superbohaterem
Zachary Levi o sławie i byciu superbohaterem
Kto jest największym fanem U2?
Kto jest największym fanem U2?
Filmy na najgorętszych plażach świata
Filmy na najgorętszych plażach świata
Najlepsze filmy o UFO
Najlepsze filmy o UFO
Sukces nie zna wieku
Sukces nie zna wieku
Matthew McConaughey jakiego nie znacie
Matthew McConaughey jakiego nie znacie
Will Smith jakiego nie znacie
Will Smith jakiego nie znacie
Kulisy pracy i przyjaźni Matta Damona i Bena Afflecka
Kulisy pracy i przyjaźni Matta Damona i Bena Afflecka
Australijczycy podbijają Hollywood
Australijczycy podbijają Hollywood
Karolina Szymczak zagrała u boku Brada Pitta
Karolina Szymczak zagrała u boku Brada Pitta
Anna Wendzikowska i Simu Liu
Anna Wendzikowska i Simu Liu

Projekt zakładał, że domy powstaną w ciągu dwóch lat. Każdy miał mieć ok. 100 m kw powierzchni, składać się z trzech sypialni i werandy. Budynki planowano postawić od 1,5 do 2,5 m nad ziemią, a na wybudowanie każdego z nich planowano przeznaczyć średnio 150 tys. dolarów. Miały być również ekonomiczne w utrzymaniu i przyjazne środowisku, a to wszystko za sprawą nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Domy od Brada Pitta

Ostatecznie ze 150 planowanych, powstało 109 domów. Dla wielu ludzi, którzy się do nich wprowadzili, domy z projektu Brada Pitta były pierwszymi, które zaczęli posiadać na własność. Ludzie byli zachwyceni gestem aktora. Nie tylko ci, którzy otrzymali pomoc. Na wielkiej gali sukces obwieściła również zaangażowana w Make It Right Ellen DeGeneres. Okazuje się jednak, że nie wszystko poszło tak dobrze.

Obecnie wiele z tych budynków nie nadaje się już do dalszego zamieszkania. Według doniesień, część z nich się rozpadła. Mieszkańcy zgłosili liczne uciążliwe usterki: przecieki, czarną pleśń, słabą wentylację, gnicie ganków, zapadnięcia schodów, pożary wywołane wadliwą elektryką, wadliwą instalację wodociągową. Większość z tych ludzi nie posiada wystarczających środków, by móc stale inwestować w dom. Niektórzy uskarżali się również na pojawienie się chorób wywołanych stopniowo pogarszającymi się warunkami życiowymi.

Urbanistka Judith Keller postanowiła przeprowadzić badania nad projektem. Po raz pierwszy przyjrzała się budynkom w 2018 r. i już wtedy zaskoczyła ją szybko postępująca ich degradacja. Wtedy też jeden z domów został zburzony ze względu na jego fatalny stan. Kolejny w 2021 r. Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej.

Mieszkańcy złożyli pozew

Organizacja Make It Right na początku dokonywała drobnych napraw, ale później jej przedstawiciele zaczęli naciskać na mieszkańców, by podpisywali umowy o zachowaniu poufności i nie mówili publicznie o problemach z domami. Później z kolei zaczęli unikać kontaktu, nie odpowiadać na maile i telefony.

Ostatecznie mieszkańcy zdecydowali się złożyć pozew zbiorowy przeciwko Bradowi Pittowi i jego organizacji podkreślając, że starali się dojść do jakiegoś kompromisu. Aktor wielokrotnie zachwalający wcześniej swój projekt, nie chciał uczestniczyć w procesie. Sędzia odrzucił jednak jego wniosek. Z kolei sama organizacja złożyła pozew przeciwko dostawcy drewna, głównemu architektowi i dyrektorowi wykonawczemu. To ich obwinia za niepowodzenie projektu.

Urbanistka Judith Keller podkreśla, że zaistniała sytuacja pokazuje, jak problematyczne może być dochodzenie swoich praw, gdy w pomaganie ludziom angażują się prywatne osoby czy firmy zamiast instytucji publicznych.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: noizz.pl, guardian

Źródło zdjęcia głównego: x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości