Oni pokonali raka - gwiazdy, które wygrały walkę z chorobą

Autor:
Dagmara
Olszewska
Cynthia Nixon, Kylie Minogue, Irena Santor, Weronika Książkiewicz

Strach przed wykryciem choroby jest głównym powodem odwlekania wizyty u lekarza. Informacja o raku coraz częściej nie jest na szczęście jednoznaczna z wyrokiem. Gwiazdy z Polski i ze świata są tego doskonałym przykładem. Mówiąc o swojej chorobie i leczeniu wspierają miliony ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami.

Historia wielu osób pokazuje, że wczesne wykrycie choroby, siła do walki i odpowiednie leczenie może skutecznie pomóc w pozbyciu się niebezpiecznego intruza. Wiele znanych i rozpoznawalnych gwiazd wygrało tę nierówną bitwę. Do ich grona należy między innymi Cynthia Nixon, Brigitte Bardot, Irena Santor, Jerzy Stuhr czy Weronika Książkiewicz. 

Gwiazdy, które wygrały walkę z rakiem

Cynthia Nixon wciela się w rolę Mirandy w kultowym serialu "Seks w Wielkim Mieście". Aktorka o walce z nowotworem piersi poinformowała w 2002 roku. Ze względu na leczenie straciła swoje rude włosy, które dały jej dużą rozpoznawalność w show-biznesie. Swoją historię wykorzystała do tego, by inspirować -  wystąpiła nawet na Broadwayu, wcielając się w postać osoby chorej na raka. Publicznie wystąpiła wtedy z ogoloną głową. Aktorce udało się pokonać chorobę. 

Kylie Minogue, jedna z najpopularniejszych piosenkarek na świecie również zmagała się z nowotworem piersi. Rozpoznano go u niej, gdy miała zaledwie 36 lat. Wokalistka na szczęście pokonała chorobę. Choć na czas leczenia zrezygnowała z rozwijania kariery, powróciła z wielkim impetem, promując zdrowy tryb życia i diagnostykę.

Anna Dereszowska o powrocie do formy sprzed ciąży
Anna Dereszowska o powrocie do formy sprzed ciąży Anna Dereszowska o powrocie do formy sprzed ciąży

Gwiazdy, które chorowały na raka

Brigitte Bardot to bez wątpienia ikona francuskiego kina. Zachorowała na raka, kiedy miała 49 lat. Choroba sprawiła, że wycofała się z życia publicznego. W wywiadach wielokrotnie zaznaczała, że zwyciężyła z chorobą dzięki wsparciu, jakie otrzymywała ze strony swoich ukochanych zwierząt.  Irena Santor w jednym z wywiadów powiedziała:

"Postanowiłam, że zrobię wszystko, żeby wyzdrowieć. I się udało".

U artystki nowotwór wykryto w 2000 roku, gdy miała 66 lat. Po ciężkiej walce udało się jej wrócić do zdrowia i pełni sił. Irena Santor często angażuje się w akcje promujące regularne badania mammograficzne. Weronika Książkiewicz opowiadała o swojej walce z nerwiakiem w kręgosłupie. Na szczęście guz nie był złośliwy i chorobę udało się pokonać. 

"Operacja była niezwykle niebezpieczna i skomplikowana - trwała około ośmiu godzin. Potem była długa rehabilitacja" - powiedziała mama Weroniki Książkiewicz w wywiadzie dla magazynu "Gala".

Agata Buzek jako dziecko cierpiała nowotwór układu chłonnego. Diagnozę usłyszała mając zaledwie 8 lat.

"Mama i tata nie karmili mnie lękiem, karmili mnie nadzieją. Nigdy nie doświadczyłam nakazów, zakazów, kar. Pewnie dlatego jest mi dziś łatwiej przekabacać się na tę stronę ufną i marzeniową, niż tkwić w ciemnościach, które przecież też dobrze znam" – powiedziała w wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego. Powrót do zdrowia zajął jej 4 lata. 

Jerzy Stuhr to bez wątpienia jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów. Artysta podczas leczenia pisał dziennik, w którym opisał przebieg choroby. Jego leczenie zakończyło się w 2012 roku. 

"Lekarze mówili, że męża zżera rak, ale ja wiedziałam, że w tym momencie bardziej zżerało go zakażenie, które wdarło się do rurki, którą podawano mu jedzenie. Kiedy już udało się ich przekonać, by wzięli go na oddział, dalej utrzymywali, że i tak z tego nie wyjdzie. Żebym poszła do psychologa, a mężowi załatwiła leczenie przeciwbólowe. Powiedziałam, że z tego wyjdzie i poszłam do domu. Ciekawe, co teraz myślą, widząc pełnego życia mężczyznę?" - powiedziała Barbara Stuhr w wywiadzie udzielonym dla  "Gazety Krakowskiej".

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images, MW MEDIA

Pozostałe wiadomości