Gwiazdy

Janet Yang przewodniczącą organizacji przyznającej Oscary

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Janet Yang przewodniczącą organizacji przyznającej Oscary

Janet Yang została przewodniczącą Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jest to organizacja przyznająca Oscary. Kobieta pełniła w niej do tej pory kilka funkcji w należących do Akademii komitetach.

Janet Yang jest pierwszą osobą azjatyckiego pochodzenia pełniącą funkcję przewodniczącej organizacji przyznającej Oscary. Producentka, której przodkowie mają korzenie w Chinach, stanęła na czele Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Janet Yang przewodniczącą organizacji przyznającej Oscary

Wybór Janet Yang na tak ważne stanowisko nie jest przypadkowy. Kobieta pełniła w niej do tej pory kilka funkcji w należących do Akademii komitetach czy grupach i jest zaangażowana w działalność wielu organizacji artystycznych, społecznych i politycznych. Janet Yang jest np. przewodniczącą Akademii Filmowej czy współzałożycielką Gold House, kolektywu skupiającego wpływowych Azjatów w dziedzinie rozrywki, technologii, stylu życia i biznesu.

"Janet jest niezwykle oddaną, obdarzoną strategicznym zmysłem liderką, która ma niesamowity dorobek w służbie Akademii. Jestem zachwycony, że podejmuje się zaszczytnej roli przewodniczącej i cieszę się na bliską współpracę. Razem będziemy realizować naszą wspólną wizję służenia naszym członkom, celebrowania współpracujących ze sobą branż filmowych oraz inspirowania następnych pokoleń filmowców" - powiedział Bill Kramer, prezes Akademii, cytowany przez portal "Variety".

Przewodniczący Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wybierany jest na roczną kadencję. Po upływie tego okresu może zostać wybrany po raz kolejny. Nie może jednak pełnić tej funkcji przez więcej niż cztery kolejne lata.

Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Kto dostał Wielkiego Jantara?
Festiwal "Młodzi i Film" 2022. Kto dostał Wielkiego Jantara? Źródło: "Co Za Tydzień"

Janet Yang - kim jest?

Janet Yang jest znaną w Hollywood producentką. 66-latka ma na koncie filmy takie jak m.in. "Szpital Królestwo", "Bez przedawnienia", "Skandalista Larry Flynt" czy nominowana w 2021 roku do Oscara animowana "Wyprawa na Księżyc".

Janet Yang jest pierwszą Azjatką i czwartą kobietą, która pokieruje Amerykańską Akademią Sztuki i Wiedzy Filmowej. Wcześniej funkcję przewodniczącej pełniły Bette Davis (aktorka została wybrana w 1941 roku, ale zrezygnowała po zaledwie dwóch miesiącach), Fay Kanin (1979-1983) oraz Cheryl Boone Isaacs (2013-2017).

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości