Gwiazdy

Nie żyje ilustrator Wiesław Zięba. To dzięki niemu mamy "Reksia" i "Bolka i Lolka"

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Wiesław Zięba nie żyje

Wiesław Zięba nie żyje. Był on scenarzystą, ilustratorem i reżyserem. Współtworzył kultowe polskie bajki takie jak "Reksio" czy "Bolek i Lolek". Artysta zmarł w wieku 75 lat.

Wiesław Zięba był bardzo ważną postacią polskiego przemysłu filmowego. O jego śmierci poinformowało jako pierwsze Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wiesław Zięba nie żyje

Wiesław Zięba zmarł 12 września 2022 r. Wiadomość o jego śmierci opublikowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego był członkiem. Ilustrator był odpowiedzialny za rysunki m.in. w takich kultowych animacjach takich jak "Reksio" czy "Bolek i Lolek".

"Wiesław Zięba, scenarzysta, autor opracowania plastycznego i reżyser filmów rysunkowych, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przez wiele zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza w kraju i na świecie, zmarł 12 września 2022 roku. Miał 75 lat" - czytamy w komunikacie.

Informację potwierdziło także bielskie Studio Filmów Rysunkowych.

"Dotarła do nas smutna informacja. 12 września zmarł wybitny scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych - Wiesław Zięba. Spod jego ręki wychodziły znakomite produkcje Studia Filmów Rysunkowych, takie jak 'Pampalini łowca zwierząt', 'Reksio' czy 'Bolek i Lolek'. Człowiek wielu talentów, zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza" - czytamy w komunikacie.

Spot kampanii społecznej Playera i fundacji ITAKA z Danutą Stenką
Spot kampanii społecznej Playera i fundacji ITAKA z Danutą Stenką

Wiesław Zięba - kim był?

Wiesław Zięba urodził się 4 maja 1947 r. w Przysiekach. Ukończył liceum w Bielsku-Białej. Jego debiut przypadł na 1972 rok i miał miejsce w tygodniku "Szpilki". W tym samym roku rozpoczął pracę w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Od 1983 r. był związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Ostatnia jego reżyserska działalność miała miejsce w 2017 r. Współtworzył pierwszy odcinek serialu animowanego "Żubr Pompik". Wiesław Zięba został uhonorowany medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości