Gwiazdy

Książę Harry w żałobie. Na wojnie w Ukrainie zginął jego przyjaciel. Zabili go Rosjanie

Gwiazdy

Autor:
Anna
Pawelczyk-Bardyga
Książę Harry stracił przyjaciela w wyniku ostrzeliwania rosyjskich wojsk na Ukrainie

Bliski przyjaciel księcia Harry'ego zginął podczas wojny w Ukrainie. Siergiej Karaiwan, z którym wnuk Elżbiety II miał okazję się zaprzyjaźnić podczas zawodów wojskowych, poniósł śmierć z rąk rosyjskich żołnierzy.

Ukraina wciąż jest w stanie wojny z Rosją. Nasi wschodni sąsiedzi od ponad trzech tygodni dzielnie walczą o suwerenność swojego kraju. Podczas gdy wiele kobiet uciekło przed wojną razem z dziećmi, mężczyźni musieli zostać w Ukrainie i stawić czoła wrogu. W wyniku rosyjskich bombardowań i ostrzeliwań zginęło już wiele osób. Są to nie tylko żołnierze, ale także osoby cywilne. Okazuje się, że na polu bitwy śmierć poniósł bliski znajomy księcia Harry’ego.

Nie żyje przyjaciel księcia Harry'ego. Zginął na wojnie w Ukrainie

Książę Harry przez wiele lat był w wojsku i dobrze wie, jakie zagrożenia niesie za sobą wojna. Takiego obrotu spraw nie mógł się jednak spodziewać. W wyniku starcia z rosyjskimi wojskami zginął jego przyjaciel Siergiej Karaiwan. Wnuk królowej Elżbiety II i Ukrainiec poznali się podczas zawodów Invictus Games, których książę Harry był inicjatorem. Są to rozgrywki kierowane do żołnierzy i weteranów, którzy zostali ranni podczas służby.

"Siergiej Karaiwan, były uczestnik Igrzysk Invictus Games, stracił życie w walce 13 marca 2022 roku, a nasze myśli kierują się ku jego rodzinie, przyjaciołom i szerszej społeczności. Mężczyzna został uznany za ofiarę śmiertelną rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - czytamy w oficjalnym komunikacie Invictus Games na Twitterze.

Zmarły żolnierz i książę Harry darzyli się wielką sympatią i ponoć wyczekiwali swojego kolejnego spotkania. 

"Kiedy wygramy, będziemy świętować jego życie, mówić o nim, o jego poczuciu humoru, profesjonalizmie, patriotyzmie i sportowych wysiłkach. Będziemy się przytulać, płakać i śmiać, ponieważ wspomnienia o nim przynoszą radość i szczęście. Proszę, nie myślcie o nim jak o męczenniku, on by tego nie chciał. Myślcie o nim jako o sławnym członku społeczności Invictus Games, bohaterze i obrońcy narodu ukraińskiego" - pisze menadżerka Invictus Games.

Karolina Gruszka rozmawia z córką o wojnie. "Dobrze wie, że tata jest Rosjaninem"
Karolina Gruszka rozmawia z córką o wojnie. "Dobrze wie, że tata jest Rosjaninem" Karolina Gruszka opowiedziała, jak rozmawia z córką o wojnie w Ukrainie. Jej tata jest Rosjaninem, co sprawia, że temat jest szczególnie trudny

Książę Harry już dawno apelował w sprawie pokoju w Ukrainie

Książę Harry już w pierwszym dniu wojny w Ukrainie zabrał głos. Książę oficjalnie potępił agresję Rosji i razem z żoną Meghan Markle dołączyli do grupy wsparcia Ukrainy. W jego ślady poszli także inni członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, którzy tym samym złamali dworski protokół. Przypomnijmy, że według zasad panujących u "royalsów", nie mogą się oni wypowiadać i angażować w kwestie polityczne. 

"Książę Harry i Meghan, książę i księżna Sussex oraz my wszyscy w Archewell, wspieramy mieszkańców Ukrainy, sprzeciwiamy się łamaniu prawa międzynarodowego i humanitarnego oraz zachęcamy społeczność globalną i jej przywódców do tego samego" - napisali Sussexowie na stronie swojej fundacji.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

Autor:Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson/Getty Images

Pozostałe wiadomości