Programy

Powstaje film "Kos" o Tadeuszu Kościuszce. Jacek Braciak o roli legendarnego generała

Programy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Jacek Braciak wciela się w rolę Tadeusza Kościuszki

Film "Kos" Pawła Maślony będzie opowiadać o Tadeuszu Kościuszce, który mobilizuje polską szlachtę i chłopów do powstania przeciwko Rosjanom. Ekipa programu "Co Za Tydzień" była na planie produkcji i rozmawiała z aktorami.

W tytułowej roli w filmie "Kos" zobaczymy Jacka Braciaka, a towarzyszyć mu będą Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz i Jason Mitchell, który wciela się w postać przyjaciela Kościuszki. Widzowie mogą kojarzyć tego aktorka z takich megaprodukcji jak "Straight Outta Compton" czy "Kong. Wyspa Czaszki". Co znani aktorzy powiedzieli o swoich rolach w filmie "Kos"?

Film "Kos" - o czym opowiada?

Film "Kos" przedstawia wydarzenia, które rozegrały się wiosną 1794 roku. Generał Tadeusz "Kos" Kościuszko planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W drodze poznają też młodego chłopa Ignaca. Szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica. Dlaczego reżyser wpadł na pomysł, aby sportretować,postać właśnie Tadeusza Kościuszki?

- Pomysł przyszedł od scenarzysty Michała Zielińskiego. Podszedł do mnie na premierze jakiegoś filmu i powiedział, że ma pomysł na film przygodowy o Tadeuszu Kościuszce. Nazwał to westernem kościuszkowskim. To jest jakieś połączenie gatunków kina zemsty, dramatu, trochę czarnej komedii, kina akcji i jest też element zawadiacko przygodowy — powiedział Paweł Maślona.

Film "Kos" - Jacek Braciak o roli Tadeusza Kościuszki

Film "Kos" jak zapowiadają twórcy, ma pokazywać pełnokrwistego bohatera, a nie postać z pomników. Co o swojej roli sądzi Jacek Braciak?

- Kiedy się dowiedziałem, że mam grać Tadeusza Kościuszko, to miałem taką wiedzę jak każdy. Że była taka postać, insurekcja, Radziejowice itd. Ale kiedy przeczytałem scenariusz, to uznałem, że nie trzeba się zagłębiać jakoś w biografię Tadeusza Kościuszki. Ten film to nie jest jakiś fresk historyczny. To jest raptem kilka dni z jego życia. Nie staramy się wiernie odtworzyć Kościuszki, ale pokazać człowieka, który miał pewne cechy takie jak umiłowanie wolności, tolerancja, wrodzona szlachetność — powiedział.

Powstaje film "Kos" o Tadeuszu Kościuszce
Powstaje film "Kos" o Tadeuszu Kościuszce

Film "Kos" - Agnieszka Grochowska i Jason Mitchell o swoich rolach

Agnieszka Grochowska gra w filmie "Kos" rolę Pułkownikowej. Jak przyznała, zawsze marzyła o występie w filmie kostiumowym.

- Gram jedną z nielicznych kobiecych ról w tym filmie. Pułkownikowa to kobieta, która nauczyła się być sama w tym męskim świecie. Która mimo swojej wrażliwości jest bardzo zahartowaną osobą i stara się nie oddawać swojej pozycji. Jest też odważną osobą. Całe lata mówiłam, że chciałabym zagrać w kostiumowym filmie i się stało — powiedziała Agnieszka Grochowska.

Jason Mitchell w filmie "Kos" wcieli się w postać Dominga - przyjaciela generała Kościuszki. Jak trafił na plan?

- Producent zaproponował mi tę rolę. Zobaczył mnie podobno w filmie Dee Reesa "Mudbound" i mu się spodobałem. Zresztą jak przyjechałem, to w pokoju na ścianie wisiały moje zdjęcia. To było zaskoczenie. Uwielbiam ludzi, którzy doceniają moją pracę. Nigdy bym się nie spodziewał, że Polacy wiedzą, kim jestem. Dużo czytałem o Kościuszce. Zaprojektowana przez niego akademia wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point jest ważna dla Amerykanów. Moja mama jest oficerem, tym bardziej się cieszę, że mogę dołożyć swoją cegiełkę do tej opowieści - stwierdził Jason Mitchell.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

Pozostałe wiadomości