Seriale

"Skazana". O czym jest pierwszy sezon serialu? Kim jest Pati, Mazur i Kosa?

Seriale

Autor:
Ewa
Podleśna-Ślusarczyk
Agata Kulesza - serial "Skazana"

"Skazana" to serial kryminalny z Agatą Kuleszą w roli głównej. Prokurator zostaje wrobiona w morderstwo i oddelegowana do więzienia celem odbycia kary. Okazuje się, że trafia do placówki, gdzie szybko zostaje rozpoznana przez inne osadzone, które trafiły za kratki właśnie za sprawą jej wyroku. Od tego momentu Agata Kulesza musi walczyć nie tylko o wolność, ale także o życie.

"Skazana" – o czym jest serial?

Agata Kulesza, czyli serialowa Alicja Mazur, która jest prokuratorem, wychodzi za mąż za Pawła Witkowskiego, właściciela klubu. Tuż przed ślubem dochodzi do spotkania z tajemniczą dziewczyną, która chce ostrzec Alicję przed ukochanym. Ten jednak uspokaja narzeczoną, że jest to jego była dziewczyna, która chce się na nim zemścić, dlatego szkaluje jego dobre imię. W czasie przyjęcia weselnego dziewczyna zostaje zamordowana, a winna okazuje się Alicja, którą zabiera policja. Szybki proces udowadnia, że to ona dokonała morderstwa i trafia do więzienia, gdzie ma do czynienia ze skazanymi, które kiedyś sama wysyłała do odsiedzenia wyroku.

Alicja nie ma łatwego życia w więzieniu, jest szykanowana i dręczona przez inne osadzone. Trafia do celi z Pati, która dość szybko okazuje się być jedyną przyjazną osobą w więzieniu. Oprócz tego, że Mazur musi sobie radzić w zupełnie nowym świecie wśród groźnych przestępczyń, musi także zawalczyć o to, by dowieść swojej niewinności. Dość szybko okazuje się, że nie może liczyć na pomoc męża ani adwokata, który jest z nim w zmowie. 

Największą bolączką kobiety jest to, że pod jednym dachem z Pawłem mieszka jej nastoletnia córka, którą jej mąż może oszukiwać i przeciwstawiać przeciw matce. Pomaga mu w tym jedna z jego pracownic, a zarazem koleżanka ze szkoły Hanki. Dziewczyna wpada w sieć intryg i nie wie, co jest prawdą, a co fikcją.

Alicja Mazur może polegać wyłącznie na swoim przyjacielu z dawnych lat, adwokacie alkoholiku Piotrze Serafinie. To jedyna osoba, która może jej pomóc wydostać się z więzienia i jednocześnie mieć oko na jej córkę.

Bartłomiej Topa o roli Serafina w serialu "Skazana"
Bartłomiej Topa o roli Serafina w serialu "Skazana" Źródło: cozatydzien.tvn.pl

"Skazana" – kto występuje, główne role

Alicja Mazur – Agata Kulesza, prokurator, która w nieoczekiwany sposób sama stanęła po drugiej stronie wymiaru sprawiedliwości i została skazana za morderstwo, którego jak twierdzi, nie popełniła. W więzieniu przeistacza się dość szybko w twardą i przebiegłą kobietę, która wie, że walczy o życie, dobre imię, ale przede wszystkim o przyszłość swojej córki Hani. 

Patrycja "Pati" Cichy – Aleksandra Adamska, prosta dziewczyna, głośna i gadatliwa, która odsiaduje wyrok 8 lat za kradzież auta oraz nieumyślne spowodowanie śmierci w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu. Dość szybko okazuje się, że to bardzo serdeczna osoba, która postanawia zaopiekować się Alicją Mazur w więzieniu. Panie szybko stają się przyjaciółkami i dbają o siebie nawzajem.

Agata Strzelecka "Kosa'- Marta Malikowska, żywi do Alicji Mazur ogromny żal, bo to bowiem prokurator żądała wysokiej kary dla niej za handel narkotykami. Kosa przysięgła zemstę i słowa chciała dotrzymać, nie ułatwiała życia Alicji w placówce. Jako przywódczyni gangu wewnątrz więzienia miała ludzi, którzy nieustannie próbowali zaszkodzić Mazur i narobić jej kłopotów, a nawet targnąć się na jej życie, podpalając włosy w czasie snu. 

Paweł Witkowski – Michał Czarnecki, czarny charakter w filmie. Poznajemy go jako zakochanego narzeczonego pani prokurator, ale dość szybko wychodzi na jaw, że miał on swoje własne plany, wiążąc się z Alicją. Dość szybko wkrada się w łaski jej nastoletniej córki, nad którą sprawuje pieczę w czasie nieobecności Alicji w domu. Prowadzi w Katowicach klub "Amnezja”, w którym spotyka się śmietanka towarzyska oraz dzieją rzeczy nie zawsze legalne.

Hanka Mazur – Martyna Byczkowska, córka Alicji. Dziewczyna bardzo przeżywa to, że jej mama trafia do więzienia. Zbliża się bardzo ze swoim ojczymem, który manipuluje dziewczyną dla swoich celów. Choć Hania była bardzo związana z mamą, dość szybko udaje się Pawłowi sprawić, by przekonała się, że jej mama jest morderczynią, a tylko ojczym może zapewnić jej spokój i bezpieczeństwo.

Piotr Serafin – Bartłomiej Topa, adwokat, który walczy z chorobą alkoholową, zaniedbany, wykluczony z grona najważniejszych prawników palestry. Przyjaciel pierwszego męża Alicji Mazur z młodości, ojciec chrzestny Hani. Przypadkowo spotyka Alicję w więzieniu i zaczyna jej pomagać. Sprawdza dla niej ważne wątki, które udaje się jej odkryć i przekazuje policji. 

"Skazana"– gdzie można oglądać, kiedy?

"Skazaną" można oglądać na Player.pl.

"Skazana" – reżyseria, scenariusz

Serial „Skazana” powstał na bazie reportażu Ewy Ornackiej „Skazane na potępienie. Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet”. Autorka współpracowała z twórcami serialu i to na kanwie jej obserwacji i doświadczeń więźniarek z Grudziądza, gdzie trafiają skazane za przestępstwa z pierwszych stron gazet, stworzono scenariusz serialu. Reżyserem jest Bartosz Konopka, który może poszczycić się nominacją do Oskara za krótkometrażowy film dokumentalny „Królik po berlińsku”. Scenariusz: Karolina Szymczyk-Majchrzak, Ewa Popiołek, Ewa Ornacka, nadzór Kaśka Śliwińska-Kłosowicz.

Zobacz także:

Autor:Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości