Wiesław Ochman

Wiesław Ochman
Wiesław Ochman
Źródło: Co Za Tydzień
Wiesław Ochman urodził się 6 lutego 1937 roku w Warszawie. Jest polskim śpiewakiem operowym. Przyznano mu Order Uśmiechu – odznaczenie przyznawane przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu, które wyróżnia w ten sposób osoby działające na rzecz dzieci.

Wiesław Ochman – życiorys

Wiesław Ochman uczył się w Liceum Plastycznym w Bolkowie, a potem w Technikum Zdobnictwa Ceramicznego w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku. W 1960 roku ukończył studia na AGH w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom inżyniera – ceramika. Występował tam jako solista w Zespole Pieśni i Tańca AGH „Krakus”.

W latach 1955-1959 podjął naukę śpiewu u Gustawa Serafina w Krakowie, następnie w latach 1960-1963 u Marii Szłapak w Bytomiu.

Jest mężem Krystyny z domu Prus-Więckowskiej, ojcem Macieja Ochmana i dziadkiem Krystiana Ochmana.

Wiesław Ochman – kariera

W 1960 roku zadebiutował w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie śpiewał przez trzy sezony. W latach 1963-1964 występował w Operze w Krakowie, a latach 1964-1970 został artystą Teatru Wielkiego w Warszawie. Zwrócił uwagę zagranicznej prasy jednym ze swoich występów w „Halce”, po czym dostał pierwsze propozycje występów za granicą.

Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w 1967 roku od występu w Operze w Berlinie, a następnie występował w Monachium i Hamburgu. Pierwsze sukcesy odniósł również na festiwalach w Glyndebourne oraz Salzburgu.

W 1972 roku występował w Operze Paryskiej, a następnie w Chicago i San Francisco.

W 1975 roku zadebiutował na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera w operze „Nieszpory sycylijskie” Verdiego, gdzie występował przez kolejne 15 sezonów.

Śpiewał również na innych zagranicznych scenach, m.in. w mediolańskiej La Scali, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie i Operze Wiedeńskiej oraz w operach w Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie i Sewilli. Brał też udział w festiwalach muzycznych wraz z m.in. Wiener Philharmoniker i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana i Karla Böhma.

Po roku 1999 zajął się reżyserią. W bytomskiej Operze Śląskiej wystawił „Don Giovanniego” W.A. Mozarta, „Traviatę”, „Verdiego” i „Carewicza” Ferenca Lehára. Ochman zajmował się również muzyką oratoryjną – formą muzyczną wokalno-instrumentalną, która była wykonywana początkowo w kościele, a obecnie również na estradach koncertowych.

W latach 70. XX wieku nagrał dwie polskie płyty z ariami operowymi i z ariami operetkowymi z akompaniamentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji. Przez wiele lat pojawiał się na Festiwalach Moniuszkowskich w Kudowie-Zdroju.

Wiesław Ochman działa także charytatywnie. W roku 1998 z okazji 200-lecia urodzin Adama Mickiewicza, zebrał prace polskich malarzy, które później zostały wystawione na licytację. Cały zysk został przekazany do remontu Domu-Muzeum Wieszcza w Wilnie. Rok później artysta dał tam koncert charytatywny. Zysk został przekazany na wspieranie kultury i na stypendia.

Tenor Wiesław Ochman obchodził okrągły jubileusz

Źródło zdjęcia głównego: Co Za Tydzień

podziel się:

Pozostałe wiadomości