Gwiazdy, które płakały, gdy odbierały Oscara. Najbardziej wzruszające momenty w historii gali

Autor:
Kamila
Jamrożek
Gwiazdy, które płakały, gdy odbierały Oscara

Oscarowa gala to zawsze wielkie emocje dla aktorów i twórców filmowych. Niektóre momenty są tak wzruszające, że nie sposób zatrzymać łez. Zobaczcie, jakie gwiazdy płakały na scenie, odbierając statuetkę.

Oscary to najważniejsze nagrody w świecie kina, a otrzymanie statuetki to dla artystów spełnienie marzeń i ogromne wyróżnienie w karierze. Nic więc dziwnego, że wiele gwiazd, kiedy otrzymywało Oscara, miało trudności z powstrzymaniem łez. Niektóre wzruszenia nie kryły, inne starały się powstrzymać emocje, ale nie zawsze im się to udawało. W historii Oscarów zdarzały się niezwykle wzruszające momenty, które na długo pozostają w pamięci widzów. Podajemy przykładów na to, jak wiele emocji towarzyszy otrzymaniu Oscara. Momenty te pozostają w pamięci zarówno samych nagrodzonych, jak i widzów, którzy śledzą ceremonię na całym świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Propozycje HBO Max

"The Last of Us" w HBO Max - relacja z polskiej premiery serialu oraz rozmowy z twórcami i aktorami
"The Last of Us" w HBO Max - relacja z polskiej premiery serialu oraz rozmowy z twórcami i aktorami"Co Za Tydzień"
wideo 2/6

Gwiazdy, które płakały, gdy odbierały Oscara

W 1999 roku Gwyneth Paltrow została nagrodzona Oscarem za rolę w filmie "Zakochany Szekspir". Podczas swojego poruszającego przemówienia aktorka podziękowała wielu ludziom, którzy pomogli jej osiągnąć sukces w karierze aktorskiej, wyrażając nadzieję, że nie pominęła nikogo ważnego.

 Gwyneth Paltrow została nagrodzona Oscarem za rolę w filmie "Zakochany Szekspir"
Gwyneth Paltrow z Oscarem za rolę w filmie "Zakochany Szekspir" Gwyneth Paltrow została nagrodzona Oscarem za rolę w filmie "Zakochany Szekspir" Źródło: Getty Images

W 2002 roku Halle Berry otrzymała Oscara za rolę w filmie "Czekając na wyrok", stała się pierwszą czarnoskórą kobietą, która została nagrodzona Oscarem za najlepszą rolę pierwszoplanową. Berry, utalentowana aktorka i ikona Hollywood, była widocznie wzruszona i zdziwiona werdyktem. Było to wydarzenie historyczne i przełomowe dla Hollywood.

Halle Berry otrzymała Oscara za rolę w filmie "Czekając na wyrok"
Halle Berry otrzymała Oscara za rolę w filmie "Czekając na wyrok" Halle Berry otrzymała Oscara za rolę w filmie "Czekając na wyrok" Źródło: Getty Images

W 2003 roku rola Aileen Wuornos seryjnej morderczyni, w filmie "Monster" spotkała się z uznaniem krytyków i przyniosła Charlize Theron Oscara. Aktorka stała się tym samym pierwszą osobą z południowej Afryki, która zdobyła Oscara w tej kategorii. Podczas przemowy nie kryła wzruszenia.

Charlize Theron zdobyła Oscara w 2003 roku
Charlize Theron zdobyła Oscara w 2003 roku Charlize Theron zdobyła Oscara w 2003 roku Źródło: Getty Images

W 2008 roku rola Edith Piaf w filmie "Niczego nie żałuję" przyniosła Oscara Marion Cotillard. Podczas odbierania nagrody aktorka była widocznie wzruszona i aż odebrało jej mowę.

Marion Cotillard zdobyła Oscara w 2008 roku
Marion Cotillard zdobyła Oscara w 2008 roku Marion Cotillard zdobyła Oscara w 2008 roku Źródło: Getty Images

W 2011 roku Natalie Portman odebrała Oscara za rolę w filmie "Czarny łabędź". Nagroda ta była dla niej ogromnym wyróżnieniem, za którym stały godziny ciężkiej pracy i poświęceń. Podczas swojego poruszającego przemówienia aktorka nie mogła powstrzymać wzruszenia i łez, szczególnie kiedy dziękowała swoim rodzicom za ich wsparcie i miłość.

W 2011 roku Natalie Portman odebrała Oscara za rolę w filmie "Czarny łabędź"
W 2011 roku Natalie Portman odebrała Oscara za rolę w filmie "Czarny łabędź" W 2011 roku Natalie Portman odebrała Oscara za rolę w filmie "Czarny łabędź" Źródło: Getty Images

W 2013 roku Daniel Day-Lewis zyskał tytuł pierwszego aktora w historii, który zdobył trzy Oscary za role pierwszoplanowe. Były to nagrody za jego role w filmach: "Aż poleje się krew" (2008), "Moja lewa stopa" (1990) oraz "Lincoln" (2013). Podczas odbierania nagrody za ostatni z wymienionych filmów, aktor nie ukrywał wzruszenia, a łzy popłynęły mu z oczu.

W 2013 roku Daniel Day-Lewis zyskał tytuł pierwszego aktora w historii, który zdobył trzy Oscary za role pierwszoplanowe
W 2013 roku Daniel Day-Lewis zyskał tytuł pierwszego aktora w historii, który zdobył trzy Oscary za role pierwszoplanowe W 2013 roku Daniel Day-Lewis zyskał tytuł pierwszego aktora w historii, który zdobył trzy Oscary za role pierwszoplanowe Źródło: Getty Images

W 2022 roku Oscara za rolę w filmie "King Richard: Zwycięska rodzina" Oscara zdobył Will Smith. Zachowanie aktora było jednym z najczęściej omawianych tematów w mediach. Podczas przemówienia aktor popłakał się, ale nie to było najbardziej kontrowersyjne. Wcześniej spoliczkował Chrisa Rocka, który zażartował z żony aktora. To wywołało spore poruszenie wśród publiczności i komentatorów.

W 2022 roku Oscara za rolę w filmie "King Richard: Zwycięska rodzina" Oscara zdobył Will Smith.
W 2022 roku Oscara za rolę w filmie "King Richard: Zwycięska rodzina" Oscara zdobył Will Smith W 2022 roku Oscara za rolę w filmie "King Richard: Zwycięska rodzina" Oscara zdobył Will Smith. Źródło: Getty Images

Najbardziej wzruszające momenty na Oscarach

W 1973 roku doszło do jednego z najbardziej zaskakujących momentów w historii Oscarów. Marlon Brando, nagrodzony za swoją legendarną rolę Vito Corleone w filmie "Ojciec Chrzestny", zdecydował się odmówić przyjęcia statuetki za najlepszą rolę męską. Nie pojawił się na ceremonii, a na jego miejsce wyszła na scenę młoda kobieta indiańskiego pochodzenia Sacheen Littlefeather. W trakcie swojego wystąpienia Littlefeather wyjaśniła powody, dla których Brando zdecydował się odmówić przyjęcia nagrody. Aktor postanowił w ten sposób zaprotestować przeciwko dyskryminacji rdzennej ludności Ameryki i fałszowaniu ich wizerunku przez Hollywood.

W 1979 roku podczas uroczystej ceremonii wręczenia Oscarów Jane Fonda - ikona pokolenia dzieci kwiatów - wygłosiła część swojego przemówienia po angielsku i w języku migowym. Aktorka otrzymała nagrodę za swoją rolę w filmie "Powrót do domu", poruszającym temat trudnej sytuacji weteranów wojennych z Wietnamu, którzy zmagają się z niepełnosprawnościami i traumami. Często są oni ignorowani i niezrozumiani przez swoje społeczności. W swoim przemówieniu Fonda zwróciła uwagę na te niewidoczne i niedosłyszalne osoby w społeczeństwie, kierując swoje słowa również do osób niesłyszących. W ten sposób aktorka przypomniała o problemie marginalizacji i braku empatii wobec tych, którzy potrzebują wsparcia i zrozumienia.

W 1999 roku film "Życie jest piękne" zdobył Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Dla twórców europejskiego kina nagroda w tej kategorii jest szczególnie ważna, ponieważ zazwyczaj ich produkcje nie są zbyt popularne wśród amerykańskiej publiczności. Reżyser filmu, Roberto Benigni, był tak szczęśliwy z tego wyróżnienia, że dosłownie oszalał z radości, co wzruszyło zebranych i widzów. Podczas swojego przemówienia na gali wręczenia Oscarów wspiął się na krzesło i wyznał, że ze szczęścia mógłby pocałować wszystkich zgromadzonych na sali. Jego entuzjazm i ekspresyjność wzbudziły pozytywne reakcje wśród publiczności i stały się jednym z najbardziej zapadających w pamięć momentów w historii Oscarów.

W 2016 roku Leonardo DiCaprio otrzymał swojego pierwszego Oscara, pomimo że jest jednym z najbardziej pracowitych aktorów w Hollywood i ma na swoim koncie wiele znakomitych ról. Zdobycie upragnionej nagrody było wzruszającym momentem, jednak jeszcze bardziej poruszające było przemówienie aktora. W swojej przemowie podczas ceremonii wręczenia nagród zwrócił uwagę na palący problem globalnego ocieplenia. Aktor zwrócił się do widowni i apelował o bardziej odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego oraz ochronę planety dla przyszłych pokoleń.

W 2019 roku na ceremonii Oscarów Lady Gaga wykorzystała swoje wystąpienie, by poruszyć ważną kwestię - problemy związane z gwałtami na uniwersytetach. Artystka osobiście doświadczyła tej traumy w wieku 19 lat i zdecydowanie wezwała publiczność do uważnego spojrzenia na ten problem. Lady Gaga nie tylko była nominowana do nagrody, ale także przedstawiła film "The Hunting Ground", który poruszał tę tematykę. W podobnym tonie wypowiedział się Michael Sugar, który odbierając Oscara za film "Spotlight", zwrócił się bezpośrednio do papieża, apelując o zakończenie tuszowania problemu pedofilii w kościele. W ten sposób obie gwiazdy wykorzystały swoją sławę i medialny moment, by zwrócić uwagę na ważne społeczne problemy.

Fundacja TVN 1,5%

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości