Wydarzenia

Off Camera w Krakowie dobiegł końca. "Takie festiwale są zbawienne"

Wydarzenia

Autor:
Dominika
Kowalewska
Podsumowanie festiwalu Mastercard OFF Camera 2022

Za nami jubileuszowa 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera. Krakowskie święto kina powróciło po dwuletniej przerwie, ku uciesze wszystkich pasjonatów. W programie festiwalu znalazło się nie tylko rozdanie nagród, ale także liczne warsztaty, spotkania i koncerty. Czas podsumować Mastercard OFF Camera 2022.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera od lat przyciąga do Krakowa fanów zarówno polskiej, jak i światowej kinematografii. Po dwóch latach przerwy festiwal powrócił ze zdwojoną siłą. W ciągu 10 dni w krakowskich kinach stacjonarnych i plenerowych odbyło się 200 pokazów filmowych. Publiczność dopisała! Festiwalowe filmy obejrzało blisko 25 tys. widzów.

- Wydaje się, że ta covidowa mgła, która zawisła nad całym światem przez ostatnie dwa lata, w końcu minęła. [...] Coś magicznego przez te 10 dni stało się w Krakowie - powiedział Szymon Miszczak, dyrektor Mastercard OFF Camera.

Mastercard OFF Camera 2022. Aktorzy mieli szansę obejrzeć filmy!

Podczas festiwalu nie tylko widzowie mają szansę obejrzeć nominowane do nagród filmy. Dla niektórych aktorów jest to jedyna chwila, kiedy nie poświęcają się pracy i mogą oddać się swojej pasji w zupełnie inny sposób. Olivier Janiak zapytał Malwinę Buss i Tomasza Włosoka o to, czy dla nich festiwal jest "chwilą oddechu".

- Wolny czas dla siebie, bez dziecka. I przede wszystkim nie mamy wiele czasu na oglądanie filmów w domu, więc jest to czas na nadrobienie zaległości - powiedziała aktorka.

Wtórował jej partner.

- To prawda. Ten moment, w którym faktycznie można się nazywać pasjonatem kina, a nie ma się nawet sekundy, żeby zrealizować tę pasję. To powoduje jakiś poziom frustracji w życiu niepotrzebny kompletnie. Więc takie festiwale są zbawienne - dodał Tomasz Włosok.

Co jeszcze zdradzili aktorzy? Jak wyglądała gala zamknięcia 15. edycji Mastercard OFF Camera? Więcej zobaczycie w wideo!

Podsumowanie festiwalu Mastercard OFF Camera 2022
Podsumowanie festiwalu Mastercard OFF Camera 2022 Źródło: "Co za Tydzień"

Mastercard OFF Camera 2022. Lista zwycięzców

W tegorocznym Konkursie Głównym znalazła się jedna rodzima produkcja - pełnometrażowy debiut fabularny Aleksandry Terpińskiej "Inni ludzie" na podstawie prozy Doroty Masłowskiej. Nagroda powędrowała do duńskiej reżyserki Marianne Blicher za film "Miss Viborg".

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych nominowane zostały: "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz, "Fucking Bornholm" Anny Kazejak, "Magdalena" Filipa Gieldona, "Piosenki o miłości" Tomasza Habowskiego, "Powrót do tamtych dni" Konrada Aksinowicza, "Sonata" Bartosza Blaschkego, "Teściowie" Jakuba Michalczuka, "Wiarołom" Piotra Złotowicza, "Zupa nic" Kingi Dębskiej oraz "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego. Jednak zwycięzca mógł być tylko jeden i był nim film "Piosenki o miłości".

Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Magdaleny Żak za film "Magdalena", natomiast wyróżnienie dla najlepszego aktora zgarnął Adam Woronowicz za "Zupę nic".

Nagrodę publiczności zdobył film "Sonata" Bartosza Blaschke. Z kolei nagroda MasterCard Rising Star, dla młodych obiecujących aktorów, powędrowała w ręce Michała Sikorskiego.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor:Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: "Co za Tydzień"

Pozostałe wiadomości