Wydarzenia

Monika Brodka na "Digital Grotesque III". Czy sztuczna inteligencja może być dla niej konkurencją?

Wydarzenia

"BMW ART CLUB" - wystawa Michaela Hansmeyera

W warszawskim Nowym Teatrze uroczyście otwarto wystawę "Digital Grotesque III" w ramach cyklu "BMW ART CLUB 2022. Przyszłość to sztuka". Goście mogli podziwiać rzeźbę i projekcję multimedialną niemieckiego artysty Michaela Hansmeyera. Instalacja powstała przy użyciu sztucznej inteligencji.

"BMW ART CLUB" to projekt, który wspiera i rozpowszechnia realizację nowatorskich przedsięwzięć artystycznych, współpracując z największymi przedstawicielami kultury i sztuki na świecie. W trzeciej odsłonie cyklu odwiedzający Nowy Teatr mogą podziwiać fragment twórczości Michaela Hansmeyera w postaci multimedialnej oraz materialnej. 

"BMW ART CLUB" - wystawa Michaela Hansmeyera

Kamery "Co za Tydzień" towarzyszyły odwiedzającym wystawę "BMW ART CLUB" w dniu premiery. Wśród zaproszonych gości pojawili się znawcy sztuki, fani motoryzacji, artyści i wizjonerzy. Marka BMW od dekad swoimi działaniami stara się przekazać, że kreatywność i wyobraźnia napędzają niemal wszystkie dziedziny życia. 

- Moja praca zadaje pytanie: Czy komputer może tworzyć sztukę i projektować ją? Czy możemy stworzyć algorytm, który jest zdolny sam tworzyć sztukę i idąc dalej tym tropem - czy komputer może ocenić to, co stworzył? Jeśli tak, to jak dalej będzie wyglądał świat i jak sztuczna inteligencja zmieni naszą rzeczywistość? - powiedział w rozmowie z "Co za Tydzień" artysta, architekt i programista Michael Hansmeyer.

Michael Hansmeyer to artysta, który swoją twórczością pokazuje, że interesuje go przekraczanie z pozoru niemożliwych granic. Podczas najnowszej odsłony "BMW ART CLUB", kurator wystawy Stach Szabłowski, opowiedział o tym wyjątkowym wydarzeniu.

To jest architektura stworzona przez Michaela Hansmeyera ramię w ramię z inteligentnymi algorytmami, które też mają charakter autorski, bo on sam je pisze, ale potem nadaje im pewną autonomię. Pracują razem. Możemy to sobie wyobrazić jako kształt współpracy ze sztuczną inteligencją. Początkowo ta architektura, ta przestrzeń powstaje w rzeczywistości wirtualnej i jej fragment pokazuje w postaci multimedialnej instalacji, a następnie materializuje ją w świecie fizycznym. Tę część projektu reprezentuje rzeźba, kolumna stojąca w foyer Nowego Teatru - wyznał.

Artyści na wystawie "BMW ART CLUB"

Na wystawie "BMW ART CLUB" nie zabrakło także najznamienitszych nazwisk z polskiej sceny muzycznej. Monika Brodka w rozmowie z "Co za Tydzień" opowiedziała, jak jako artystka postrzega kreacje stworzone przez sztuczną inteligencję.

- Jesteśmy w fazie testów tego, co sztuczna inteligencja potrafi i czym nas może zaskoczyć. Nadal to człowiek jest twórcą tej sztucznej inteligencji, więc myślę, że człowiek dalej jest potrzebny do tego, by koordynować jej działania. To jest bardzo ciekawe, że pewne urządzenie można zaprogramować tak, że tworzy sztukę, wykonuje muzykę czy wykonuje jakieś prozaiczne życiowe czynności, w których może nam pomagać. Jest to fascynujący i czasami niebezpieczny temat - powiedziała wokalistka.

Marka BMW angażuje się w rozszerzanie dostępu do kultury. Dzięki temu wystawa jest niebiletowana i dostępna do 22 października dla wszystkich osób odwiedzających Nowy Teatr.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Źródło zdjęcia głównego: "Co za Tydzień"

Pozostałe wiadomości