Wydarzenia

Przemysław Saleta ambasadorem "Biegu po Nowe Życie". Kiedyś oddał nerkę córce

Wydarzenia

Autor:
Kalina
Szymankiewicz
Źródło:
"Co Za Tydzień"
Przemysław Saleta został ambasadorem Biegu po Nowe Życie

Przemysław Saleta został ambasadorem "Biegu po Nowe Życie", który odbył się w tym roku w Wiśle. Sportowiec wspiera transplantologię, odkąd jego ukochana córka zachorowała na ciężką niewydolność nerek i potrzebowała przeszczepu. W biegu wzięły udział również inne gwiazdy. Zobaczycie je w naszym wideo.

W Wiśle po raz dwudziesty odbył się "Bieg po Nowe Życie", który ma na celu propagowanie idei przeszczepów jako wielkiej wartości dającej życie innym. Organizatorom akcji zależy na tym, aby pokazać, że transplantologia pozwala na powrót do normalnego życia. W Bieg zaangażowanych jest wiele znanych osób. Wzięły one udział w aktywności zwanej nordic walking.

Przemysław Saleta został ambasadorem "Biegu po Nowe Życie". Opowiedział o córce

Bieg otworzył Przemysław Saleta, który przyznał, że kiedyś nie był świadomy wartości transplantologii. Do zmiany myślenia skłoniła go osobista historia, związana z chorobą jego córki.

- Kiedy w 2006 roku zachorowała moja córka, nic nie wiedziałam na temat transplantologii. Po prostu o tym się nie mówiło. Też nie czułem potrzeby rozszerzenia wiedzy w tym kierunku. Teraz siłą rzeczy dzięki tego rodzaju imprezom to się nagłaśnia i nawet wielu osobom uświadamia się, że jest taka możliwość. "Bieg po Nowe Życie" ma taką atmosferę, że jak już ktoś raz przyjedzie, to potem chce wracać.

W Wiśle pojawił się również siatkarz Piotr Gruszka, który zaraził się pozytywną energią tego wydarzenia.

- Ja już jestem któryś raz. To jest naprawdę symboliczny kilometr, by pokazać, że wspieramy tych ludzi.

Kolejne takie wydarzenie odbędzie się 10 września w Warszawie. Zobacz w naszym materiale wideo, kto jeszcze pojawił się na starcie. Wśród gości debiutował ceniony alpinista i himalaista. W materiale wystąpił również Rafał Maślak.

Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię Źródło: "Co Za Tydzień

Przemysław Saleta oddał nerkę córce. Historia choroby dziecka pięściarza

Przemysław Saleta ma dwie córki. Pierwsza z nich Nicola przyszła na świat z małżeństwa boksera z modelką Ewą Pacułą. Dziewczynka od kilku lat poddawana była dializom. Przemysław Saleta w 2007 roku przeszedł operację usunięcia nerki, która została przeszczepiona jego córce. Bokser o mało sam nie przypłacił tego życiem. Wystąpiły u niego silne powikłania: niewydolność oddechowa i krwotok wewnętrzny. Konieczna była operacja, dzięki której wrócił do zdrowia.

Niewydolność nerek zdiagnozowano u Nicole w trakcie rutynowych badań. Córka Przemysława Salety pierwszy przeszczep miała w wieku 13 lat. Nerka, którą pięściarz przekazał córce, po pewnym czasie przestała działać, a dziewczyna przez kolejne 4,5 roku musiała przechodzić dializy. W 2018 roku przeszła drugi przeszczep. Narząd pobrano od zmarłego dawcy. Organizm dziewczyny znów odrzucił organ. Nicole czeka na trzeci przeszczep.

Przemysław Saleta nigdy nie żałował swojej decyzji. W rozmowie w "Dzień dobry TVN" powrócił do swojej operacji.

"Dla mnie to była prosta decyzja. Często spotykam się z opiniami ludzi, że zrobiłem coś wielkiego. Ja nie zrobiłem nic wielkiego. Jest to raczej obowiązek rodzicielski. Jeśli można pomóc swojemu dziecku, samemu nic nie tracąc, to nawet jeśli bym stracił z jakości życia, to warto to zrobić" - wyznał.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Kalina Szymankiewicz

Źródło: "Co Za Tydzień"

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

Pozostałe wiadomości