Wydarzenia

Zmysłowe fotografie Jana Saudka zachwycają odbiorców

Wydarzenia

Autor:
Kalina
Szymankiewicz
Aktorka Helena Norowicz na wystawie fotografii Jana Saudka

Olivier Janiak z ekipą "Co Za Tydzień" obejrzał wystawę prac czeskiego fotografa Jana Saudka. Artystka wzbudza zainteresowanie odbiorców. Tworzy intrygujące dzieła. W warszawskim muzeum można oglądać akty jego autorstwa. Jan Saudek portretował kobiety o oryginalnej urodzie, które wymykają się kanonom piękna.

Jan Saudek to jeden z najbardziej znanych czeskich fotografów. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji. Fotografie Jana Saudka prezentowane były m.in. w paryskim Centre Georges Pompidou i Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Zmysłowe fotografie Jana Saudka zachwycają odbiorców
Zmysłowe fotografie Jana Saudka zachwycają odbiorców Źródło: "Co Za Tydzień"

Fotografie Jana Saudka. Wystawa w Muzeum Bolesława Biegasa w Warszawie 

Od gości przybyłych na wystawę dowiedzieliśmy się, co charakteryzuje tego artystę.

- Jan Saudek swoją fantasmagoryczną szczerością urzekł cały świat. Fotografuje kobiety, które wymykają się kanonom piękna, urody. Są to kobiety otyłe, niektóre z nich to kaleki, ale są to kobiety dojrzałe. To jest fotografia prawdziwa. I on z tej kobiety potrafi te emocje wyciągnąć. On ma wyczucie na macierzyństwo, kobiety, dzieci. Bo on to przeżył. 14 dzieci, 6 małżonek, najmłodsze dziecko dwuletnie - Mirosław Lewandowski - kurator wystawy.

Na wystawie można dostrzec wiele odważnych kadrów.

- Jego ulubionym tematem jest akt. Ale ten akt jest tak rozmaity i tak pozbawiony seksu, choć jest seksowny, że to robi wrażenie - dodała Helena Norowicz.

Dziennikarka Zofia Czernicka była pod wrażeniem prac artysty, które prezentowały się w muzeum jak dzieła malarskie.

- To jest wielka sztuka, to jest sztuka malarska. Te zdjęcia wyglądają jak namalowane - zachwycała się.

Kim jest Jan Saudek?

Jan Saudek ma dziś 87 lat. Żyje i tworzy w Pradze. Ma brata-bliźniaka. Oboje ocaleli z Holocaustu. Charakterystyczny motyw jego twórczości to odrapana ściana piwnicy. Na jej tle fotograf komponuje swoje akty. Potrafi wydobyć z kobiety ukryte piękno. Uwiecznia je na zdjęciach w kontrowersyjnych pozach. Artysta jest ceniony za swoje podejście do wykonywanej pracy i sztuki.

"Pewnego razu na ulicy zaczepił mnie bezdomny i poprosił, bym zrobił zdjęcie jego psa. Oczywiście zgodziłem się, po czym pracowałem tak, jakbym miał za to dostać dziesięć tysięcy dolarów" - mówił w jednym z wywiadów.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

Pozostałe wiadomości