Bradley Cooper

Bradley Cooper

Bradley Charles Cooper urodził się 5 stycznia 1975 roku w Filadelfii (Pensylwania, USA). To amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Pracował również jako kaskader. Syn pracującej w NBC Glorii Campano i Charlesa Johna Coopera (zm. 2011), maklera. 

Bradley Cooper – wykształcenie

Cooper nie tylko ukończył z wyróżnieniem anglistykę na Uniwersytecie Georgetown (1997 rok), ale również jest absolwentem szkoły aktorskiej Actors Studio Drama School na uniwersytecie The New School na nowojorskim Manhattanie. Podczas studiów w Nowym Jorku Bradley dorabiał jako kelner i odźwierny. W tym okresie udało mu się również zaliczyć swój debiut aktorski – wystąpił w jednym z odcinków serialu "Seks w wielkim mieście" ("They Shoot Single People, Don’t They?", 1999 rok).

Kariera aktorska Bradley’a Coopera

Po zagraniu epizodu w Seksie w wielkim mieście aktor został zauważony przez reżyserów. Otrzymał propozycję zagrania w komedii romantycznej Wet Hot American Summer – na dużym ekranie zadebiutował w 2001 roku. Następnie grał w produkcjach:

  • "Ostatnia szansa" (dramat/ western, 2003)
  • "Polowanie na druhny" (komedia romantyczna, 2005)
  • "Miłość na zamówienie" (2006) – u boku Sary Jessiki Parker i Matthew McConaughey’a, film uznawany za przepustkę Coopera do sławy.

Aktor wystąpił w filmach: "Agentka o stu twarzach", "Bending All the Rules", "Ostatnia szansa", "Klucz do serca". Sławę i uznanie widzów przyniosła mu rola Phila w filmie "Kac Vegas" (2009, dwie nominacje do Teen Choice Award). W 2009 partnerował Renée Zellweger w horrorze "Przypadek 39", a Sandrze Bullock w komedii "Wszystko o Stevenie" – Bradley Cooper wcielił się w postać tytułowego bohatera.

Bradley Cooper zagrał w kontynuacji światowego hitu, w komediach "Kac Vegas w Bangkoku" oraz "Kac Vegas III". W 2012 roku Cooper wystąpił w Poradniku pozytywnego myślenia, a za rolę został nominowany do Oscara. Po sukcesie filmu aktor zagrał w kolejnych produkcjach i został ponownie nominowany do Oscara (film "Snajper", nominacja Coopera dla najlepszego aktora pierwszoplanowego). Kolejną ważną rolą aktora był występ u boku Lady Gagi w filmie "Narodziny Gwiazdy" (2018).

Życie prywatne Bradley’a Coopera

21 grudnia 2006 roku Cooper poślubił Jennifer Esposito,aktorkę i tancerkę. Małżeństwo trwało niecały rok. W 2015 aktor związał się z rosyjską modelką Iriną Shayk. Para doczekała się córki, Lei De Seine (ur. 2017). Niestety i ten związek małżeński nie przetrwał próby czasu – Bradley i Irina rozwiedli się w 2019. Jak głosi plotka, przyczyną rozstania się pary miał być romans Coopera z Lady Gagą.

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images