Justyna Wasilewska

"Nieobecni": Justyna Wasilewska - Mila Gajda

Justyna Wasilewska urodziła się 28 listopada 1985 roku we Wrocławiu. Jest polską aktorką filmową i teatralną.

Justyna Wasilewska – życiorys

Aktorka jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi.

Justyna Wasilewska – kariera

Justyna Wasilewska na początku swojej kariery była związana z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Na jego scenie zagrała m.in. w spektaklach „Posprzątane” w reż. Mariusza Grzegorzka oraz „Barbelo o psach i dzieciach” Anny Augustynowicz.

Potem pojawiła się na scenie Starego Teatru w Krakowie. Zagrała w spektaklu Marcina Libera „Być jak Steve Jobs” oraz Jana Klaty „Do Damaszku”.

Justyna Wasilewska pojawiła się również w wielu spektaklach Krzysztofa Garbaczewskiego i Marcina Cecko. Na scenie Nowego Teatru w Warszawie wystąpiła w „Życiu seksualnych dzikich”, a w poznańskim Teatrze Polskim w „Balladynie”.

Największy rozgłos zdobyła dzięki rolom w TR Warszawa, do którego zespołu należy od 2014 roku. Role w spektaklach „Druga kobita” i „Męczennicy” w reż. Grzegorza Jarzyny zachwyciły krytyków.

W roku 2016 dwukrotnie zagrała w „Locus Solus” w reż. Grabaszewskiego, pokazanym w słynnym berlińskim teatrze Volksbühne. Zagrała również tytułową rolę w „Robercie Roburze”, za którą została doceniona podczas 57. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

W 2018 roku zagrała świetną rolę w spektaklu „Cząstki kobiety”. Aktorka otrzymała za nią Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza oraz I główną nagrodę aktorską podczas 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Aktorka ma na swoim koncie również role filmowe. Pojawiała się w wielu etiudach studentów łódzkiej Filmówki, również po ukończeniu swoich studiów. Poza tym można było ją zobaczyć w takich produkcjach, jak: „Dżej Dżej” (2014 r.), „Kebab i horoskop” (2014 r.), „Król życia” (2015 r.), „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” (2017 r.), „Serce miłości” (2017 r.), „Pomiędzy słowami” (2017 r.) oraz w „Ikarze. Legendzie Mietka Kosza” (2019 r.).

Justynę Wasilewską można było podziwiać również w wielu serialach telewizyjnych, do których zaliczają się m.in.: „Samo życie” (2008 r.), „Czas honoru” (2011 r.), „Komisarz Alex” (2017 r.) czy „Zachowaj spokój” (2022 r.).

Aktorka otrzymała wiele nagród za swoje osiągnięcia. Zdobyła m.in. Grand Prix w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 30. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wręczono jej też wyróżnienie i nagrodę publiczności na 27. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

W 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska” w ramach którego stworzyła autorski spektakl „To pewnie wina krajobrazu”.

W 2016 roku była nominowana do Paszportu „Polityki”, a w 2017 roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2017 za rolę w filmie „Serce miłości”.

"Co Za Tydzień" na spotkaniu z obsadą serialu "Nieobecni"
"Co Za Tydzień" na spotkaniu z obsadą serialu "Nieobecni" Źródło: Co Za Tydzień

Źródło zdjęcia głównego: TVN