"Nieobecni 2". Nowy sezon wyczekiwanego serialu. Co się wydarzy?

Autor:
Kamila
Jamrożek
Reporter:
TVN
"Nieobecni": Piotr Głowacki - Filip Zachara, Danuta Stenka - Elżbieta Zawada

"Nieobecni" - wielki hit Playera - powraca z drugim sezonem. Scenariusz serialu napisało samo życie. Pokazuje on bowiem najgłośniejsze przypadki zaginięć w Polsce. W rolach głównych Danuta Stenka i Piotr Głowacki oraz Justyna Wasilewska.

Na kontynuację serialu "Nieobecni" wszyscy widzowie Playera czekają z wielką niecierpliwością. Pierwszy sezon poruszył ich serca, stając się jednym z najpopularniejszych tytułów w serwisie w 2019 roku. Skoncentrowany był wokół głównej bohaterki Mili, która wraca do rodzinnego miasteczka na święta Bożego Narodzenia, gdzie odkrywa, że jej cała rodzina zniknęła w tajemniczych okolicznościach.

Drugi sezon "Nieobecnych", jeszcze bardziej zawiły i tajemniczy niż poprzedni, skupi się na losach komisarz Elżbiety Zawady, która rusza tropem zaginionej przed piętnastu laty córki. 

"Nieobecni" - o czym jest serial? Bohaterowie

"Nieobecni" to poruszający serial obyczajowy z wątkiem śledczym, którego tematem przewodnim są przypadki najgłośniejszych zaginięć w Polsce. W pierwszym, składającym się z 10 odcinków, sezonie widzowie towarzyszą Mili, popularnej tancerce i performerce, która przyjeżdża na Święta Bożego Narodzenia do rodzinnego Kasprowa i orientuje się, że jej bliscy zniknęli. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym pojawia się coraz więcej niewiadomych. W tym trudnym momencie Mila poznaje Filipa Zacharę, ekscentrycznego podkomisarza z Poszukiwań Centrum Osób Zaginionych.

Mila Gajda (Justyna Wasilewska) to performerka i tancerka u szczytu kariery. Artystka nie boi się głośno wyrażać swojego zdania. Jako osiemnastolatka wyjechała z rodzinnego Kasprowa, gdzie dorastała i stawiała pierwsze taneczne kroki na scenie lokalnego domu kultury. Odcięła się od małego miasteczka, do którego przyjeżdża jedynie od święta. Po zaginięciu rodziny porzuca karierę i zaczyna desperacko szukać najbliższych.

"Nieobecni": Justyna Wasilewska - Mila Gajda
"Nieobecni": Justyna Wasilewska - Mila Gajda Źródło: TVN

Filip Zachara (Piotr Głowacki) jest podkomisarzem z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Przyjeżdża do Kasprowa w wigilijny wieczór, żeby zbadać okoliczności zaginięcia rodziny Gajdów. Filip jest osobą z zespołem Aspergera, co skutkuje problemami w życiu towarzyskim i kontaktach społecznych. Wiele osób – tak jak początkowo Mila – widzi w nim dziwaka. W rzeczywistości jest to jednak bardzo inteligentny policjant ze szczególnymi zdolnościami, np. fotograficzną pamięcią, której nie umykają najdrobniejsze detale. Osiągnął wiele sukcesów zawodowych i prywatnych – każde śledztwo pomaga mu przepracować kolejne ograniczenia.

"Nieobecni": Piotr Głowacki - Filip Zachara
"Nieobecni": Piotr Głowacki - Filip Zachara Źródło: TVN

Elżbieta Zawada (Danuta Stenka) to szefowa Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych i przełożona, a prywatnie ciotka, Filipa Zachary. Od lat jest skłócona z jego ojcem, a swoim bratem. To ona zauważyła potencjał drzemiący w niepozornym bratanku i ściągnęła go do CPOZ. Jest też jego najbliższą osobą, która bardzo go wspiera i motywuje do przełamywania kolejnych barier. Elżbieta jest profesjonalistką, zawsze zachowuje zimną krew i angażuje się całą sobą w pracę. Szukanie osób zaginionych to dla niej rodzaj terapii, bo sama doświadczyła podobnej sytuacji.

"Nieobecni": Danuta Stenka - Elżbieta Zawada
"Nieobecni": Danuta Stenka - Elżbieta Zawada Źródło: TVN

"Nieobecni 2" - co się wydarzy w nowym sezonie?

Drugi sezon "Nieobecnych" koncentruje się wokół postaci Elżbiety Zawady. Od momentu, kiedy jej siedemnastoletnia córka Kasia wyszła z domu i już do niego nie wróciła minęło piętnaście lat. Dotychczasowe śledztwo nie przyniosło żadnych rezultatów. Nie wiadomo, co się stało i czy Kasia żyje. Co jakiś czas pojawiają się fałszywe alarmy, które wzniecają wiecznie tlący się płomień matczynej nadziei. Bolesny rozdział w życiu Elżbiety pozostaje otwarty.

Tuż po trzydziestych urodzinach Kasi Zawady na jaw wychodzą nowe fakty. W głębi Polski zostają znalezione zwłoki, a na nich ślady jej krwi. Okazuje się, że Kasia żyje, a przynajmniej żyła jeszcze kilka lat temu. Sprawa zostaje wznowiona. Dla Filipa i Elżbiety rozpoczyna się najtrudniejsze śledztwo w karierze, podczas którego emocje coraz częściej biorą górę nad profesjonalizmem, a każdy kolejny element układanki odsłania skrywane tajemnice.

W śledztwie pojawia się również Mila. Po traumatycznych doświadczeniach dziewczyna czuje pustkę. Nie widzi sensu w dalszej karierze artystycznej. Pragnie działać, robić coś dobrego i ważnego. W tym celu zgłasza się na wolontariat do fundacji osób zaginionych i niespodziewanie dociera do ważnych poszlak. Niezawodna intuicja doprowadza ją do miejsca, w którym wszystko się zaczęło, kładąc na szali związek z Filipem, a także jej życie.

"Nieobecni" - obsada i twórcy

W serialu "Nieobecni" wstępują oprócz Danuty Stenki, Justyny Wasilewskiej i Piotra Głowackiego: Karolina Gruszka (Suzana), Eliza Rycembel (Kasia Zawada), Cezary Łukaszewicz ("Sokół"), Krzysztof Zawadzki (Bogdan Rożniak), Kazik Mazur (Kowalski), Marcin Czarnik (Paweł Skrzyński), Magdalena Czerwińska (psychoterapeutka), Maciej Mikołajczyk (Nawarecki), Zofia Żwirblińska (Alicja), Aleksy Komorowski (Tomasz Ryś), Marcin Januszkiewicz (Kuba Zakrzewski,) Zbigniew Stryj (Marcin Gajda).

"Nieobecni" to autorski projekt TVN Grupa Discovery od początku rozwijany przez Zespół Produkcji Fabularnej, który nadzoruje Marta Grela-Gorostiza. Pomysłodawczynią serialu jest Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz. Autorami scenariusza są: Dana Łukasińska (główna scenarzystka), Tomasz Titkow i Monika Trzósło. Serial reżyserują: Anna Kazejak (1 – 5) oraz Adrian Panek (6 – 10), a autorem zdjęć jest Jakub Stolecki. Za scenografię odpowiada Magda Widelska-Władyka, za kostiumy Katarzyna Baran oraz Anna Domańska, zaś za charakteryzację Malwina Musialska-Paszkiewicz. Kierowniczką produkcji jest Dagmara Bończyk, reżyserem obsady Piotr Bartuszek, a producentką Adrianna Przetacka ("Kod genetyczny", "Szadź").

Aleksandra Adamska o roli Pati w serialu "Skazana"
Aleksandra Adamska o roli Pati w serialu "Skazana" Źródło: cozatydzien.tvn.pl

"Nieobecni" - gdzie i kiedy oglądać

Serial "Nieobecni" można oglądać w serwisie player.pl. Premiera drugiego sezonu planowana jest na czerwiec tego roku.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Reporter: TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości