Meghan Markle

Meghan Markle pokazała się bez makijażu

Rachel Meghan Markle, księżna Sussex – urodzona 4 sierpnia 1981 roku w Los Angeles w Kalifornii amerykańska aktorka, żona brytyjskiego księcia Harry’ego.

Meghan Markle - pochodzenie i wykształcenie

Meghan Markle pochodzi z wielokulturowej rodziny. Jej matka – Doria Loyce Ragland jest Afroamerykanką, terapeutką i instruktorką jogi. Ojciec – Thomas Wayne Markle ma pochodzenie holendersko-irlandzkie, a jego rodzina wywodzi się zaś od króla Anglii Edwarda III Plantageneta i jego trzeciego syna Lionela z Antwerpii. Ojciec Meghan Markle jest operatorem filmowym. Po rozwodzie rodziców, Meghan Markle wychowywała się z matką, utrzymując jednak regularne kontakty z ojcem. Z jego drugiego małżeństwa ma dwoje przyrodniego rodzeństwa – siostrę Samanthę Grant oraz brata Thomas’a Markle’a juniora.

Meghan Markle uczęszczała do katolickiego liceum Immaculate Heart School w Los Angeles, a następnie rozpoczęła studia na Northwestern University of Communication w Evanston w Illinois. Studiowała jednocześnie dwa kierunki tj. stosunki międzynarodowe i historię teatru. Studia ukończyła w 2003 roku.

Meghan Markle - kariera zawodowa

Meghan Markle, mimo że jej pierwszą pracą było kaligrafowanie zaproszeń okazjonalnych, swoje życie zawodowe związała z aktorstwem. Jej debiut filmowy miał miejsce w 2005 roku, kiedy to w filmie „Zupełnie jak miłość” zagrała epizodyczną rolę. Na swoim koncie ma kilkanaście ról filmowych w takich filmach jak:

 • „Pajęczyna pozorów”,
 • „Good Behavior”,
 • „The Apostles”,
 • „The Candidate”,
 • „Idol z piekła rodem”,
 • „Twój na zawsze”,
 • „The Boys and Girls Guide to Getting Down”,
 • „Szefowie wrogowie,
 • „Dysfunctional Friends”,
 • „Przypadkowe spotkanie”,
 • „Iskry miłości”,
 • „Anti-Social”,
 • „Dater’s Handbook”.

Popularność przyniosła jej jednak rola serialowa. Od 2011 do 2018 roku można było oglądać ją w serialu „W garniturach”, w którym wcielała się w postać Rachel Zane. Na szklanym ekranie zadebiutowała jednak znacznie wcześniej – w 2002 zagrała epizod w serialu „Szpital miejski”. Pojawiła się także w takich serialach jak „90210”, „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”, czy „Bez śladu”.

Meghan Markle ma na swoim koncie także dubbingową rolę narratorki w filmie „Słonie” (w 2020 roku). Honorarium za swoją pracę przekazała na rzecz organizacji dobroczynnej Elephants Without Borders.

Meghan Markle - działalność społeczna

Meghan Markle jest także aktywistką społeczną. Włączała się m.in. w działania ONZ, organizacji działających na rzecz przezwyciężenia ubóstwa, dostępu do ochrony zdrowia i edukacji, równości płci, czy postrzegania kobiet mieszanych ras.

Działalność społeczną i charytatywną kontynuowała także po ślubie z księciem Harry’m. Do 2020 roku patronowała oraz reprezentowała królową Elżbietę II w oficjalnych wystąpieniach. W sposób szczególny włączona była w działania na rzecz walki o prawa kobiet i ochrony środowiska.

Meghan Markle - życie prywatne

Meghan Markle po raz pierwszy wyszła za mąż za Trevor’a Engelson’a w 2011 roku. Po dwóch latach para rozwiodła się.

W 2016 roku zaczęła spotykać się z księciem Harry’m, co w październiku 2016 roku potwierdziły media. W listopadzie 2016 roku związek Meghan Markle i księcia Harry’ego potwierdził także Pałac Kensington. 27 listopada 2017 roku ogłoszono zaręczyny pary, a 19 maja 2018 roku w St George’s Chapel na zamku w Windsorze odbył się ich ślub. Meghan Markle po ślubie uzyskała tytuł księżnej Sussex, hrabiny Dumbarton, baronowej Kilkeel.

W 2020 roku para poinformowała o chęci zrezygnowania z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej, co nastąpiło z końcem marca 2020 roku.

Meghan Markle i książe Harry mają dwoje dzieci – syna Archiego Harrisona (urodzonego 6 maja 2019 roku) i córkę Lilibet Dianę (urodzoną 4 czerwca 2021 roku).

Źródło zdjęcia głównego: Charles McQuillan/Getty Images