Winona Ryder

Winona Ryder jest amerykańską aktorką, znaną m.in. z ról w “Stranger Things”, “Syreny” i “Edward Nożycoręki”.

Winona Ryder jest amerykańską aktorką, znaną m.in. z ról w “Stranger Things”, “Syreny” i “Edward Nożycoręki”.

Winona Ryder - dzieciństwo i młodość

Winona Ryder urodziła się 29 października 1971 roku w Olmsted County w Minnesocie (USA) jako Winona Laura Horowitz. Otrzymała imię na cześć miejscowości Winona, położonej w pobliżu jej miejsca urodzenia. Jej rodzice, Cynthia Palmer (z domu Istas) oraz Michael Horowitz, otaczali się artystami. Matka Winony Ryder była autorką i producentką wideo, a ojciec wydawcą i księgarzem.

Winona Ryder dorastała na farmie w Północnej Kalifornii, w hippisowskiej komunie. Wśród przyjaciół jej rodziców byli m.in. poeta Allen Ginsberg, znany psycholog Timothy Leary, który jest ojcem chrzestnym Winony oraz muzyczka i psychoterapeutka Laura Huxley, żona pisarza Aldousa Huxleya.

Gdy miała 10 lat, Winona przeprowadziła się z rodzicami do miasta Petaluma w Kalifornii, położonego w Sonoma County na północ od San Francisco. Tam zaczęła uczęszczać na lekcje aktorstwa w American Conservatory Theatre.

Winona Ryder - pierwsze role filmowe

Do pierwszego castingu filmowego Winona Ryder podeszła w 1986 roku. Nie otrzymała roli w filmie “Pustynny kwiat”, spodobała się jednak reżyserowi filmy, Davidowi Seltzerowi, który obsadził ją w filmie ”Lucas”. Wtedy też powstał pseudonim artystyczny Winony Horowitz. Nazwisko “​​Ryder” aktorka zaczerpnęła z płyty, Mitcha Rydera & The Detroit Wheels, której słuchał jej ojciec.

W 1987 roku zagrała w filmie “Square Dance”. Jej rolę “Los Angeles Times” określiło mianem “niezwykłego debiutu”. Pierwsze lata kariery aktorskiej przyniosły Winonie Ryder role w filmach uznanych reżyserów u boku największych aktorów tych czasów. Zagrała m.in. w filmach:

 • “Sok z żuka” (reż. Tim Burton, 1988) z Geeną Davis, Alekiem Baldwinem i Michaelem Keatonem,
 • “1996” (reż. Ernest Thompson, 1988) z Kieferem Sutherlandem i Robertem Downey Jr.,
 • “Śmiertelne zauroczenie” (reż. Michael Lehmann, 1989) z Christianem Slaterem,
 • “Wielkie kule ognia” (reż. Jim McBride, 1989) z Dennisem Quaidem,
 • “Edward Nożycoręki” (reż. Tim Burton, 1990) z Johnnym Deppem,
 • “Syreny” (reż. Richard Benjamin, 1990) z Cher, Bobem Hoskinsem i Christiną Ricci,
 • “Witaj w domu, Roxy Carmichael” (reż. Jim Abrahams, 1990) z Jeffem Danielsem.
 • Winona Ryder - wybrana filmografia
 • Lata 90. przyniosły Winonie Ryder kolejne ważne role. Zagrała m.in. w filmach:
 • “Noc na Ziemi” (reż. Jim Jarmusch, 1991),
 • “Dracula” (reż. Francis Ford Coppola, 1992),
 • “Wiek niewinności” (reż. Martin Scorsese, 1993),
 • “Dom dusz” (reż. Bille August, 1993),
 • “Orbitowanie bez cukru” (reż. Ben Stiller, 1994),
 • “Małe Kobietki” (reż. Gillian Armstrong, 1994).

W 1999 roku zagrała i wyprodukowała film “Przerwana lekcja muzyki” (reż. James Mangold). Zagrała tam u boku Angeliny Jolie, która otrzymała za swoją rolę Oscara.

Po aresztowaniu w 2001 roku z zarzutem kradzieży w sklepie kariera Winony zwolniła i aktorka nie była już obsadzana w dużych rolach i filmach. W 2010 roku wystąpiła w drugoplanowej roli w filmie Darrena Aronofsky’ego “Czarny łabędź”. Natalie Portman otrzymała Oscara za pierwszoplanową rolę w tym obrazie. Popularność przywróciła jej dopiero rola w serialu Netflixa Stranger Things (2016-).

Winona Ryder - życie osobiste

Od 1990 do 1993 roku Winona Ryder była zaręczona z Johnnym Deppem. Przez kolejne 3 lata, do 1996 roku, spotykała się z Dave’em Pirnerem, wokalistą zespołu Soul Asylum. W latach 1998-2000 była związana z Mattem Damonem. Jej obecnym partnerem, od 2011 roku, jest Scott Mackinlay Hahn, projektant mody.

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images