17 ciekawostek na temat filmu "Sok z żuka". Sprawdź, czego nie wiesz przed premierą drugiej części

Film "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice")
Film "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice")
Źródło: Warner Bros.
#TEGONIEWIESZ. W 1988 roku Tim Burton zaprosił widzów w podróż do niezwykłego, surrealistycznego świata, który stworzył w ikonicznym filmie "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice"). Produkcja od razu zdobyła serca publiczności swoim unikalnym stylem, kreatywnością oraz niezwykłymi kreacjami postaci. Jakie fascynujące ciekawostki kryją się za tym obrazem? Mamy dla was 17 nieznanych faktów, które mogą wzbogacić wasze spojrzenie na tę kultową produkcję, która już niedługo powróci w sequelu. Zapraszamy do lektury!

Film "Sok z Żuka" (ang. "Beetlejuice") z 1988 roku został wyreżyserowany przez Tima Burtona na podstawie scenariusza Michaela McDowella i Warrena Skaarena opartego na opowiadaniu Michaela McDowella i Larry'ego Wilsona. Łączy w sobie elementy horroru, komedii i fantasy. W filmie występują Alec Baldwin, Geena Davis, Jeffrey Jones, Catherine O'Hara, Winona Ryder i Michael Keaton w roli tytułowej. 

Fabuła opowiada historię małżeństwa, Barbary i Adama Maitlandów, którzy giną w wypadku samochodowym. Po śmierci zostają przywiązani do swojego domu jako duchy. Kiedy nowa rodzina, Deetzesowie, przeprowadza się do ich domu, Maitlandowie próbują ich przegonić, ale bezskutecznie. W końcu zwracają się o pomoc do ekscentrycznego ducha, Beetlejuice'a, aby im pomógł. Jednak szybko odkrywają, że Beetlejuice jest dużo bardziej niebezpieczny i szalony, niż im się wydawało, co prowadzi do szeregu komicznych i nadprzyrodzonych przygód. Poprzez swoją oryginalność i nonszalancję, "Sok z Żuka" stał się kultowym dziełem kina lat 80. i nadal cieszy się dużą popularnością wśród widzów na całym świecie.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Filmy i seriale

Źródło: "Co Za Tydzień"
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro,  o graniu w komediach
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro, o graniu w komediach
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max

Ciekawostki związane z bohaterami "Soku z żuka"

1. "Sokiem z żuka" Tim Burton miał udowodnić swoją wartość

Po sukcesie "Wielkiej przygody Pee-wee" Tim Burton został zaproszony do pracy nad filmem o Batmanie przez wytwórnię Warner Bros. Chociaż studio było chętne do współpracy z artystą, to nie było jeszcze gotowe dać zielonego światła dla tak dużego projektu. Tim Burton potrzebował więc innego filmu, który udowodniłby jego wartość jako reżysera. Sukces komercyjny i artystyczny "Soku z żuka" potwierdził jego zdolności twórcze i przekonał studio Warner Bros. do zaufania mu przy realizacji projektu o tak dużym znaczeniu jak "Batman".

Tim Burton na planie "Batmana"
Tim Burton na planie "Batmana"
Źródło: Getty Images

2. Michael Keaton zachwycił Tima Burtona

Zanim Michael Keaton wcielił się w ekscentryczną postać Beetlejuice'a, rozważano kilku innych aktorów do tej roli, w tym takie sławy jak Sammy Davis Jr., czy Tim Curry. Jednak to przesłuchanie Michaela Keatona zrobiło na reżyserze Timie Burtonie tak duże wrażenie, że ostatecznie to właśnie on został wybrany do tej wyjątkowej roli. Jego ekscentryczny urok i charyzma ożywiły tę psotną postać, czyniąc ją jedną z najbardziej pamiętnych ról w jego karierze. Dzięki temu reżyser zdecydował potem o obsadzeniu Michaela Keatona w roli Batmana, co ostatecznie uczyniło ich obu legendami Hollywood.

Michael Keaton
Michael Keaton
Źródło: Getty Images

3. Rola w "Soku z żuka" zapoczątkowała karierę Winony Ryder

Rola Lydii Deetz w filmie "Sok z żuka" była przełomowa dla kariery Winony Ryder. Film ten ukazał jej niezwykły talent aktorski, co przyciągnęło uwagę widzów i krytyków. Zdołała doskonale oddać ponury i ekscentryczny charakter tej postaci, nadając jej niezapomniany urok i głębię emocjonalną. Warto zaznaczyć, że o rolę gotyckiej nastolatki, ubiegało się wiele znanych młodych aktorek. W gronie kandydatek znajdowały się takie gwiazdy jak Sarah Jessica Parker, Diane Lane, Juliette Lewis, Jennifer Connelly i wiele innych. Drugie miejsce w przesłuchaniach zajęła Alyssa Milano. Ostatecznie jednak rola przypadła Winonie Ryder, co okazało się trafnym wyborem.

Winona Ryder
Winona Ryder
Źródło: Getty Images

4. Aktorkę grającą Delię trzeba było wymienić

Zamiana aktorki grającej Delię Deetz w filmie "Sok z żuka" była nieunikniona. Anjelica Huston miała być początkowo częścią obsady, jednak nagła choroba uniemożliwiła jej kontynuowanie pracy nad filmem. Później aktorka zagrała legendarną rolę Morticii Addams. Catherine O'Hara okazała się idealną kandydatką do zastąpienia Anjelicy Huston w roli Delii Deetz. Jej interpretacja postaci zachwyciła widzów.

Anjelica Huston, Catherine O'Hara
Anjelica Huston, Catherine O'Hara
Źródło: Getty Images

5. Miłość na planie "Soku z żuka"

Wiemy już, że Catherine O'Hara została obsadzona w filmie "Sok z żuka" tylko dlatego, że pierwotnie przewidziana do tej roli Anjelica Huston musiała zrezygnować z udziału z powodu choroby. Natomiast scenografem filmu został Bo Welch, ponieważ pierwszy wybór reżysera Tima Burtona, Anton Furst, pracował nad innym projektem. Dzięki temu zbiegowi okoliczności para miała okazję się spotkać na planie filmowym. Zakochali się w sobie i wzięli ślub w 1992 roku. Mają dwójkę dzieci.

Catherine O'Hara, Bo Welch
Catherine O'Hara, Bo Welch
Źródło: Getty Images

Nieznane fakty na temat scenariusza "Soku z żuka"

6. Pierwotny scenariusz "Soku z żuka" był zupełnie inny

Pierwotny scenariusz filmu "Sok z Żuka" miał zupełnie inny charakter niż ostateczna wersja, którą znamy. Reżyser Michael McDowell nie był początkowo zainteresowany kręceniem komedii, dlatego jego wizja filmu była znacznie mroczniejsza. W oryginalnej wersji scenariusza śmierć Maitlandów została przedstawiona w sposób dramatyczny. Ponadto postać Betelgeuza, znanego również jako Betelgeuse, była znacznie mniej figlarna i bardziej skłonna do morderczych działań. Betelgeuz był złowrogim i niebezpiecznym duchem, który nie unikałby brutalnych działań. Dodatkowo Deetzesowie mieli w pierwotnej wersji scenariusza młodszą córkę, która odgrywała istotną rolę w fabule filmu. W kulminacyjnym momencie filmu Betelgeuz atakował tę młodszą córkę pod postacią wściekłej wiewiórki. Ostatecznie zdecydowano się na zmianę tonu filmu na lżejszy i bardziej komediowy.

7. "Sok z żuka" miał mieć inny tytuł

Scenariusz filmu "Sok z żuka" stworzony przez Michaela McDowella nosił nietypowy tytuł, który zwrócił uwagę Tima Burtona. Jednakże studio Warner Bros. nie było początkowo przekonane do tytułu "Betelgeuse" i sugerował zmianę na bardziej opisowy tytuł "Duchy Domowe", który miał być bardziej przystępny. Gdy Tim Burton usłyszał propozycję zmiany tytułu na "Duchy Domowe", poczuł się rozczarowany i zirytowany. Ostatecznie zdecydowano się na bardziej wygładzoną, ale podobną do oryginału wersję "Beetlejuice".

Zaskakujące informacje na temat fabuły i produkcji "Soku z żuka"

8. Kultowa scena z piosenką "Day-O" została zaimprowizowana

Kultowa scena z piosenką "Day-O (The Banana Boat Song)" Harry'ego Belafonte, która stała się jednym z najbardziej zapadających w pamięć momentów filmu, została zaimprowizowana podczas kręcenia. Reżyser Tim Burton, w duchu swojego charakterystycznego podejścia do tworzenia filmów, pozwolił aktorom na swobodę w eksperymentowaniu i improwizowaniu podczas pracy nad scenami. W trakcie kręcenia spontanicznie doszło do tego, że bohaterowie filmu zaczęli inicjować taniec i śpiewać do rytmu utworu "Day-O". Aktorzy zaczęli wykonywać tę piosenkę, a Tim Burton, widząc ich entuzjazm i energię, pozwolił im na kontynuowanie. Reżyser nie miał w planach umieszczać jej w końcowej wersji, ale na szczęście zmienił zdanie.

9. W filmie użyto animacji poklatkowej

Robaki piaskowe w filmie "Sok z Żuka", zostały ożywione przy użyciu techniki animacji poklatkowej. Ta technika polega na manipulowaniu miniaturowymi modelami klatka po klatce, aby stworzyć iluzję płynnego ruchu. Proces animacji poklatkowej jest żmudny i wymaga precyzji oraz cierpliwości. Twórcy muszą manualnie przemieszczać modele robaków, fotografując każdy krok ruchu. Następnie kolejne klatki są odtwarzane z szybkością, która sprawia, że ruch wydaje się płynny i naturalny. Choć proces ten jest czasochłonny, to przyczynił się do tego, że film stał się tak kultowy.

Film "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice")
Film "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice")
Źródło: Warner Bros.

10. Tim Burton chciał, żeby "Sok z żuka" wyglądał "tanio"

Zresztą Tim Burton już na etapie tworzenia filmu "Sok z żuka", miał konkretny pomysł na to, jak powinny wyglądać efekty wizualne i nie zamierzał iść na kompromisy. Reżyser wcale nie dążył do uzyskania najnowocześniejszych efektów specjalnych. Zamiast tego, chciał, aby film miał charakterystyczny, nieco przestarzały wygląd, przypominający filmy klasy B z jego młodości. Jego celem było oddanie klimatu tych produkcji, które były zazwyczaj niskobudżetowe, niezbyt dopieszczone, ale pełne uroku i oryginalności. Tim Burton chciał, aby efekty specjalnie wyglądały "tanio i fałszywie". Chciał, aby widzowie mieli wrażenie, że oglądają coś, co jest nieco sztuczne i nienaturalne, co dodawało filmowi swego rodzaju ironii i uroku.

11. "Sok z żuka" musiał być ocenzurowany

Film "Beetlejuice" stanął przed pewnymi wyzwaniami związanymi z cenzurą na niektórych rynkach międzynarodowych ze względu na mroczną i czasami makabryczną zawartość. Niektóre sceny musiały zostać zmontowane lub zmienione, aby zachować zgodność z lokalnymi przepisami oraz uwzględnić wrażliwość widzów. W innych przypadkach, modyfikacje scen mogły być konieczne ze względów kulturowych lub religijnych, aby uniknąć obrazy lub treści uznawanych za obraźliwe, lub kontrowersyjne w danej społeczności. Niektóre dialogi lub zachowania postaci mogły zostać ocenzurowane, lub zmienione, aby dostosować się do określonych norm etycznych lub społecznych.

Film "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice")
Film "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice")
Źródło: Warner Bros.

12. Gdzie kręcono "Sok z żuka"?

Akcja filmu "Beetlejuice" rozgrywa się w fikcyjnej wiosce Winter River w Connecticut (i oczywiście w Zaświatach). Wszystkie wnętrza kręcono w studiu w Los Angeles, ale fasady miasta East Corinth w stanie Vermont zastąpiono Winter River.

13. W "Soku z żuka" praktycznie nie widzimy głównego bohatera

W filmie "Sok z Żuka", mimo że oryginalny tytuł sugeruje, że głównym bohaterem jest postać Beetlejuice'a, w rzeczywistości praktycznie nie widzimy go na ekranie przez większość czasu. Film skupia się głównie na historii Maitlandów oraz ich starań o odzyskanie domu, który został zajęty przez nowych mieszkańców. Reżyser zdecydował się ograniczyć jego obecność na ekranie, aby zwiększyć wrażenie tajemniczości wokół postaci. Efektem tego jest to, że kiedy Beetlejuice pojawia się, jego obecność staje się wyjątkowo mocno zauważalna i znacząca. Dodatkowo wiele dialogów granych przez Michaela Keatona zostało zaimprowizowanych, co dodaje spontaniczności i autentyczności jego kreacji. To sprawia, że jego występy są jeszcze bardziej nieprzewidywalne.

14. Epilog filmu dodano dopiero w postprodukcji

Tim Burton zdecydował się dodać epilog filmu "Sok z żuka" w poczekalni zaświatów, gdzie głowa tytułowego bohatera zostaje skurczona. Jednakże reżyser postanowił nie pisać ani nie filmować tej sceny, dopóki film nie był już w fazie postprodukcji. Poprzez dodanie tego epilogu w poczekalni zaświatów, wprowadził element zaskoczenia i absurdalnego humoru, który jest charakterystyczny dla jego stylu twórczości. Ta decyzja sprawia, że zakończenie filmu staje się jeszcze bardziej nieoczekiwane i pamiętne dla widzów, co dodaje filmowi niepowtarzalnego charakteru i uroku.

Późniejsze adaptacje "Soku z żuka"

15. "Sok z żuka" przerobiono na musical

W 2019 r. "Sok z Żuka" został przekształcony w musical na Broadwayu, co stanowiło nietypowy wybór. Pomimo tego, że w filmie, głównie w postaci piosenek Harry'ego Belafonte'a, nie był to oczywisty kandydat do adaptacji na Broadwayu. Niemniej jednak musical został zrealizowany i cieszył się popularnością. W tytułową rolę Beetlejuice'a wcielił się Alex Brightman. Choć produkcja musicalu była nominowana do ośmiu nagród Tony, nie zdobyła żadnej z nich. Mimo to przedstawienie zyskało uznanie krytyków i publiczności. Niestety pandemia COVID-19 wstrzymała produkcję musicalu "Sok z Żuka", ale po przerwie powrócił na Broadway w 2022 roku.

Musical "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice")
Musical "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice")
Źródło: Getty Images

16. "Sok z żuka" dał początek serialowi animowanemu

Sukces filmu "Sok z Żuka" doprowadził do powstania animowanego serialu telewizyjnego o tym samym tytule, który był emitowany od 1989 roku. Opowiadał on o przygodach tytułowego ducha Beetlejuice'a oraz jego przyjaciółki Lydii Deetz w tajemniczej i nadprzyrodzonej krainie zwaną Aniświatem.

Kreskówka miała podobny klimat i humor co film. Bohaterowie przeżywali różne przygody, starając się rozwiązać problemy i wyzwania, z jakimi się spotykali w Aniświecie. "Sok z Żuka" cieszył się popularnością wśród dzieci i młodzieży. Zakończył swoją emisję w 1991 roku.

Film animowany "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice")
Film animowany "Sok z żuka" (ang. "Beetlejuice")
Źródło: screen Youtube

17. "Sok z żuka" powróci w sequelu

6 września 2024 roku do kin ma trafić długo wyczekiwana kontynuacja czarnej komedii "Sok z żuka". Studio Warner Bros. nazwało ją oficjalnie "Beetlejuice 2". Michael Keaton, Winona Ryder i Catherine O’Hara powrócą do ról, w które wcielili się 35 lat temu. W nowe postacie wcielą się: Jenna Ortega, Monica Bellucci, Willem Dafoe i Justin Theroux. Na razie o fabule wiadomo niewiele. Ujawniono jedynie, że Jenna Ortega zagra córkę postaci granej przez Winonę Ryder, a Monica Bellucci będzie żoną Beetlejuice'a.

#TegoNieWiesz to cykl artykułów w serwisie cozatydzien.tvn.pl, który przedstawia intrygujące fakty i mało znane ciekawostki ze świata kultury i show-biznesu. Czy wiesz, jak wiele niesamowitych historii i fascynujących anegdot wiąże się z twoimi ulubionymi artystami, filmami, serialami czy muzyką? Nie wiesz? Spokojnie, pomożemy ci je odkryć!

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros.

podziel się:

Pozostałe wiadomości