Andrzej Korzyński

Andrzej Korzyński nie żyje

Andrzej Waldemar Korzyński to polski kompozytor, aranżer i pianista, członek Polskiej Akademii Filmowej. Znany jest również pod pseudonimem Andrzej Spol. Urodził się 2 marca 1940 roku w Warszawie. Zmarł 18 kwietnia 2022 roku. 11 maja 2022 roku został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Andrzej Korzyński – życiorys

Andrzej Korzyński w 1964 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. Był uczniem w klasie profesora Kazimierza Sikorskiego. Studiował kompozycję i dyrygenturę. Żoną Andrzeja Korzyńskiego była Sylwia Sokorska. Kompozytor miał syna Mikołaja.

Andrzej Korzyński – kariera

Andrzej Korzyński swoją karierę rozpoczął już na studiach. Był akompaniatorem aktorskiego kabaretu „Manekin”. 1964 roku założył zespół Ricercar 64, który towarzyszył Piotrowi Szczepaniakowi. Dla tego piosenkarza Korzyński skomponował wiele przebojów jak m.in.: „Żółte kalendarze” czy, „Kochać”.

W 1965 wraz z Mateuszem Święcickim i Witoldem Pogranicznym założył Młodzieżowe Studio „Rytm”.

W 1969 roku wyjechał do Francji w ramach kontraktu z wytwórnią filmową 20th Century Fox.

W latach 70 prowadził zespół Arp Life, który tworzył pionierską muzykę elektroniczną z syntezatorów. Wykorzystana została m.in. do filmu „W pustyni i w puszczy”.

W 1973 roku współpracował z wytwórnią DEFA z NRD, a w 1986 roku z FILOM POOL i Bavaria Film.

Andrzej Korzyński wiele lat współpracował z reżyserem Andrzejem Żuławskim. Skomponował ścieżkę dźwiękową do wielu jego filmów jak: „Opętanie” czy „Kosmos”, a w 2019 roku muzykę do filmu „Mowa Ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego – syna Andrzeja. Jest też autorem muzyki do filmów Andrzeja Wajdy („Człowiek z żelaza”), Jerzego Gruzy („Pierścień i róża”) czy też Krzysztofa Gradowskiego („Akademia Pana Kleksa”).

Kompozytor w latach 80 stworzył słynną postać Franka Kimono. Wcielił się w nią Piotr Fronczewski. W 1991 roku napisał słowa do piosenki „Mydełko Fa” wykonywanej przez Marlenę Drozdowską i Marka Kondrata.

Andrzej Korzyński – nagrody i wyróżnienia

Andrzej Korzyński w 1977 roku otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „Czerwone ciernie” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. W 2017 roku dostał Srebrny Medal Zasłużony w Kulturze Gloria Artis. W 2018 roku był laureatem nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem” na Festiwalu Soundedit za „wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”.

Andrzej Korzyński – ciekawostki

W 2016 roku powstał film dokumentalny o kompozytorze, pt. „Andrzej Korzyński. Zagubiony diament” (reż. Grzegorz Brzozowicz). Dzieło to opowiada o życiu i twórczości tego artysty. W 2018 roku ukazała się książka „Znam wszystkie Wasze numery”. Jest to wywiad-rzeka z Andrzejem Korzyńskim przeprowadzony przez dziennikarkę Marię Szabłowską.

Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Artyści, którzy odeszli w 2022 roku Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Źródło zdjęcia głównego: JAROSŁAW ANTONIAK/ MW MEDIA