Kate Middleton

Kate Middleton zagra z Rogerem Federerem

Kate Middleton, księżna Walii (ang. Catherine, Princess of Wales) urodziła się 9 stycznia 1982 w Reading (Anglia) jako Catherine Elizabeth Middleton. Jest członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej – żoną Wilhelma, księcia Walii, będącego następcą brytyjskiego tronu. Została Księżną Walii 9 września 2022. Jej dzieci: Jerzy, Karolina i Ludwik zajmują kolejno: drugie, trzecie i czwarte miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu.

Życie prywatne i edukacja Kate Middleton

Catherine jest najstarszą z trojga dzieci Michaela i Carole Middletonów; jej rodzeństwo to siostra Philippa (Pippa) i brat James. Rodzice Kate poznali się podczas pracy dla British Airways, a w 1987 roku założyli firmę wysyłkową sprzedającą artykuły na przyjęcia dla dzieci. Sukces tego przedsięwzięcia, wraz z rodzinnym spadkiem, pozwolił im wysłać Catherine do prestiżowego Marlborough College w Wiltshire w Anglii. W Marlborough Catherine była znana jako dystyngowana, zrównoważona uczennica, osiągająca wyróżniające się wyniki zarówno w sporcie (była kapitanem szkolnej drużyny hokeja na trawie), jak i w nauce.

W 2001 roku Kate Middleton rozpoczęła naukę na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, gdzie poznała kolegę z pierwszego roku historii sztuki – księcia Williama, który był wtedy drugi w kolejce do brytyjskiego tronu. Zaczęli się spotykać, ale ich związek nie został upubliczniony do czasu, gdy w 2004 roku sfotografowano ich razem na wakacjach w Szwajcarii.

Pomimo natręctwa paparazzi, Kate Middleton starała się zachować prywatność. Po ukończeniu studiów w St. Andrews w 2005 roku przez krótki czas pracowała w sklepie odzieżowym, a następnie obejmowała różne stanowiska w firmie swoich rodziców, jednocześnie prowadząc działalność charytatywną.

Kate Middleton jako księżna Walii

Po dłuższym czasie intensywnych spekulacji brytyjskich mediów na temat planów małżeńskich Kate i Williama, w listopadzie 2010 roku ogłoszono, że para się zaręczyła. W związku z przygotowaniami do wejścia do rodziny królewskiej Kate Middleton powróciła do formalnego imienia Catherine. Królewski ślub odbył się 29 kwietnia 2011 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Otrzymała tytuł księżnej Cambridge. William został dziedzicem i odziedziczył tytuł księcia Kornwalii, gdy jego ojciec został królem, Karolem III, Catherine została księżną Kornwalii i Cambridge. Wkrótce potem została księżną Walii, gdy tytuł księcia Walii został nadany Williamowi.

Dzieci Kate Middleton i księcia Williama

Pierworodny syn pary, książę George Alexander Louis of Cambridge, urodził się 22 lipca 2013 roku, a córka, księżniczka Charlotte Elizabeth Diana of Cambridge, przyszła na świat 2 maja 2015 roku. Catherine urodziła drugiego syna, księcia Louisa Arthura Charlesa z Cambridge, 23 kwietnia 2018 roku. We wrześniu 2022 roku tytuły dzieci zostały zmienione, aby odzwierciedlić fakt, że William i Catherine zostali księciem i księżną Walii. Np. ich najstarszy syn został księciem Walii.

Źródło zdjęcia głównego: Peter Morrison-Pool/Getty Images