Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Rosyjska grupa dezinformacyjna rozpowszechnia kłamstwa na temat księżnej Kate
Księżna Kate choruje na nowotwór, jednak bardzo długo ukrywała tę wiadomość przed światem. Zanim żona księcia Williama wydała w tej sprawie oświadczenie, przez wiele miesięcy w sieci pojawiły się plotki na temat jej stanu zdrowia. Niektóre z nich wręcz mroziły krew w żyłach. Teraz okazuje się, że stała za tym rosyjska grupa dezinformacyjna "Doppelganger". To właśnie oni rozpowszechniali nieprawdziwe informacje o Kate Middleton.
Działania rosyjskiej grupy miały na celu nie tylko wprowadzenie ludzi w dezinformację, ale także wywołanie zamieszania i co za tym szło — także podważenie demokracji w Zjednoczonym Królestwie. Teraz brytyjski rząd oficjalnie zareagował na te poczynania. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii ostrzegło przed "ogromną siecią złośliwych treści" i jednocześnie oskarżyło "Doppelganger" o tworzenie fałszywych informacji i tym samym próbę podziału w państwach, które pomagają Ukrainie.
Putin jest tak zdesperowany, aby podważyć europejskie wsparcie dla Ukrainy, że teraz ucieka się do niezdarnych, nieskutecznych prób wywoływania niepokojów. Dzisiejsze sankcje wysyłają jasny sygnał; nie będziemy tolerować waszych kłamstw i ingerencji, a także będziemy was ścigać- powiedział David Lammy, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii.
Brytyjski rząd nałożył sankcje na organizacje współpracujące z rosyjską grupą
Brytyjski rząd nałożył już sankcje na liczne grupy oraz osoby prywatne, które miały także uczestniczyć w dezinformacyjnym procederze. Wśród nich znalazły się między innymi: Agencja Projektowania Społecznego, Structura National Technologies oraz Ano Dialog. Organizacje te razem z "Doppelganger" chciały osiągnąć cele polityczne poprzez społeczne zakłócenia.
"Charakterystyczną metodologią grupy jest wykorzystywanie bardzo dużej liczby jednorazowych kont w mediach społecznościowych, aby zalać przestrzeń informacyjną wokół konkretnych historii. To może być szczególnie wpływowe, gdy są w stanie wzmocnić narracje, które wydają się mniej wyraźnie polityczne. Właśnie to zrobili, próbując wykorzystać plotki i teorie spiskowe na temat księżnej Walii. Powtarzając i podgrzewając te informacje, byli w stanie rozpowszechnić swoje antyukraińskie przekazy, atakując jednocześnie kluczową brytyjską instytucję — rodzinę królewską" - powiedział prof. Martin Innes z Uniwersytetu w Cardiff, który zajmował się zidentyfikowaniem sprawy.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
- Gustaw Lutkiewicz został pochowany z miłością życia. W ich mogile spoczywa ktoś jeszcze
- Alina Kamińska opowiedziała o udarze. "Dostałam drugie życie"
- Adele przerwała występ i zalała się łzami na widok Céline Dion. Ten moment przejdzie do historii
Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga