Amal Clooney

Amal Clooney z mężem

Amal Clooney (z domu Alamuddin) – urodzona 3 lutego 1978 roku w Bejrucie w Libanie brytyjska adwokat libańskiego pochodzenia.

Amal Clooney – pochodzenie i wykształcenie

Amal Clooney jest córką Rami Alam’a Uddin’a, pochodzącego z libańskiej rodziny druza i Bariaa Micknass, wywodzącej się z rodziny sunnickich muzułmanów. W 1982 roku, po wybuchu libańskiej wojny domowej, jej rodzina wyemigrowała do Wielkiej Brytanii.

Ma trójkę rodzeństwa – dwóch starszych przyrodnich braci tj. Samer’a i Ziad’ę, z pierwszego małżeństwa jej ojca oraz siostrę Tal’e.

Amal Clooney uczęszczała do liceum dla dziewcząt Dr Challoner’s High School w Amersham. Studiowała prawo na St. Hugh’s College w Oxfordzie, a następnie na New York University School of Law.

Amal Clooney – kariera zawodowa

Amal Clooney ma prawo do wykonywania zawodu adwokata w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Prowadziła też praktykę w sądach międzynarodowych w Hadze, była m.in. asystentem sędziego w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości i Międzynarodowym Trybunale Karnym.

Amal Clooney jest adwokatem w londyńskiej renomowanej kancelarii Doughty Street Chambers. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym i prawach człowieka, a także doradza rządom i osobom fizycznym w kwestiach prawnych związanych z tymi tematami. Prowadziła wiele głośnych, międzynarodowych spraw. Wśród nich były m.in.:

  • sprawa twórcy Wikileaks Juliana Assange’a przeciwko jego ekstradycji;
  • sprawy byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko;
  • sprawa dziennikarza Mohamed’a Fahmy, który był przetrzymywany w Egipcie;
  • sprawa ludobójstwa Ormian (reprezentowała interesy Armenii);
  • sprawa byłej prezydent Filipin Glorii Macapagal-Arroyo, dotycząca jej przetrzymywania przez Rząd Republiki Filipin;
  • sprawa byłego prezydenta Malediwów Mohameda Nasheeda, dotycząca jego nielegalnego zatrzymania;
  • sprawa azerbejdżańskiej dziennikarki Khadi Ismayilov, dotycząca jej zatrzymania.

W marcu 2022 roku weszła w skład Grupy Roboczej ds. Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Ukrainie powołanej przez prezydenta Wołodymyra Zelenskiego, czyli grupy ekspertów, którzy mają pomóc w pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne wyrządzone podczas wojny w Ukrainie.

Amal Clooney jest również wykładowcą akademickim. Pracowała m.in. School of Oriental and African Studies University of London, czy The New School w Nowym Jorku. W 2015 roku rozpoczęła pracę na Columbia University – prowadziła wykłady w Instytucie Praw Człowieka.

Jest przewodniczącą założonej w 2016 roku fundacji „Clooney Foundation for Justice”, która ma przeciwdziałać niesprawiedliwości na salach sądowych i społecznościach.

Amal Clooney – życie prywatne

Amal Clooney we wrześniu 2014 roku wyszła za mąż za George’a Clooney’a, amerykańskiego aktora, reżysera i producenta filmowego. Para ma dwoje dzieci – bliźniaki Alexandra i Elle (urodzone w 2017 roku).

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images