Jada Pinkett Smith

Jada Pinkett Smith

Jada Pinkett Smith - amerykańska aktorka, scenarzystka, reżyserka teledysków, piosenkarka. Znana m.in. z filmu “Gruby i chudszy” i występów w trzech częściach “Matrixa”. Prywatnie żona aktora Willa Smitha.

Jada Pinkett Smith - dzieciństwo i młodość

Jada Pinkett Smith (z domu Jada Koren Pinkett) urodziła się 18 września 1971 roku w Baltimore (USA). Jej mama, Adrienne Banfield-Norris, była pielęgniarką, a ojciec prowadził firmę budowlaną. Rodzice rozwiedli się kilka miesięcy po ślubie, a Jada wychowywała się z mamą i babcią, Marion Martin Banfield, która wspierała artystyczne pasje wnuczki. Jada Pinkett w dzieciństwie chodziła na lekcje baletu i stepowania. Uczyła się gry na pianinie.

Uczęszczała do artystycznej szkoły średniej, Baltimore School for the Arts. Tam zaprzyjaźniła się ze znanym raperem Tupacem Shakurem. W 1989 roku ukończyła studia wyższe na kierunku taniec i teatr, po czym przez rok studiowała na uniwersytecie North Carolina School of the Arts. Przerwała studia dla kariery filmowej.

Jada Pinkett Smith - kariera

W 1991 roku Jada Pinkett Smith otrzymała rolę w serialu “A Different World”, a w 1993 roku zagrała w filmie “Zagrożenie dla społeczeństwa”. Przełomowym momentem w karierze Jady Pinkett Smith okazała się rola w filmie “Gruby i chudszy” (1996 r.), w którym zagrała z Eddiem Murphym.

Jada Pinkett Smith działa również w branży muzycznej. Była wokalistką w zespole Wicked Wisdom, grającym mieszankę popu i heavy metalu. Pracuje także jako aktorka dubbingowa, najbardziej znana jest z głosu Glorii w serii filmów animowanych “Madagaskar”. Od 2018 roku Jada Pinkett Smith prowadzi też z córką Willow i matką Adrienne Banfield-Norris talk-show na Facebooku, zatytułowany “Red Table Talk”.

Jada Pinkett Smith - filmografia

Jada Pinkett Smith zagrała w wielu filmach i serialach. Najbardziej znana jest z ról w:

  • “Gruby i chudszy” jako Carla Purty (reż. Tom Shadyac, 1996)
  • “Krzyk 2” jako Maureen Evans (reż. Wes Craven, 1997)
  • “Wykiwani” jako Sloan Hopkins (reż. Spike Lee, 2000)
  • “Matrix Reaktywacja” jako Niobe (reż. Larry i Andy Wachowski, 2003)
  • “Matrix Rewolucje” jako Niobe (reż. Larry i Andy Wachowski, 2003)
  • “Zakładnik” jako Annie (reż. Michael Mann, 2004)
  • “Gotham” jako Fish Mooney (serial telewizji FOX, 2014-2017)
  • “Złe mamuśki” jako Stacy (reż. Jon Lucas, Scott Moore, 2016)
  • “Matrix Zmartwychwstania” jako Niobe (reż. Larry i Andy Wachowski, 2021).

Jada Pinkett Smith - życie prywatne

Jada Pinkett Smith od 1997 roku jest związana z aktorem Willem Smithem. W 1997 roku para wzięła ślub. Mają 2 dzieci: Jadena Smitha (ur. 8.07.1998, raper, aktor) i Willow Smith (ur.31.10.2000, piosenkarka i aktorka). Jada jest też macochą syna Willa Traya Smitha (ur. 11.11.1992 r., aktor). Jada Pinkett Smith i Will Smith mieszkają w Howard County w stanie Maryland.

Jada Pinkett Smith - choroba

Jada Pinkett Smith choruje na łysienie plackowate, chorobę autoimmunologiczną powodującą wypadanie włosów. O swojej chorobie Jada Pinkett Smith poinformowała w swoim talk-show na Facebooku w 2018 roku. 3 lata później, w grudniu 2021 roku, ogoliła z powodu choroby głowę.

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images