Kamila Kalińczak

Kamila Kalińczak

Kamila Kalińczak - dziennikarka, lektorka, "Facetka od polskiego", trenerka wystąpień publicznych.

Kamila Kalińczak - dziennikarka

Kamila Kalińczak ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka radiowa. Była prezenterką wiadomości w Radiu ZET (2009-2014), Chilli ZET (2008-2012) i Radiostacji (2006-2008). W Meloradiu w czwartki można słuchać jej audycji “ĄĘ”, zatytułowanej w nawiązaniu do jej popularnego cyklu w mediach społecznościowych. Kamila Kalińczak opowiada w “ĄĘ” o poprawnej polszczyźnie i kulturze języka. Wcześniej audycję pod tym samym tytułem prowadziła w Radiu Kolor.

Kamila Kalińczak pracowała także w telewizji, na antenach TVN24 i TVN24 BiS (2015-2018). Prowadziła tam serwisy informacyjne oraz programy publicystyczne i biznesowe. Nadal regularnie gości w “Dzień Dobry TVN”, gdzie prowadzi przeglądy prasy.

Kamila Kalińczak pracuje również jako lektorka, nagrywa audiobooki i dubbing w kreskówkach. W latach 2018-2021 była redaktorką naczelną Instytutu Dobrego Życia, projektu “Wysokich Obcasów”, oferującego użytkownikom szkolenia e-learningowe oraz porady z rozwoju osobistego. Dla “Wysokich Obcasów” Kamila Kalińczak nagrała również cykl podcastów o sytuacji kobiet na rynku pracy.

Kamila Kalińczak - Facetka od polskiego

Swój cykl stories na Instagramie, zatytułowany “ĄĘ”, Kamila Kalińczak, czyli “Facetka od polskiego”, jak nazwali ją internauci, zaczęła nagrywać 22 października 2019 roku. “ĄĘ” było pomysłem Kalińczak na przetrwanie pandemii w dobrym nastroju. Wymyśliła go jako cykl quizów o poprawności językowej, które miały dostarczać odbiorcom trochę zabawy i dużą dawkę wiedzy o języku.

Jak sama Kalińczak przyznaje, “ĄĘ” okazało się ogromnym sukcesem. “15 lat na antenie dużych stacji nie przyniosło mi takiej popularności i rozpoznawalności, jaką przyniosły mi dwa lata na Instagramie” - powiedziała dziennikarce TVN podczas festiwalu See Bloggers.

Nadal nagrywa “ĄĘ”, filmy można znaleźć na Instagramie i TikToku we wtorki i czwartki. Profil instagramowy Kamili Kalińczak obserwuje 293 tys. osób, a na TIkToku ma 145,5 tys. obserwatorów (stan na grudzień 2022 roku).

Kamila Kalińczak - wystąpienia publiczne

Po sukcesie “ĄĘ” Kamila Kalińczak zrezygnowała z etatu w Agorze, gdzie była wówczas zatrudniona i założyła firmę szkoleniową. Uczy m.in. wystąpień publicznych, komunikacji mailowej i języka włączającego. Sama również występuje publicznie, prowadzi konferencje, szkolenia, gale, warsztaty, panele dyskusyjne.

Źródło zdjęcia głównego: X-news