Stachursky

Jacek Stachursky - jak się naprawdę nazywa?

Stachursky (właśc. Jacek Władysław Łaszczok-Stachursky) - piosenkarz pop i dance, polityk.

Stachursky - wykształcenie

Jacek Stachursky urodził się 26 stycznia 1966 w Czechowicach-Dziedzicach. Ojciec Stachursky’ego, Władysław Łaszczok, był górnikiem i ratownikiem górniczym, to on jednak zaraził syna miłością do muzyki, sam bowiem grał na perkusji w zespołach jazzowych.

Stachursky zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach. Potem rozpoczynał studia z pedagogiki oraz organizacji produkcji telewizyjno-filmowej, nie ukończył ich jednak. Dyplom magistra prawa uzyskał w 2016 roku po studiach w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, a rok później rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Prawa i Administracji).

Stachursky - piosenkarz

Przez 5 lat w latach 80. Stachursky śpiewał w zespole rockowym Eve Boys. Po zakończeniu współpracy z zespołem, pracował jako DJ w radiu w Pszczynie. To tam przybrał pseudonim Stachursky - od nazwiska znajomej.

Przełom w karierze muzycznej Stachursky’ego nastąpił w 1994 roku, kiedy to jako Jacek Stachursky wydał singiel “Taki jestem”. Piosenka okazała się hitem, a Stachursky postanowił zająć się muzyką dance.

Stachursky - dyskografia

Pierwszą płytę pt. “Taki jestem” Stachursky wydał w 1994 roku. W 1996 roku ukazał się kolejny krążek artysty, zatytułowany “1996”. Album odniósł duży sukces i otrzymał status platynowej płyty.

W kolejnych latach Stachursky wydał płyty:

 • “Urodziłem się, aby grać” (1997) - platynowa płyta
 • “1999” (1999) - platynowa płyta
 • “Moje najlepsze piosenki” (199) - potrójnie platynowa płyta
 • “1” (2000) - - platynowa płyta
 • “Live 2001” - album koncertowy (2001)
 • “Finał” (2002) - złota płyta
 • “Moje najlepsze piosenki 2” (2003)
 • “Trwam” (2005) - platynowa płyta
 • “2009” (2009) - złota płyta
 • “The Very Best Of” (2011)
 • “Boski plan” (2012)
 • “2K19” (2019).

W 2020 roku Stachursky wydał single “Ayessa”, “Polska krew” oraz “Bella Mamasita” (w duecie z hiszpańskim piosenkarzem Dr. Bellido Oraz). W 2021 roku wydał walentynkowy singiel „Uwierz mi (To nie koniec)”. Jest to polskojęzyczny cover piosenki „Fool (If You Think It’s Over)”, którą wylansował Chris Rea. W tym samym roku w grudniu ukazał się jego singiel świąteczny zatytułowany po prostu “Wesołych Świąt”.

Stachursky - polityk

Stachursky zaangażował się w politykę w 2013 roku, kiedy to jako Jacek Łaszczok-Stachursky otrzymał z listy Komitetu wyborczego Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa mandat w radzie miejskiej w swoich rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach, na miejsce zmarłego radnego Jerzego Durajczyka. Funkcję tę pełnił do końca trwającej kadencji, czyli do 2014 roku. W wyborach samorządowych w 2014 roku otrzymał mandat radnego w powiecie bielskim za Mariana Błachuta, który wygrał w wyborach na burmistrza Czechowic-Dziedzic. Zgodnie z prawem mandat Błachuta został przekazany kolejnej osobie z największą liczbą głosów na liście Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa, z której startował, czyli w tym przypadku Stachursky’emu.

Stachursky - życie prywatne

Stachursky ma żonę Iwonę i syna Jacka juniora (ur. 1995 rok). Żonę poznał w 1994 roku, kiedy wysłał swój pierwszy singiel “Taki jestem” do firmy fonograficznej, w której pracowała.

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA