Alina Makarczuk

Alina Makarczuk na antenie TVN24 opowiedziała o ojcu, który walczy w obronie Ukrainy.

Alina Makarczuk - pochodząca z Ukrainy dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka książki o Ołenie Zełenskiej.

Alina Makarczuk - wykształcenie

Alina Makarczuk mieszka w Warszawie. Do Polski przyjechała w 2016 roku na studia. Ukończyła dwa kierunki: nowe media i dziennikarstwo oraz stosunki międzynarodowe i dyplomację na Collegium Civitas w Warszawie. Początkowo nie była pewna, że zostanie w Polsce. Po stażu w kijowskiej telewizji stwierdziła jednak, że chce ułożyć sobie życie w Warszawie i tu pracować.

Alina Makarczuk - kariera

Karierę dziennikarską zaczynała w ukraińskiej prywatnej telewizji internetowej Espreso TV. W Polsce początkowo pracowała w Radiu Kolor. Od 2020 roku jest reporterką w Radiu Eska. W Eska Braniewo przygotowuje również serwisy informacyjne po ukraińsku. Dziennikarki można też słuchać w internetowym Radio z Wami FM - tworzonym dla uchodźców z Ukrainy, mieszkających w Polsce.

Na antenie TVN24 Alina Makarczuk komentuje przy interaktywnej mapie wydarzenia w Ukrainie. Współprowadziła z Marcinem Prokopem koncert "Razem z Ukrainą", emitowany na antenie TVN i transmitowany do 50 krajów.

We wrześniu 2022 roku nakładem Wydawnictwa harde ukazała się pierwsza książka Aliny Makarczuk, zatytułowana “Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?”.

Na YouTube można też oglądać program "UkrALINA" na kanale Super Expressu. Alina Makarczuk powiada w nim o wydarzeniach w Ukrainie i o sytuacji uchodźców w Polsce.

Dziennikarka prowadzi konto na Twitterze, na którym na bieżąco komentuje wydarzenia z ogarniętej wojną Ukrainy. Drugie konto w mediach społecznościowych prowadzi na Instagramie. Tam fani dziennikarki mogą dowiedzieć się więcej codzienności Aliny Makarczuk.

Alina Makarczuk - życie prywatne

Alina Makarczuk pochodzi z miejscowości Równe w Ukrainie. Urodziła się 17 kwietnia 1997 roku. Matka Aliny Makarczuk jest lekarką na oddziale neonatologicznym, ojciec po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku wstąpił do wojska. Rodzice Aliny Makarczuk rozwiedli się, gdy miała 10 lat. Dziennikarka ma polskie korzenie - jej prababcia była Polką. Alina Makarczuk jest związana z Romanem Osicą, wokalistą zespołu Poparzeni Kawą, dziennikarzem prasowym i radiowym.

Źródło zdjęcia głównego: screen TVN24