Richard Gere

Richard Gere

Richard Tiffany Gere urodził się 31 sierpnia 1949 roku w Filadelfii. Jest amerykańskim aktorem i producentem filmowym pochodzenia irlandzkiego.

Richard Gere – życiorys

Richard Gere przyszedł na świat w rodzinie metodystów. Jego rodzice to Doris Ann (z domu Tiffany) oraz Homer George Gere – farmer i agent ubezpieczeniowy Nationwide Mutual Insurance Company. Richard Gere ma czworo rodzeństwa. W 1967 roku ukończył szkołę średnią North Syracuse Central High School znajdującą się w Północnym Syracuse w stanie Nowy Jork.

Jako dziecko, wraz ze swoim rodzeństwem, interesował się muzyką, jednak w wieku osiemnastu lat, po otrzymaniu stypendium sportowego, studiował na wydziale filozofii i dramatu na Uniwersytecie Stanowym Massachusetts w Amherst w stanie Massachusetts, gdzie występował na studenckiej scenie. W 1969 roku porzucił studia i założył zespół rockowy – Strangers. Zespół ten jednak szybko się rozpadł. Niedługo po tym zaczął występować na scenie Provincetown Playhouse i Seattle Repertory Theatre.

Richard Gere spotykał się z wieloma kobietami. W lipcu 1987 roku poznał modelkę Cindy Crawford. Wzięli ślub w Las Vegas 12 grudnia 1991 roku, jednak po czterech latach małżeństwa doszło do rozwodu. W 1996 roku związał się z modelką i aktorką Carey Lowell. Pobrali się 9 listopada 2002, a dwa lata wcześniej przyszedł na świat ich syn Homer James Jigme. Po 11 latach małżeństwa doszło do separacji, a 18 października 2016 roku para rozwiodła się. W kwietniu 2018 roku poślubił hiszpańską aktywistkę Alejandrę Silvę. W sierpniu tego samego roku, ogłosili, że spodziewają się pierwszego dziecka.

Richard Gere – kariera

Richard Gere pierwszy raz na mały ekranie pojawił się w 1973 roku w telewizyjnym dramacie ABC „Chelsea D.H. O.”. Dwa lata później można było go zobaczyć na ekranie kinowym w dramacie kryminalnym „Raport dla komisarza”. W 1976 roku wystąpił gościnnie w jednym z odcinków serialu CBS „Kojak”. W 1977 można było go zobaczyć w roli barowego podrywacza w dramacie „W poszukiwaniu idealnego kochanka”. W 1978 zagrał romantycznego farmera i zdolnego do zbrodni kochanka w dramacie „Niebiańskie dni”. W 1979 wcielił się w rolę amerykańskiego żołnierza w melodramacie wojennym „Jankesi”. W roku 1980 zdobył nagrodę Theatre World za rolę Maxa w sztuce „Bent” na Broadwayu. W tym samym roku można było go zobaczyć w thrillerze „Amerykański żigolak”. W 1982 zagrał rolę Zack’a Mayo w melodramacie „Oficer i dżentelmen”, za którą zdobył nominację do nagrody Złotego Globu. W 1983 można było go zobaczyć w wideoklipach remake’u obrazu Jeana-Luca Godarda „Do utraty tchu”. W 1984 roku zagrał rolę muzyka jazzowego w „Cotton Club”. Wcielił się w rolę biblijnej postaci Dawida w produkcji „Król Dawid” z 1985 roku, za którą dostał nominację do Złotej Maliny dla najgorszego aktora. W 1990 zagrał rolę policjanta w „Wydziale wewnętrznym”.

Niebywały sukces przyniosła mu rola w „Pretty Women” z 1990 roku. Został za nią nominowany do nagrody Złotego Globu. Nagrodę Złotego Globu przyniosła mu jednak dopiero rola w kryminalnej komedii muzycznej „Chicago” z 2002 roku. W 2014 roku w serialu „Cosmos: A Spacetime Odyssey” dubbingował postać Clair Patterson. W roku 1999 został mianowany przez magazyn „People” najseksowniejszym mężczyzną na świecie. Pojawił się na okładkach wielu magazynów modowych.

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images