Antonina Turnau

Antonina Turanu

Antonina Kondrat (Turnau) urodziła się 20 maja 1988 roku w Krakowie. Jest córką Grzegorza Turnaua, muzyka i kompozytora, związanego m.in. ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami oraz Maryny Barfuss, flecistki, zaangażowanej w muzyczne projekty męża i współzałożycielki krakowskiej kawiarni Nowa Prowincja przy ul. Brackiej 3-5. W roku 2015 Antonina wyszła za mąż za znanego aktora filmowego i teatralnego, Marka Kondrata. W 2018 r. przyszła na świat ich córka, Helena.

Wykształcenie i zainteresowania Antoniny Turnau

Antonina studiowała filologię polska na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przez półtora roku uczęszczała także do krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. W czasach studenckich prowadziła cykl audycji w ramówce Radia Kraków. Brała udział w przeglądach artystycznych i pozostawała w środowisku osób związanych z krakowskim życiem twórczym.

Dorobek pisarski i działalność kulturalna Antoniny Turnau

Początkowo Turnau aspirowała do roli pisarki. Zadebiutowała książką Prowincjonalne zagadki kryminalne, która powstała we współpracy z krakowskim poetą i osobistym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, Michałem Rusinkiem, zaprzyjaźnionym z rodziną Turnauów. Tytuł i akcja przedstawionych opowieści nawiązują do autentycznego miejsca – kawiarni Nowa Prowincja, współzałożonej przez jej rodziców, a która jest też miejscem spotkań bohemy artystycznej Krakowa.

Ponadto nazwisko Antoniny Turnau pojawiło się w trzech innych zbiorach opowiadań: "Piątek 2:45", "Opowiadania kryminalne" oraz "Opowiadania szkolne".

Oprócz twórczości beletrystycznej,Turnau zajmowała się również pisaniem recenzji oraz przeprowadzaniem wywiadów, głównie z osobami rozpoznawalnymi w obszarze kultury i sztuki. W takim też charakterze występowała jako jedna spośród grona gospodarzy programu telewizyjnego WOK – wszystko o kulturze, emitowanego na antenie Telewizji Polskiej od 2011 roku.

Kariera zawodowa Antoniny Kondrat

Jako żona Marka Kondrata, właściciela firmy winiarskiej pod swoim nazwiskiem, Antonina pełniła w przedsiębiorstwie rolę managera w zakresie działań o charakterze organizacyjnym i marketingowym. Urodzenie córki Helenki w 2018 roku wymusiło na niej ograniczenie zaangażowania w sprawy biznesowe.

W połowie 2022 roku zapowiedziała swój autorski projekt, związany z pokrewną jej wykształceniu branżą mody i ubioru artystycznego. Na portalu społecznościowym Instagram jej profil działa pod nazwą antonina.kondrat.kimono. Antonina Kondrat prezentuje tam projekty odzieży inspirowanej tradycją dalekowschodnią, szczególnie kulturą Japonii. W zaprezentowanej do tej pory ofercie marki można znaleźć między innymi projekty płaszczy, kurtek czy sukni, wszystkie w stonowanej, chłodnej kolorystyce.

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"