18. rocznica śmierci Michaliny Wisłockiej. Zrewolucjonizowała swój związek i życie innych kobiet

Autor:
Kamila
Jamrożek
Kard z filmu "Sztuka kochania - historia Michaliny Wisłockiej"

Mija dziś 18. rocznica śmierci lekarki, która pokazała polskim kobietom, jak czerpać przyjemność z życia intymnego. Książka Michaliny Wisłockiej "Sztuka kochania" jest popularna także w czasach współczesnych. O rewolucjonistce seksualnej powstał także film z Magdaleną Boczarską w roli głównej.

Michalina Wisłocka zmarła w warszawskim Szpitalu na Solcu 5 lutego 2005 roku. Na stałe zapisała się w historii polskiej medycyny. Była wybitną ginekolożką i nauczyła wiele kobiet poznawać swoją seksualność, chociaż sama miała z nią problemy. Jej zycie uczuciowe było gotowym materiałem na film i taki właśnie powstał w 2017 roku.

Kim była Michalina Wisłocka?

Michalina Wisłocka była lekarką, ginekolożką, doktorem nauk medycznych i autorką książek o seksuologii. Urodziła się 1 lipca 1921 w Łodzi w inteligenckiej rodzinie Braunów. Miała dwóch młodszych braci: Andrzeja, który został pisarzem i Jana, który został sumerologiem. Jej bratanicą była Ewa Braun, scenografka i kostiumolożka, laureatka Oscara.

Przed II wojną światową mieszkała wraz z rodzicami w budynku szkoły powszechnej. Niemcy wysiedlili ich w październiku 1939 roku i przez obóz przesiedleńczy na Radogoszczu wywieźli do Generalnego Gubernatorstwa do Krakowa. Niedługo potem Michalina Wisłocka wyjechała wraz z mężem Stanisławem Wisłockim - znanym bilogiem - do Warszawy, gdzie oboje do wybuchu powstania warszawskiego pracowali w stołecznym Szpitalu Wolskim. Po tym, jak zamieszkali razem, szybko okazało się, że są niedobrani. On miał duże oczekiwania seksualne, którym nie potrafiła sprostać. Zdradzał ją, a ona próbowała przejąć nad tym kontrolę, dlatego wymyśliła trójkąt.

Zaprosiła do swojego małżeństwa przyjaciółkę z młodości Wandę. Na pozór taki związek funkcjonował dobrze, jednak sprawy skomplikowały się, gdy obie kobiety zaszły w ciążę. Wyjechały, żeby uniknąć skandalu i urodziły Krysię i Krzysia, które zarejestrowano jako bliźnięta państwa Wisłockich. Córka Michaliny Wisłockiej – Krystyna Bielewicz wspominała w wywiadach, że było jej bardzo ciężko w dzieciństwie. Wanda faworyzowała swojego biologicznego syna Krzysia, Michalina była zajęta pracą, a Stanisław kochał tylko siebie.

Dla Michaliny Wisłockiej praca była najważniejsza. Uzyskała dyplom lekarza na specjalizacji z położnictwa i ginekologii i stopień naukowy doktora nauk medycznych. Była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, w którym zajmowała się leczeniem niepłodności i antykoncepcją. Objęła kierownictwo Poradni Świadomego Macierzyństwa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W latach 70. XX wieku kierowała Pracownią Cytodiagnostyczną Towarzystwa Planowania Rodziny.

Mimo że Michalina Wisłocka doradzała innym w kwestiach związanych z seksualnością, przez długi czas nie osiągała satysfakcji w życiu seksualnym. Co to orgazm, dowiedziała się na wczasach leczniczych w Lubniewicach, gdzie poznała tajemniczego Jurka. Był marynarzem, w przerwach między rejsami pracował w domach wczasowych, organizując wieczorki taneczne. Nazywała go "Małpolud". To on pokazał jej doznania, jakich wcześniej nie doświadczyła. M.in. dzięki niemu powstał popularnonaukowy poradnik Michaliny Wisłockiej z dziedziny seksuologii "Sztuka kochania" wydany w 1978 roku. Szybko stał się on bestsellerem i zapoczątkował rewolucję życia seksualnego w Polsce.

Michalina Wisłocka ma na swoim koncie także książki takie jak "Sukces w miłości," "Kalejdoskop seksu", "Kultura miłości", "Sztuka kochania – w 20 lat później", "Sztuka kochania – witamina M", a także pamiętnik "Miłość na całe życie. Wspomnienia z czasów beztroski".

Kard z filmu "Sztuka kochania - historia Michaliny Wisłockiej"
Kard z filmu "Sztuka kochania - historia Michaliny Wisłockiej" Kard z filmu "Sztuka kochania - historia Michaliny Wisłockiej" Źródło: TVN

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Player Luty 2023 – filmy, seriale i programy. Jakie nowości i premiery? 
Player Luty 2023 – filmy, seriale i programy. Jakie nowości i premiery? 

"Sztuka kochania - historia Michaliny Wisłockiej" - gdzie obejrzeć?

Film "Sztuka kochania - historia Michaliny Wisłockiej" można obejrzeć w serwisie Player. Opowiada on o rewolucji seksualnej w PRL. Główną bohaterką jest Michalina Wisłocka - kobieta zdecydowana i bezkompromisowa, która nie unikała ostrych słów. Za pacjentkami stawała murem, narażając swoje dobre imię, a także zdrowie. Z determinacją walczyła o prawa kobiet do antykoncepcji i edukacji seksualnej. Napisała książkę, wywołującą niemałą rewolucję społeczną.

Jednak zanim "Sztuka kochania" dokonała zmian w sferze seksualności Polaków, jej autorka musiała przejść długą drogę i stawić czoła skostniałym strukturom władzy. Walczyła z konserwatywną obyczajowością i stoczyła batalię z bezduszną cenzurą.

Zobacz zwiastun:

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości