Nagrody BAFTA 2023 – znamy zwycięzców. Wielki sukces filmu "Elvis" i Austina Butlera

BAFTA 2023 – Austin Butler nagrodzony za rolę Elvisa
BAFTA 2023 – Austin Butler nagrodzony za rolę Elvisa
Źródło: BAFTA
Nagrody BAFTA 2023 to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w branży filmowej. Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej edycji z największą ilością Złotych Masek został film "Na zachodzie bez zmian". Do kogo jeszcze trafiły statuetki?

Podczas tegorocznych nagród BAFTA aż pięć Złotych Masek zdobyły filmy Warner Bros. Discovery. Jury zachwycił w szczególności Austin Butler i jego idealnie odwzorowany Elvis, a także dokument "Nawalny".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Propozycje HBO Max

czt_26
Źródło: "Co Za Tydzień"
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro,  o graniu w komediach
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro, o graniu w komediach
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max

Nagrody BAFTA 2023 – do kogo powędrowały Złote Maski?

BAFTA, czyli British Academy Film Awards należą do najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Od lat wyróżnienia te obok Critics Choice Awards są wyznacznikiem triumfu w wyścigu po Oscary. Nagrody BAFTA przyznawane są od 1949 roku. Tegoroczna gala rozdania nagród BAFTA odbyła się w Royal Albert Hall w Londynie. Wydarzenie poprowadzili aktor Richard E. Grant oraz aktorka i gwiazda brytyjskiej telewizji Alison Hammond.

Siedem Złotych Masek powędrowało do twórców i obsady filmu "Na Zachodzie bez zmian" Edwarda Bergera w tym najważniejsze w kategorii Najlepszy film i Najlepszy film nieanglojęzyczny, a także Najlepsza reżyseria, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka, Najlepsze zdjęcia. Aż cztery nagrody zgarnął film "Elvis" w kategoriach: Najlepszy aktor (Austin Butler), Najlepsza obsada, Najlepsze kostiumy i Najlepsza charakteryzacja. Złotą Maską nagrodzono też film dokumentalny "Nawalny".

Nagrody BAFTA 2023 – pełna lista zwycięzców

Najlepszy film

  • "Na Zachodzie bez zmian"
    • "Duchy Inisherin"
      • "Elvis"
        • "Wszystko wszędzie naraz"
          • "Tar"

            Najlepszy film brytyjski

            • "Aftersun"
              • "Duchy Inisherin"
                • "Brian and Charles"
                  • "Powodzenia, Leo Grande"
                    • "Living"
                      • "Matylda: Musical"
                        • "Patrz jak kręcą"
                          • "Pływaczki"
                            • "Osobliwość"

                              Najlepszy debiut brytyjskiej scenarzystki, reżyserki lub producentki

                              • Charlotte Wells (reżyserka, scenarzystka) "Aftersun"
                                • Georgia Oakley (scenarzystka, reżyserka) i Helene Sifre (producentka) "Blue Jean"
                                  • Marie Liden (reżyserka) "Electric Malady"
                                    • Katy Brand (scenarzystka) "Powodzenia, Leo Grande"
                                      • Maia Kenworthy (reżyserka) "Rebellion"

                                        Najlepszy film nieanglojęzyczny

                                        • "W gorsecie" (Austria)
                                          • "Na Zachodzie bez zmian" (Niemcy)
                                            • "Argentyna, 1985" (Argentyna)
                                              • "Cicha dziewczyna" (Irlandia)
                                                • "Podejrzana" (Korea Południowa)

                                                  Najlepszy film dokumentalny

                                                  • "Wszystko, co żyje"
                                                    • "Całe to piękno i krew"
                                                      • "Wulkan miłości"
                                                        • "Moonage Daydream"
                                                          • "Nawalny"

                                                            Najlepszy pełnometrażowy film animowany

                                                            • "Pinocchio"
                                                              • "Marcel Muszelka w różowych bucikach"
                                                                • "Kot w butach: Ostatnie życzenie"
                                                                  • "To nie wypanda"

                                                                    Najlepsza reżyseria

                                                                    • Edward Berger "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                      • Martin McDonagh "Duchy Inisherin"
                                                                        • Park Chan Wook "Podejrzana"
                                                                          • Daniel Kwan, Daniel Scheinert "Wszystko wszędzie naraz"
                                                                            • Todd Field "Tar"
                                                                              • Gina Prince-Bythewood "Królowa wojownik"

                                                                                Najlepszy scenariusz oryginalny

                                                                                • Martin McDonagh "Duchy Inisherin"
                                                                                  • Daniel Kwan, Daniel Schreinert "Wszystko wszędzie naraz"
                                                                                    • Tony Kushner, Steven Spielberg "Fabelmanowie"
                                                                                      • Todd Field "Tar"
                                                                                        • Ruben Oestlund "W trójkącie"

                                                                                          Najlepszy scenariusz adaptowany

                                                                                          • Edward Berger, Lesley Paterson, Ian Stokell "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                            • Kazuo Ishiguro "Living"
                                                                                              • Colm Bairead "Cicha dziewczyna"
                                                                                                • Rebecca Lenkiewicz "Jednym głosem"
                                                                                                  • Samuel D. Hunter "Wieloryb"

                                                                                                    Najlepsza aktorka

                                                                                                    • Cate Blanchett "Tar"
                                                                                                      • Viola Davis "Królowa wojownik"
                                                                                                        • Danielle Deadwyler "Till"
                                                                                                          • Ana De Armas "Blondynka"
                                                                                                            • Emma Thompson "Powodzenia, Leo Grande"
                                                                                                              • Michelle Yeoh "Wszystko wszędzie naraz"

                                                                                                                Najlepszy aktor

                                                                                                                • Austin Butler "Elvis"
                                                                                                                  • Colin Farrell "Duchy Inisherin"
                                                                                                                    • Brendan Fraser "Wieloryb"
                                                                                                                      • Daryl McCormack "Powodzenia, Leo Grande"
                                                                                                                        • Paul Mescal "Aftersun"
                                                                                                                          • Bill Nighy "Living"

                                                                                                                            Najlepsza aktorka drugoplanowa

                                                                                                                            • Angela Bassett "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu"
                                                                                                                              • Hong Chau "Wieloryb"
                                                                                                                                • Kerry Condon "Duchy Inisherin"
                                                                                                                                  • Dolly De Leon "W trójkącie"
                                                                                                                                    • Jamie Lee Curtis "Wszystko wszędzie naraz"
                                                                                                                                      • Carey Mulligan "Jednym głosem"

                                                                                                                                        Najlepszy aktor drugoplanowy

                                                                                                                                        • Brendan Gleeson "Duchy Inisherin"
                                                                                                                                          • Barry Keoghan "Duchy Inisherin"
                                                                                                                                            • Ke Huy Quan "Wszystko wszędzie naraz"
                                                                                                                                              • Eddie Redmayne "Dobry opiekun"
                                                                                                                                                • Albrecht Schuch "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                                                                                  • Michael Ward "Imperium światła"

                                                                                                                                                    Najlepsza muzyka do filmu

                                                                                                                                                    • Volker Bertelmann "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                                                                                      • Justin Hurwitz "Babilon"
                                                                                                                                                        • Carter Burwell "Duchy Inisherin"
                                                                                                                                                          • Son Lux "Wszystko wszędzie naraz"
                                                                                                                                                            • Alexandre Desplat "Pinocchio"

                                                                                                                                                              Najlepsza obsada

                                                                                                                                                              • Lucy Pardee "Aftersun"
                                                                                                                                                                • Simone Baer "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                                                                                                  • Nikki Barrett, Denise Chamian "Elvis"
                                                                                                                                                                    • Sarah Halley Finn "Wszystko wszędzie naraz"
                                                                                                                                                                      • Pauline Hansson "W trójkącie"

                                                                                                                                                                        Najlepsze zdjęcia

                                                                                                                                                                        • James Friend "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                                                                                                          • Greig Fraser "Batman"
                                                                                                                                                                            • Mandy Walker "Elvis"
                                                                                                                                                                              • Roger Deakins "Imperium światła"
                                                                                                                                                                                • Claudio Miranda "Top Gun: Maverick"

                                                                                                                                                                                  Najlepszy montaż

                                                                                                                                                                                  • Sven Budelmann "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                                                                                                                    • Mikkel E. G. Nielsen "Duchy Inisherin"
                                                                                                                                                                                      • Jonathan Redmond, Matt Villa "Elvis"
                                                                                                                                                                                        • Paul Rogers "Wszystko wszędzie naraz"
                                                                                                                                                                                          • Eddie Hamilton "Top Gun: Maverick"

                                                                                                                                                                                            Najlepsza scenografia

                                                                                                                                                                                            • Christian M. Goldbreck, Ernestine Hipper "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                                                                                                                              • Florencia Martin, Anthony Carlino "Babilon" J
                                                                                                                                                                                                • James Chinlund, Lee Sandales "Batman"
                                                                                                                                                                                                  • Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn "Elvis"
                                                                                                                                                                                                    • Curt Enderle, Guy Davis "Pinocchio"

                                                                                                                                                                                                      Najlepsze kostiumy

                                                                                                                                                                                                      • Lisy Christl "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                                                                                                                                        • J.R. Hawbaker, Albert Wolsky "Amsterdam"
                                                                                                                                                                                                          • Mary Zophres "Babilon"
                                                                                                                                                                                                            • Catherine Martin "Elvis"
                                                                                                                                                                                                              • Jenny Beavan "Paryż pani Harris"

                                                                                                                                                                                                                Najlepsza charakteryzacja

                                                                                                                                                                                                                • Heike Merker "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                                                                                                                                                  • Naomi Donne, Mike Marino, Zoe Tahir "Batman"
                                                                                                                                                                                                                    • Jason Baird, Mark Coulier, Louise Coulston, Shane Thomas "Elvis"
                                                                                                                                                                                                                      • Naomi Donne, Barrie Gower, Sharon Martin "Matylda: Musical"
                                                                                                                                                                                                                        • Anne Marie Bradley, Judy Chin, Adrien Morot "Wieloryb"

                                                                                                                                                                                                                          Najlepszy dźwięk

                                                                                                                                                                                                                          • Lars Ginzsel, Frank Kruse, Viktor Prášil, Markus Stemler "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                                                                                                                                                            • Christopher Boyes, Michael Hedges, Julian Howarth, Gary Summers, Gwendoyln Yates Whittle "Avatar: Istota wody"
                                                                                                                                                                                                                              • Michael Keller, David Lee, Andy Nelson, Wayne Pashley "Elvis"
                                                                                                                                                                                                                                • Deb Adair, Stephen Griffiths, Andy Shelley, Steve Single, Roland Winke "Tar"
                                                                                                                                                                                                                                  • Chris Burdon, James H. Mather, Al Nelson, Mark Taylor, Mark Weingarten "Top Gun: Maverick"

                                                                                                                                                                                                                                    Najlepsze wizualne efekty specjalne

                                                                                                                                                                                                                                    • Markus Frank, Kamil Jafar, Viktor Müller, Frank Petzoid "Na Zachodzie bez zmian"
                                                                                                                                                                                                                                      • Richard Baneham, Daniel Barrett, Joe Letteri, Eric Saindon "Avatar: Istota wody"
                                                                                                                                                                                                                                        • Russell Earl, Dan Lemmon, Anders Langlands, Dominic Tuohy "Batman"
                                                                                                                                                                                                                                          • Benjamin Brewer, Ethan Feldbau, Jonathan Kombrinck, Zak Stoltz "Wszystko wszędzie naraz"
                                                                                                                                                                                                                                            • Seth Hill, Scott R. Fisher, Bryan Litson, Ryan Tudhope "Top Gun: Maverick"

                                                                                                                                                                                                                                              Najlepsza brytyjska krótkometrażowa animacja

                                                                                                                                                                                                                                              • "Chłopiec, kret, lis i koń" Peter Baynton, Charlie Mackesy, Cara Speller, Hannah Minghella
                                                                                                                                                                                                                                                • "Middle Watch" John Stevenson, Aiesha Penwarden, Giles Healy
                                                                                                                                                                                                                                                  • "Your Moutian Is Waiting" Hannah Jacobs, Zoe Muslim, Harriet Gillian

                                                                                                                                                                                                                                                    Najlepszy brytyjski film krótkometrażowy

                                                                                                                                                                                                                                                    • "The Ballas of Olive Morris" Alex Kayode-Kay
                                                                                                                                                                                                                                                      • "Bazigaga" Jo Ingabire Moys, Stephanie Charmail
                                                                                                                                                                                                                                                        • "Bus Girl" Jessica Henwick, Louise Palmkvist Hansen
                                                                                                                                                                                                                                                          • "A Drifting Up" Jacob Lee
                                                                                                                                                                                                                                                            • "An Irish Goodbye" Tom Berkeley, Ross White

                                                                                                                                                                                                                                                              Rising Star Award (głosowanie publiczności)

                                                                                                                                                                                                                                                              • Aimee Lou Wood 
                                                                                                                                                                                                                                                                • Daryl McCormack
                                                                                                                                                                                                                                                                  • Emma Mackey
                                                                                                                                                                                                                                                                    • Naomi Ackie
                                                                                                                                                                                                                                                                      • Sheila Atim
                                                                                                                                                                                                                                                                        Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
                                                                                                                                                                                                                                                                        Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

                                                                                                                                                                                                                                                                        Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

                                                                                                                                                                                                                                                                        Czytaj też:

                                                                                                                                                                                                                                                                        Autor: Kamila Jamrożek

                                                                                                                                                                                                                                                                        Źródło zdjęcia głównego: BAFTA

                                                                                                                                                                                                                                                                        podziel się:

                                                                                                                                                                                                                                                                        Pozostałe wiadomości