"Niebezpieczni Dżentelmeni" – szalona komedia kryminalna o zakopiańskiej bohemie. Kiedy premiera?

"Niebezpieczni Dżentelmeni"
"Niebezpieczni Dżentelmeni"
Źródło: Mat. prasowe
Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski spotkają po raz pierwszy razem na dużym ekranie. Film "Niebezpieczni Dżentelmeni" opowie szaloną historię słynnych polskich "celebrytów" XX-wieku, której nie znajdziecie w podręcznikach.

Film "Niebezpieczni Dżentelmeni" to reżyserski debiut Macieja Kawalskiego. W produkcji popularni polscy aktorzy wcielą się w najbardziej znane osobowości artystyczne i naukowe XX wieku. Marcin Dorociński zagra ekstrawaganckiego Witkacego, Andrzej Seweryn wybitnego pisarza Josepha Conrada, Wojciech Mecwaldowski naukowca Bronisława Malinowskiego, a Tomasz Kot poetę i tłumacza Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Wspólnie będą musieli poradzić sobie ze skutkami zakopiańskiej imprezy, na której ktoś (dosłownie) zaliczył zgon...

"Niebezpieczni Dżentelmeni" – o czym jest film?

"Niebezpieczni Dżentelmeni" to iskrzący dowcipem i tętniący akcją komediowy kryminał, w którym plejada wybitnych polskich aktorów odsłania nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci oraz próbuje rozwikłać piętrową zagadkę kryminalną. Wszystko to w niepowtarzalnej atmosferze Zakopanego z XX- wieku.

Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski, czyli cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów.

Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…

"Niebezpieczni Dżentelmeni" – plakat
"Niebezpieczni Dżentelmeni" – plakat
"Niebezpieczni Dżentelmeni" – plakat

"Niebezpieczni Dżentelmeni" – recenzje

"Niebezpieczni Dżentelmeni" zyskują coraz większe grono fanów oraz zbierają bardzo dobre oceny krytyków. Reżyserski debiut fabularny Macieja Kawalskiego został uhonorowany Nagrodą Publiczności na 38. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Oto kilka recenzji wystawionych po pokazie filmu:

Trudno oprzeć się urokowi tego kina. Młoda Polska oczami Kawalskiego jest barwna, charyzmatyczna i poszukująca nowych form dla wyrażenia drzemiących w środku niepokojów.
Łukasz Bąk, Onet.pl
"Niebezpieczni Dżentelmeni" to brawurowy debiut Macieja Kawalskiego, który polską historię przedstawia w krzywym zwierciadle. Trochę polskie "KAC VEGAS" z Witkacym w roli głównej, trochę kino w stylu wczesnego Machulskiego. Inteligentne, zabawne i pięknie absurdalne.
Krzysztof Połaski, Telemagazyn
"Niebezpieczni Dżentelmeni" to zabawa w kino gatunkowe, retro, z ekspresyjnym aktorstwem, co podkreśla znakomita muzyka Łukasza Targosza, biorąca całość w gatunkowy cudzysłów.
Jacek Cieślak, Rzeczpospolita
"Niebezpieczni Dżentelmeni" łączą w sobie magię kina i element szaleństwa.
Piotr Kozłowski, Dziennik.pl
Film Kawalskiego to dość rzadki przypadek, w którym wszystko się ze sobą zazębia i trudno potem sobie wyobrazić, że coś mogłoby być inaczej. Kryminalna opowieść ze wszystkimi jej zwrotami akcji jest ekscytująca, tym bardziej, że wplątane są w nią znane twarze, ich sposób zachowania, to, w jaki sposób kojarzą się ich nazwiska. Jedno napędza drugie, drugie napędza pierwsze – wszystko tutaj pasuje jak ulał.
Łukasz Kaliński, Quentin.pl

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Podsumowanie filmowe roku 2022
Podsumowanie filmowe roku 2022
Podsumowanie filmowe roku 2022

"Niebezpieczni Dżentelmeni" – od kiedy w kinie? Zwiastun

"Niebezpiecznych Dżentelmenelów" będzie można zobaczyć w kinach w całej Polsce od 20 stycznia 2023 roku.

Zobacz zwiastun filmu:

"Niebezpieczni Dżentelmeni" – obsada i twórcy

W komedii kryminalnej "Niebezpieczni Dźentelmani" zobaczymy plejadę gwiazd. Wśrod nich:

Tomasz Kot („Zimna wojna”, „(Nie)znajomi”), Marcin Dorociński („Pitbull. Ostatni pies”, „Gambit królowej” – serial), Andrzej Seweryn („Król” – serial, „Ostatnia Rodzina”), Wojciech Mecwaldowski („Klangor” – serial, „Juliusz”), Michał Czernecki („Miasto 44”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Łukasz Simlat („Furioza”, „Boże Ciało”), Sebastian Stankiewicz („Gierek”, „Pan T.”) , Jacek Koman („Moulin Rouge”, „Wielki Gatsby”), Anna Smołowik („Dawid i Elfy”, „To musi być miłość”), Wiktoria Gorodeckaja („Krew Boga”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”).

Twórcy filmu:

 • Scenariusz i reżyseria: Maciej Kawalski („Mały zgon” – serial)
  • Producent: Koi Studio („Tarapaty”)
   • Koproducenci: Aurum Film („Boże Ciało”, „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”, „Magnezja”), WFS Walter Film Studio („Boże Ciało”, „(Nie)znajomi”, „Planeta Singli”), TVN („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa „Silesia-Film”

    Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

    Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
    Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

    Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

    Czytaj też:

    Autor: Kamila Jamrożek

    Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości