Ada Fijał na urodzinach Warner Bros. Wybór jej ulubionych produkcji zaskakuje

Ada Fijał na 100. urodzinach Warner Bros. Które produkcje najbardziej zapadły jej w pamięć?
Ada Fijał to jedna z najbardziej lubianych polskich aktorek. Niedawno gwiazda wzięła udział w wystawnych 100. urodzinach Warner Bros. W rozmowie z Anną Pawelczyk-Bardygą opowiedziała o swoich ulubionych produkcjach jednego z największych i najsłynniejszych producentów i dystrybutorów filmowych i telewizyjnych w historii.

Ada Fijał od dawna chętnie udziela się w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagramie przeważają treści komediowe. Tym bardziej zaskakujące okazały się tytuły produkcji Warner Bros., które najbardziej zapadły jej w pamięć. Zobaczcie, co powiedziała.

Ada Fijał o Warner Bros.

Ada Fijał w rozmowie z Anną Pawelczyk-Bardygą opowiedziała o tym, z czym najbardziej kojarzy jej się z Warner Bros.

- Z najlepszymi filmami, wiadomo - odpowiedziała szybko.

Aktorka zaskoczyła tytułami, które wyjątkowo zapadły jej w pamięć. Zaznaczyła też, że z pewnością wiele z filmów i seriali odmieniły oblicza światowej kinematografii, a nawet, miały wpływ na życie innych ludzi. Które okazały się dla niej najważniejsze?

- Pierwsza myśl dotyczy tych ulubionych produkcji. "Mechaniczna pomarańcza", "Lśnienie", "Przeminęło z wiatrem" - powiedziała.

Historia Warner Bros.

Wyprodukowali "Casablankę", "Bullita" i "Chłopców z ferajny", wprowadzili do kin pierwszy film dźwiękowy, za który otrzymali Oscara, a pochodzili z Krasnosielca, wsi położonej w województwie mazowieckim, w powiecie makowskim. Bracia Warner! Dokładnie 100 lat temu założyli wytwórnię filmową, która obecnie jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

Ich inspirująca historia to jak spełnienie amerykańskiego snu. Albert, Sam, Harry oraz Jack to polscy imigranci żydowskiego pochodzenia, którzy już jako dzieci wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Bracia, zastawiając rodzinny majątek: konia i zegarek ojca, zyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup pierwszego projektora. Dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 r., zarejestrowali nowo powstałe studio filmowe Warner Bros. Zasłynęli z tego, że jako pierwsi wyprodukowali film dźwiękowy "Śpiewaka z Jazzbandu", za którego zdobyli specjalną nagrodę Akademii za osiągnięcia techniczne. To pionierskie (jak na 1927 r.) wydarzenie już na zawsze zrewolucjonizowało branżę filmową.

Warner Bros. w ciągu ostatnich 100 lat stworzył jedne z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Wykreowali tak niezapomniane postaci jak Harry Potter, Królik Bugs, Brudny Harry, czy słynną trylogię Władcy Pierścieni, z Hobbitem Frodo na czele.

Dziś biblioteka Warner Bros. jest jedną z najbardziej prestiżowych i najcenniejszych na świecie. Firma wyprodukowała do tej pory ponad 12 500 filmów fabularnych i 2400 programów telewizyjnych. W swoim portfolio posiada wszystkie gatunki filmowe, począwszy od komedii, przez dramat, przygodę, fantasy, musical, sci-fi, horror, thriller, skończywszy na animacji. Z wytwórnią związanych było i nadal jest wielu wybitnych przedstawicieli przemysłu filmowego m.in. Clint Estwood, Mel Gibson, Stanley Kubrick, Peter Jackson, Martin Scorsese, David Yates, Tim Burton, Christopher Nolan, Ridley Scott, Ben Affleck, Denis Villeneuve i wielu innych. Wliczając w to również całą plejadę największych gwiazd światowego kina .

Polskie biuro Warner Bros. zostało otwarte niemalże 30 lat temu. W tym czasie firma wprowadziła na ekrany kinowe prawie 400 tytułów. Wszystkie części Harry’ego Pottera obejrzało ponad 12,5 mln Polaków. Ogromnym powodzeniem wśród naszych widzów cieszyły się filmy z serii Matrix (3 mln widzów) czy Joker (ponad 2 mln widzów). Obecnie jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów to kolejna część Diuny (premiera planowana na listopad 2023 r.).

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Dagmara Olszewska

Reporter: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości