Agata Kulesza – wiek, kariera, życie prywatne, związki, dzieci

Autor:
Ewa
Podleśna-Ślusarczyk
Agata Kulesza

Agata Kulesza to jedna z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorek filmowych i telewizyjnych. Cztery razy otrzymała nagrodę za pierwszoplanowe role kobiece. Jej najnowsza rola w serialu "Skazana" cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Prywatnie jest mamą Marianny.

Agata Kulesza – wiek, dzieciństwo

Agata Kulesza z domu Figurska urodziła się w 1971 r. w Szczecinie. Tam również ukończyła liceum, jednak na studia wyższe wyjechała do Warszawy. Jej marzeniem było ukończenie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, co udało jej się w 1994 r.

Agata Kulesza pochodzi z rodziny, w której ojciec jest marynarzem.

Agata Kulesza – kariera

Swoją karierę aktorską Agata Kulesza zaczęła w 1993 r. w filmie "Goodbye Rockefeller". Kolejne lata przyniosły jej coraz ciekawsze role, jak np. w "Poznań 56", "Moje pieczone kurczaki", za którą otrzymała nagrodę za rolę kobiecą na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych w 2002 r. 

Od 2010 r. zaczęła się jej dobra passa i świetne angaże. Począwszy od roli Beaty Santorskiej w głośnym filmie "Sala samobójców", po rolę Róży, za którą otrzymała aż 4 nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą. To właśnie jej kreacja w filmie "Róża" uznawana jest za początek jej wielkiej kariery, niezwykle trudna, wielowymiarowa, a jednocześnie dramatyczna rola pokazała jej kunszt aktorski w pełnej krasie. 

Kolejne filmy to również murowane hity. "Dzień Kobiet", "Drogówka" aż w końcu "Ida", dzieło Pawła Pawlikowskiego. "Ida" otrzymała – jako pierwszy w historii pełnometrażowy polski film – Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Aktorka wraz z reżyserem oraz Joanną Kulig pojawiła się na gali wręczenia Oscarów. Za rolę stalinowskiej prokurator zwanej "krwawą Wandą" została obsypana licznymi nagrodami: nagrodę w Gdyni za pierwszoplanową rolę, Polską Nagrodę Filmową-Orzeł, Nagrodę Krytyków Filmowych Los Angeles za drugoplanową rolę kobiecą i nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gijon. 

Kolejnym ogromnym sukcesem w jej dorobku filmowym były kolejne dwie role w 2014 i 2015 r. Za obie dostała nominacje za najlepsze główne role kobiece. Chodzi o film "Pani z przedszkola" i przejmujący film "Moje córki krowy". 

Za udział w kolejnej produkcji Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna" ponownie otrzymała Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Podobnie jak za rolę Beaty Santorskiej w filmie "Sala samobójców. Hejter". 

Za rolę Ewy w filmie "Śniegu już nigdy nie będzie" na koncie Agaty Kuleszy pojawił się kolejny Orzeł, tym razem za najlepszą główną rolę kobiecą. I tak samo zakończyła się jej spektakularna rola w jednym z najgłośniejszych filmów ostatnich lat "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy", w którym zagrała matkę głównego bohatera. 

Agata Kulesza głównie znana jest z ról w filmach fabularnych, w serialach przez wiele lat grała raczej epizodycznie. Dopiero od 2018 r. zaczęła pojawiać się na stałe na mniejszym ekranie w bardzo ciekawych rolach serialowych, takich jak: Olgi Sawickiej w "Pułapce" emitowanej na antenie TVN, "Królestwie kobiet" z udziałem także Krystyny Jandy, czy "Skazanej", gdzie jako sędzia niesprawiedliwie wtrącona do więzienia, próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa.

Agata Kulesza także w dubbingu może pochwalić się rolami w najgłośniejszych premierach. "Charlie i fabryka czekolady", "Coco", "Mikołajek", "Shrek Trzeci", "Wiedźmin", czy "Kajko i Kokosz", to tylko nieliczne filmy, w których użyczyła swojego głosu.

Agata Kulesza – mąż, dzieci

Agata Kulesza tuż po studiach na warszawskiej PWST zaczęła spotykać się z Marcinem Figurskim, operatorem filmowym. Figurski w 1994 r. ukończył studia na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Po 10 latach związku para postanowiła się pobrać w 2006 r. Niestety w 2019 r. media obiegła wieść, że Agata Kulesza rozwodzi się, co potwierdziła aktorka w jednym z wywiadów. Po 23 latach związku była to bardzo trudna i bolesna decyzja. W najtrudniejszych momentach pomogli jej przyjaciele, w tym Kasia Nosowska, z którą Kulesza przyjaźni się od wielu lat.

Rozwód trwał długo i niestety nie przebiegał polubownie. Oboje starali się przeprowadzić rozwód z orzekaniem o winie. Agata Kulesza starała się nie zajmować stanowiska w tej sprawie, ale jej mąż podzielił się informacją, jakoby czuł się przez aktorkę molestowany moralnie. "Sąd zrobi, jak uważa. Ja jestem ofiarą. Jestem wieloletnią ofiarą molestowania moralnego. Uświadomił mi to mój terapeuta. Ja uciekłem. Pani K. rzuciła się w psychotyczny pościg" - powiedział Figurski w jednym z wywiadów.

Córka aktorki i operatora filmowego miała według ojca poprzeć w czasie rozprawy rozwodowej matkę i nie utrzymywać relacji z nim. "Ja ją wychowałem i kształtowałem. Wierzę, że kiedyś sobie o tym przypomni" - z żalem komentował Figurski w rozmowie z "Na żywo". 

Agata Kulesza – córka

Agata Kulesza i Marcin Figurski mają jedną córkę, Mariannę urodzoną w 1997 r. Aktorka w jednym z wywiadów powiedziała, że jej córka nie jest zainteresowana aktorstwem, choć obie panie wystąpiły w amerykańsko-polskiej produkcji "True Crimes", w reżyserii Alexandrosa Avranasa. Na planie towarzyszył im słynny hollywoodzki aktor, Jim Carrey.

Po maturze Marianna Figurska zaczęła zdecydowała się studiować weterynarię w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po studiach planuje otworzyć klinikę weterynaryjną. 

Zobacz także:

Autor:Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Urbanek/East News

Pozostałe wiadomości