Nie od razu zostali parą, zauroczenie przyszło później. Tak kochali się Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski

Autor:
Dominika
Kowalewska

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski byli razem prawie 25 lat. Poznali się na studiach, jednak nie od razu zaiskrzyło. Przed obojgiem otworem stały wrota do wielkiej kariery. Ostatecznie jedno zajęło się domem, a drugie pracą. Poznaj historię niezwykłej miłości i rozstania Anny Tomaszewskiej i Andrzeja Grabowskiego.

Andrzej Grabowski jest polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Fani pokochali go za rolę Ferdka w serialu "Świat według Kiepskich", ale nie tylko. Jego niezwykłe kreacje można było oglądać m.in. w "Dniu Świra", "Karierze Nikosia Dyzmy" czy "Zróbmy sobie wnuka".

Prywatnie aktor był dwukrotnie żonaty. Pierwszą partnerką była koleżanka po fachu Anna Tomaszewska, z którą doczekał się dwóch córek: Zuzanny oraz Katarzyny. Obie poszły w ślady rodziców i swoje zawodowe ścieżki związały z aktorstwem. Zuzanna Grabowska jest ponadto żoną muzyka Pawła Domagały. Katarzyna Grabowska związana jest natomiast z aktorem Damianem Kulecem, z którym jakiś czas temu doczekała się dziecka. Małżeństwo Anny Tomaszewskiej i Andrzeja Grabowskiego nie przetrwało próby czasu. Poznaj historię miłości aktorskiej pary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

"Kwartet dla czterech aktorów" – Andrzej Grabowski, Jan Peszek i Mikołaj Grabowski o sztuce
"Kwartet dla czterech aktorów" – Andrzej Grabowski, Jan Peszek i Mikołaj Grabowski o sztuce Źródło: "Co Za Tydzień"

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski - historia miłości

Anna Tomaszewska jest polską aktorką serialową, filmową i teatralną, która urodziła się w 1951 roku. W 1969 rozpoczęła naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie i to tam po raz pierwszy zobaczyła Andrzeja Grabowskiego. Uczyli się w tym samym roczniku, jednak nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Wówczas Anna Tomaszewska nie zwróciła uwagi na kolegę, a po ukończeniu studiów, grała w Teatrze Ludowym w Krakowie i wyjechała do Szczecina. Ich drogi ponownie przecięły się po paru latach w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Wówczas Anna Tomaszewska wpadła w oko aktorowi, który zaczął się do niej zalecać. Ta jednak niewiele sobie z tego robiła, mimo że Andrzej Grabowski zapraszał ją na randki. Nigdy nie pomyślałaby, że kiedyś zostanie jej mężem.

"Owszem zalecał się do mnie, jak do wszystkich dziewczyn, ale moje serce było gdzie indziej ulokowane" - wyznała w jednym z wywiadów.

Zbliżyła ich dopiero praca w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. To na tamtejszej scenie po raz pierwszy stanęli na ślubnym kobiercu. I to dwukrotnie! Raz w sztuce szekspirowskiej "Poskromienie złośnicy", a drugi raz w inscenizacji "Tanga" Sławomira Mrożka.

"Lubiliśmy się, ale podczas studiów każdy chodził swoimi drogami. Zaprzyjaźniliśmy się, gdy po latach wróciłam do Krakowa i zaczęłam pracę w Teatrze Słowackiego. Była między nami nić porozumienia, czasami się sobie zwierzaliśmy, ale każdy z nas miał wtedy swoje życie. W którymś momencie nasze poprzednie związki się skończyły i zostaliśmy parą" - wspominała Anna Tomaszewska w rozmowie z "Wysokimi Obcasami Extra".

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski. Kariera i rozwód

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski na prawdziwym ślubnym kobiercu stanęli w 1982 roku. Ich związek błogosławił sam ksiądz profesor Józef Tischner, którego o przysługę poprosiła aktorka. Ten nie śmiał odmówić. Zaledwie rok później powitali na świecie pierwszą córkę Zuzannę, a w 1991 roku na świecie pojawiła się Katarzyna.

Andrzej Grabowski z córką Zuzanną, 2008 rok Źródło: MWMEDIA

Anna Tomaszewska marzyła o szczęśliwym domu i aby go stworzyć, zrezygnowała z rozwoju kariery. To pozwoliło Andrzejowi Grabowskiemu rozwinąć skrzydła.

"Andrzej rozwijał skrzydła, robił karierę, wchodził w kolejne seriale, filmy, zaczął mnie wyprzedzać. A ja zaczęłam się nieco wycofywać" - powiedziała w jednym z wywiadów aktorka.

Na przełom wieków przypadł moment największego wzrostu popularności Andrzeja Grabowskiego, który zaczął grać m.in. w serialu "Świat według Kiepskich", zrealizował ponadto filmy - zagrał w "Pitbullu" czy kultowej komedii "Zróbmy sobie wnuka". Dla Anny Tomaszewskiej najważniejsza była rodzina. Skupiła się na wychowaniu córek.

"Praca nie była dla mnie najważniejsza. Toczyła się, byłam obsadzana, ale skupiałam się na domu. Bardzo chciałam mieć dzieci. Moje obydwie córki są z wielkiego chcenia. To był oczywisty instynkt, który mnie prowadził" - powiedziała aktorka.

Z biegiem czasu Andrzej Grabowski pracował coraz więcej. Wspominał, że córki mijały go w drzwiach, pytając, czy wychodzi na chwilę, czy na zawsze. W pewnym momencie aktor przeniósł się od Warszawy, a rodzina starała się żyć na dwa domu - w stolicy oraz w Krakowie. Ta sytuacja negatywnie wpłynęła na ich związek, w którym coraz częściej dochodziło do awantur.

"Czasem mnie rzucało. Było mi ciężko. Może nawet chciałam się jakoś zbuntować? […] Praktycznie przestał bywać w domu. Już nie bardzo się orientowałam, gdzie jest i dlaczego. Miałam 49 lat i w sposób nieubłagany postanowiłam o siebie zawalczyć. Rozwiedliśmy się" - wspominała w rozmowie z magazynem "Wysokie Obcasy Extra".

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski rozwiedli się w 2008 roku. Aktor związał się z charakteryzatorką filmową Anitą Kruszewską, z którą wziął ślub rok później. Rozstali się w 2018 roku. Anna Tomaszewska natomiast związana jest z satyrykiem Krzysztofem Piaseckim.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor:Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości