Gwiazdy wspominają przemoc ze strony nastolatków. Ich wyznania skłaniają do refleksji

Autor:
Norbert
Żyła
Barbara Kurdej-Szatan, Mateusz Damięcki, Sylwia Bomba

Mateusz Damięcki, Sylwia Bomba czy Barbara Kurdej-Szatan, to tylko niektóre z gwiazd, które wzięły udział w akcji społecznej, mającej zwrócić uwagę na problem przemocy wśród nastolatków. Spot, w którym wystąpiły popularne osoby, skłania do refleksji.

Grupa naTemat zorganizowała akcję, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem, którego doświadcza co trzecie dziecko w wieku szkolnym w Polsce. Chodzi o przemoc rówieśniczą wśród nastolatków. W związku z powyższym redaktorzy grupy zaprosili do swojej akcji wiele osób, które znamy z internetu czy pierwszych stron gazet.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo.

Przekaż 1,5% podatku na Fundację TVN
Przekaż 1,5% podatku na Fundację TVN Źródło: TVN

Gwiazdy w głośnej akcji przeciwko przemocy

W akcji, która ma zwrócić uwagę na problem przemocy rówieśniczej, wzięli udział: aktor Mateusz Damięcki, aktorka Barbara Kurdej-Szatan, modelka i gwiazda stacji TTV Sylwia Bomba, gwiazdor TTV Mariusz Kozak, influencerka Agnieszka Lili Antoniak, modelka Agnieszka Skrzeczkowska oraz trenerka Karolina Brzuszczyńska. Wszyscy wspomniani opowiedzieli przed kamerą o trudnych momentach, kiedy musieli zmierzyć się z przemocą ze strony rówieśników w wieku szkolnym.

Pierwszą osobą, która wypowiada się w spocie jest Mateusz Damięcki. Aktor opowiedział o okrucieństwie, którego doznał ze strony szkolnych kolegów. Jak wspomina, najgorsze dla niego było poczucie bezradności.

"Była taka sytuacja, kiedy zostałem przywiązany do kaloryfera i koledzy strzelali do mnie z takich haclówek. Poczucie bezradności, wstydu" - wspomina aktor.

Mateusz Kozak zdecydował się opowiedzieć o przemocy psychicznej, której doświadczył w szkole. Wiele z jej aktów miało charakter homofobiczny. Gwiazdor TTV mimo wszystko nikomu nie mówił o tym, co go spotyka, a wszystko trzymał w sobie.

"Byłem wyśmiewany przez rówieśników, ale też w szkole podstawowej przez nauczyciela, który potrafił nazwać mnie przy wszystkich "ciotą". Nie skarżyłem się, dusiłem to w sobie" - powiedział w spocie akcji.

Gwiazdy o swoich doświadczeniach przemocy w czasach szkolnych

W dalszej części skłaniającego do refleksji spotu, możemy zapoznać się z historiami innych gwiazd. Swoją przeszłością zdecydowała się podzielić również gwiazda TTV Sylwia Bomba. Modelka ze łzami w oczach wspomina traumatyczne wydarzenia, gdy doświadczyła przemocy w czasach szkolnych.

"Schowali się, czekali sobie na mnie, aż ja wyjdę z tej szkoły... I pamiętam, jak zabrali mi plecak. Wyrzucili go na ziemię. Kopali go, próbowali zabrać także kurtkę..." - powiedziała.

Z kolei Barbara Kurdej-Szatan wspomniała o imprezie szkolnej, na którą nie została przez rówieśników wpuszczona. Warto dodać, że tego rodzaju forma wykluczenia również jest przemocą.

"Przyszłam zapukać do drzwi. Nikt mi nie otwierał. Wyszłam z tej klatki, widziałam i słyszałam, jak oni się tam bawią i to było koszmarne [...] Dzieciaki, znajcie swoją wartość" - powiedziała aktorka.

Agnieszka Lili Antoniak opowiedziała o tym, że opowiedzenie o przemocy może być bardzo trudne z perspektywy młodej osoby. Jednak powiedzenie o problemie osobie dorosłej jest niezbędne do poradzenia sobie z nim.

"W piątej klasie podstawówki. Czułam się taka malutka. Wydawało mi się, że to koniec świata, a na dobrą sprawę było wyjście. Trzeba było powiedzieć komuś dorosłemu" - wspomina.

Na temat wyzwisk ze strony rówieśników w związku z wyglądem wypowiedziały się także Agnieszka Skrzeczkowska i Karolina Bruszczyńska.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Norbert Żyła

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości