Karol III na pierwszym oficjalnym portrecie. Uwagę przykuwa jeden szczegół

Przedstawiono portret Karola III
Przedstawiono portret Karola III
Źródło: Getty Images Europe
Zaprezentowano pierwszy oficjalny portret Karola III, który promuje zbliżającą się wielkimi krokami ceremonię jego koronacji. Przedstawiony na olejnym obrazie monarcha nie dosyć, że jest ubrany w zwykły garnitur, to ma na sobie żadnych insygniów władzy, ani nawet ceremonialnej szaty. Stylizację nowego króla Wielkiej Brytanii dopełnia jedynie... bransoletka. Co ona oznacza?

Karol III stał się władcą Wielkiej Brytanii 8 września 2022 roku w chwili śmierci swojej matki Elżbiety II. Ukochana królowa Brytyjczyków rządziła Zjednoczonym Królestwem przez 70 lat i od pierwszego aż do ostatniego dnia swojego panowania całkowicie poświęcała się koronie. Nic więc dziwnego, że wielu osobom trudno było się przyzwyczaić do zmiany na tronie. Karol III na dobre rozpoczął już jednak swoje rządy: oczekuje koronacji, zatwierdził już też wzory banknotów i monet ze swoją podobizną. Teraz zaprezentowano pierwszy oficjalny portret nowego króla.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Koronacja Karola III – przygotowania
Jak będzie przebiegać ceremonia i kto weźmie w niej udział?

Zaprezentowano pierwszy oficjalny portret króla Karola III

Zaprezentowano pierwszy oficjalny portret Karola III. Co ciekawe, obraz znacznie różni się od tych, do których pozowali jego poprzednicy. Nowy król nie został bowiem przedstawiony w ceremonialnym stroju, tylko w wersji zdecydowanie bardziej współczesnej: w koszuli, garniturze i różowym krawacie. Nie od dziś jednak wiadomo, że syn Elżbiety II od dawna chciał "unowocześnić monarchię".

Karol III nie ma na sobie także żadnych symboli władzy. Natomiast na jego nadgarstku u lewej ręki widać bransoletkę, która ma dla niego wyjątkowe znaczenie. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że król otrzymał ją w prezencie od wodza jednego z amazońskich plemion podczas spotkania poświęconego bioróżnorodności, które prawie dwa miesiące temu odbyło się w Pałacu Buckingham.

Monarcha od zawsze bowiem bardzo mocno angażuje się w tematy ochrony środowiska, które są dla niego bardzo ważne. Bransoletka widoczna na obrazie ma być właśnie podkreśleniem wyznawanych przez Karola III wartości. Autorem portretu jest Alastair Barford, który w mediach społecznościowych wyznał, że chciał przekazać "ciepło i empatię", jakiej doświadczył w Pałacu Buckingham w momencie malowania portretu.

Warto podkreślić, że Karol III nie pozował osobiście malarzowi, a jego dzieło powstało na podstawie własnych szkiców artysty oraz zdjęć. Obraz zostanie pokazany na okładce wyjątkowej publikacji, która ma zapowiadać koronację króla.

Karol III niedługo zostanie oficjalnie koronowany na króla Wielkiej Brytanii

Karol III zostanie oficjalnie koronowany na króla Wielkiej Brytanii 6 maja 2023 roku, a wielka uroczystość potrwa aż trzy dni. Wszystko rozpocznie się w sobotę w opactwie Westminsterskim. To właśnie tam nowy monarcha, który będzie trzymał symbole koronne: jabłko suwerena - symbolizujące wiarę chrześcijańską oraz berło - symbol konstytucyjnej kontroli nad narodem, zasiądzie na tronie zwanym "krzesłem koronacyjnym". Karol III zostanie pobłogosławiony oraz namaszczony świętym olejem, potem na jego głowę zostanie nałożona korona Świętego Edwarda.

"Ich Królewskie Mości Król i Królowa Małżonka przybędą do Opactwa Westminsterskiego w procesji z pałacu Buckingham, znanej jako Królewska Procesja. Po nabożeństwie Ich Królewskie Mości powrócą do pałacu Buckingham w większej uroczystej procesji, znanej jako Procesja koronacyjna. Do ich Wysokości dołączą w tej procesji inni członkowie rodziny królewskiej" - czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

Uroczystość będzie wyjątkowa nie tylko ze względu, że będzie to pierwsza koronacja w Wielkiej Brytanii od ponad 70 lat. Karol III zadbał bowiem, by na zawsze zapisał się na kartach historii kraju: uroczystość ma być bowiem wyjątkowo skromna z ograniczoną liczbą gości. W wydarzeniu wielką rolę ma odegrać książę George, który obecnie jest drugi w kolejce do królewskiego tronu. Jego dziadek chce, by wszystkie dzieci księcia Williama towarzyszyły mu oraz Camilli Parker-Bowles w uroczystej procesji. Będzie to precedens w zwyczajach rodziny Windsorów. To jednak nie wszystkie zmiany. Na balkonie Pałacu Buckingham nie zobaczymy znacznej części rodu, w tym księcia Andrzeja i jego dwóch córek: księżniczek Beatrycze i Eugenii.

Fundacja TVN 1,5%
Fundacja TVN 1,5%

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

podziel się:

Pozostałe wiadomości