Karol III napisał do Diany list w noc przed ślubem. Dopiero teraz poznano jego treść

Księżna Diana i Karol III wzięli ślub w 1981 roku
Księżna Diana i Karol III wzięli ślub w 1981 roku
Źródło: Hulton Royals Collection
Jedna z eksperek ds. rodziny królewskiej przyjrzała się małżeństwu Karola III i księżnej Diany. Pisarka w swojej książce nawiązała do nocy przed ślubem pary. Okazuje się, że ówczesny następca tronu wysłała narzeczonej podarunek oraz sekretny list. Dopiero teraz poznaliśmy jego treść.

Księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym ponad 25 lat temu, jednak dalej jej popularność nie maleje. Była żona króla Karola III była bowiem ulubienicą poddanych i od razu, gdy tylko wstąpiła do rodziny królewskiej, została obwołana "królową ludzkich serc". Matka księcia Williama i księcia Harry'ego z pokorą znosiła przez wiele lat zdrady męża, ale także jawiła się jako matka wręcz idealna i kobieta, która pomaga cierpiącym. Nic więc dziwnego, że nad jej losem pochylają się kolejni pisarze, historycy i eksperci do spraw rodziny królewskiej.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Danuta Stenka o małżeństwie. "To nie płynęło łódeczką po lustrzanej tafli"
Danuta Stenka w rozmowie z Anną Pawelczyk-Bardygą opowiedziała o swoim ponad 30-letnim małżeństwie. Gwiazda przyznała, że nie zawsze jej wspólne życie z mężem było usłane różami, a gdy jej córki wyprowadziły się z domu, przeszła prawdziwą próbę. - Poczułam, że to jest taki moment, kiedy życie mówi "sprawdzian związkowy" - wspominała.

Księżna Diana w noc przed ślubem otrzymała od Karola III list

Karol III i księżna Diana pobrali się 29 lipca 1981 roku w Katedrze św. Pawła w Londynie. W hucznej na cały świat ceremonii wzięło udział około 3 500 gości, a wszystkie wydarzenia transmitowano na żywo. Związek pary nie przetrwało jednak próby czasu i od początku tak naprawdę było skazane na niepowodzenie. Nie znaczy to jednak, że Karol III i "królowa ludzkich serc" nie próbowali żyć jak prawdziwe, zgodne małżeństwo. Obecny król Wielkiej Brytanii i jego pierwsza żona rozwiedli się w 1996 roku. Zaledwie dwanaście miesięcy później Lady Di zginęła w wypadku samochodowym.

Penny Junor, królewska ekspertka i pisarka, pochyliła się nad losami Karola III i przyjrzała się jego małżeństwu z księżną Dianą, a także romansowi z Camillą Parker-Bowles. W niedawno wydanej książce "The Duchess: Camilla Parker Bowles and the Love Affair That Rocked the Crown" zdradziła, co działo się noc przed ślubem Karola III i Diany Spencer.

Okazuje się, że Lady Di nocowała wówczas z siostrą w Clarence House, a narzeczony wysłał jej upominek - pierścionek z wygrawerowanymi piórami księcia Walii. Dołączył do niego list, którego treść poznaliśmy dopiero teraz.

"Jestem z ciebie taki dumny i jeśli przyjdziesz, jutro stanę dla ciebie przy ołtarzu" - napisał Karol III.

Karol III miał wątpliwości, czy ślub z księżną Dianą jest dobrym posunięciem

Książę Karol od lat skrycie kochał się w swojej najlepszej przyjaciółce, Camilli Parker-Bowles. Para nie mogła wziąć jednak ślubu, ponieważ arystokratka nie była dziewicą i zgodnie z protokołem królewskim nie mogła zostać narzeczoną brytyjskiego następcy tronu. Wówczas wybór padł na starszą siostrę księżnej Diany, jednak i jej kandydatura została odrzucona. Diana Spencer natomiast wydawała się być idealną żoną dla przyszłego króla.

Autorka Peny Jounor nie ma wątpliwości, że Karol III wahał się, czy poślubić narzeczoną aż do dnia ich ślubu. Ówczesny książę Walii miał być zakłopotany humorami przyszłej żony i jej markotnością. Było jednak za późno, by odwołać ceremonię.

"Książę wyrażał nadzieję, że po ślubie sprawy między małżonkami jakoś się poukładają. Karol nie był przekonany, że postąpił właściwie, poślubiając Dianę, ale nie było wyjścia. Wierzył, że po ślubie sprawy potoczą się inaczej i wyraził z tego powodu nadzieję" – wyjaśnia pisarka.

Fundacja TVN 1,5%
Fundacja TVN 1,5%

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Hulton Royals Collection

podziel się:

Pozostałe wiadomości