Norweski książę Haakon wzbudza zachwyt poddanych. Jak wygląda przyszły następca tronu?

Norweska rodzina królewska. Kim jest przyszły następca tronu?
Norweska rodzina królewska. Kim jest przyszły następca tronu?
Źródło: Getty Images
Nie tylko brytyjska rodzina królewska wzbudza ogromne zainteresowanie na całym świecie. W Norwegii przyszły następca tronu uznawany jest za jednego z najprzystojniejszych arystokratów. Mowa o księciu Haakonie. W przeszłości jego związek wywołał ogromny skandal. Jednak syn króla zdołał przekonać Norwegów co do szczerości swoich uczuć i planów na przyszłość. Dziś jest mężem i ojcem. Nawet choroba jego ukochanej nie zdołała zakłócić ich szczęścia.

Książę Haakon ma dziś urodziny. Przyszedł na świat 20 lipca 1973 roku w Oslo. Jest synem króla Norwegii Haralda VI i królowej Sonji. Ma starszą siostrę księżniczkę Martę Ludwikę. Książę jest potomkiem króla Edwarda VII, więc ma również prawo do sukcesji brytyjskiego tronu! Obecnie zajmuje 72. miejsce w kolejce po ten tytuł.

Norweska rodzina królewska. Kim jest książę Haakon?

Książę Haakon jest oficerem Norweskiej Akademii Marynarki. Skończył Londyńską Szkołę Ekonomii i Uniwersytet Kalifornijski w zakresie nauk politycznych. Jak większość arystokratów świetnie radzi sobie z jazdą na nartach, ale uwielbia też windsurfing. Mimo tego, że Haakon ma jedną starszą siostrę, to wyprzedza ją w linii sukcesji. Sprawa wymaga wyjaśnienia. W 1990 roku konstytucja Norwegii została zmieniona w taki sposób, że pozwoliła kobietom dziedziczyć norweski tron. Jednak to nic nie zmieniło, ponieważ wprowadzone prawo nie ma charakteru retroaktywnego (czyli nie działa wstecz). Książę Haakon pozostaje na swoim miejscu, ale w przypadku jego dzieci sytuacja jest już inna i nawiązuje do nowego prawa.

Książę oficjalnie potępił inwazję Rosji na Ukrainę. W swoim przemówieniu podkreślił, że zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie mogą szukać azylu w Norwegii.

"Ważne jest, abyśmy dbali o siebie nawzajem, chronili nasze człowieczeństwo i postrzegali ludzi takimi, jakimi są: ludźmi" - powiedział.

czt_pruszynska_najdrozsze rzeczy
Ela Pruszyńska z "Żon Miami" powiedziała ile wydała na zawartość garderoby
"Żony Miami". Ela Pruszyńska w szczerej rozmowie pokazała najdroższe rzeczy z garderoby. Zaskakujące?

Książę Haakon i Mette-Marit. Zakazana miłość i choroba

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Książę Haakon w 2001 roku ożenił się z Mette-Marit Tjessem Høiby. Ma z nią dwoje dzieci – Ingrydę Aleksandrę (ur. 2004) i Sverre'a Magnusa (ur. 2005). Do rodziny należy również syn Mette-Marit z jej poprzedniego związku. Ten fakt wzbudzał kiedyś poruszenie wśród poddanych rodziny królewskiej. Książę poznał swoją przyszłą żonę w 1996 roku. Kobieta była wtedy kelnerką i spodziewała się dziecka! Książę bardzo się nią zainteresował. Ponownie spotkali się trzy lata później, a w 2000 roku zdecydowali się razem zamieszkać.

Norweskie media i poddani z niepokojem przyglądali się tej relacji. Tym bardziej że ojciec pasierba księcia siedział w więzieniu za handel narkotykami. Nikt nie chciał, by przyszła królowa miała taką przeszłość. O dziwo sama rodzina królewska przyjęła ukochaną księcia i jej syna. Norweska prasa zwiastowała koniec królestwa, jednak Haakon pracował nad tym, aby przekonać dwór o tym, że podjął słuszną decyzję, planując rodzinę z Mette-Marit.

Przyszła królowa podbiła serca poddanych. W 2018 roku ujawniono, że cierpi na samoiste włóknienie płuc. To bardzo rzadka i poważna choroba. W przypadku żony księcia została wykryta na wczesnym etapie. Mimo schorzenia nie zrezygnowała z aktywnego trybu życia: jeździ na nartach, pływa, uprawia kajakarstwo.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości