Maciej Musiał pogrążony w żałobie. Pożegnał ukochanego dziadka w poruszających słowach

Autor:
Aleksandra
Czajkowska
Maciej Musiał w żałobie

Maciej Musiał podzielił się z internautami smutną wiadomością. Aktor pożegnał swojego ukochanego dziadka Mariana Markiewicza. 27-latek udostępnił kilka zdjęć z dziadkiem i opowiedział o jego historii. Fani aktora byli poruszeni.

Maciej Musiał niewiele zdradza w mediach społecznościowych z życia prywatnego. Jedynym wyjątkiem był jego dziadek Marian Markiewicz. Senior często gościł m.in. na instagramowych postach swojego wnuka, a Maciej Musiał z dumą opowiadał o niezwykłej relacji z dziadkiem.

Maciej Musiał pożegnał dziadka

Niestety ostatni post aktora na Instagramie zasmucił internautów. Okazało się, że jego ukochany dziadek zmarł. Maciej Musiał postanowił uczcić jego pamięć i zdecydował się opisać historię dziadka.

"Żegnaj dziadku. Dałeś mi tak wiele. Uczyłeś, żeby kochać świat ludzi i Boga. Kochałeś Polskę, której tak wiele oddałeś. Wyzwalałeś Wilno, walczyłeś w Bitwie pod Surkontami, po wojnie jako żołnierz niezłomny, wciąż stawiałeś opór, za co na wiele, wiele lat trafiłeś do więzienia. Nigdy nie czułeś się bohaterem. Ale nim byłeś. Tak bardzo pragnąłeś, żeby inni podzielali Twoją miłość do Polski. Obiecuję nieść Cię w sercu zawsze" - napisał aktor.

Dalej dodał krótki życiorys swojego dziadka.

"Kpt. Marian Markiewicz ps. 'Maryl', ur. 29.03.1924 r. w Kownie. W wieku 4 lat przeprowadził się z rodzicami do Wilna. W 1939 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną w Związku Wolnych Polaków. Od listopada 1941 r. do kwietnia 1943 r. był więziony przez okupacyjne władze niemieckie w Wilnie. Wypuszczony z powodu braku dowodów na działalność konspiracyjną. Następnie ponownie zaprzysiężony w strukturze państwa podziemnego — w Okręgu Nowogródzkim Armii Krajowej. Służył w wywiadzie organizacji pod komendą Bolesława Wasilewskiego ps. 'Bustromiak'. W ramach Akcji 'Burza' w lipcu 1944 r. wziął udział w wyzwalaniu Wilna spod niemieckiej okupacji (Operacja 'Ostra Brama')" - czytamy.

Maciej Musiał opowiedział życiorys dziadka

Dalej Maciej Musiał dodał:

"21 sierpnia 1944 r. wziął udział w Bitwie pod Surkontami – uważanej za pierwszą bitwę Powstania Antykomunistycznego stoczoną przeciwko wojskom sowieckim. W czasie Bitwy na rozkaz Kalenkiewicza wyprowadził z obławy grupę żołnierzy, tym samym ratując im życie. Pozostał w strukturze konspiracyjnej, nadal brał udział w akcjach podziemia niepodległościowego. Aresztowany 1 września 1947 r. w Stargardzie Szczecińskim. Brutalne śledztwo przeprowadzono w Urzędzie Bezpieczeństwa w Szczecinie. Prokurator żądał kary śmierci, zasądzono 15 lat pozbawienia wolności. Wyszedł na wolność w wyniku amnestii w styczniu 1955 r. Zamieszkał w Głubczycach na Opolszczyźnie. Był pracownikiem służby zdrowia. Organizował głubczycką strukturę NSZZ 'Solidarność' - do wprowadzenia Stanu Wojennego i po 1989 r. pełnił funkcję przewodniczącego struktury powiatowej. Odznaczony Krzyżem Walecznych (1944), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017), Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasług, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Armii Krajowej" - zakończył.

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy bliskich i znajomych aktora.

"Kochany, trzymaj się", "Ogromna strata", "Wszyscy kochaliśmy twojego dziadka", "Niech spoczywa w pokoju", "Wasza wyjątkowa relacja zawsze napawała mnie miłością i spokojem", "Dziadek będzie z tobą na zawsze" - czytamy.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości