Programy

"Milionerzy" – program, zasady, prowadzący, wygrani

Programy

Autor:
Ewa
Podleśna-Ślusarczyk
Hubert Urbański

"Milionerzy" to format emitowany na antenie TVN, który odpowiada na ogromne zapotrzebowanie ludzi na chęć rywalizacji, sprawdzenia swojej wiedzy i oczywiście żądzę wygranej. Można grać spokojnie i otrzymać sumy gwarantowane, ale można też zaryzykować i grać o milion złotych. W trudnych wyborach pomaga niezawodny Hubert Urbański, który od początku istnienia programu, pełni rolę prowadzącego. Ile osób wygrało milion?

"Milionerzy" – o czym jest program?

"Milionerzy to teleturniej", który emitowany był na antenie TVN od 1999 r. do 2003 r, a oparty na brytyjskim formacie "Who Wants to Be a Millionaire?". Po pięcioletniej przerwie ponownie zagościł na ekranach telewizorów aż do 2010 r., kiedy ponownie zdecydowano o zakończeniu emisji. Fani programu byli usatysfakcjonowani, kiedy w 2019 r. ponownie "Milionerzy” pojawili się w telewizji. Okazuje się, że format nadal ma miliony miłośników, którzy chętnie śledzą przebieg programu, ale też sami nadal zgłaszają się do rywalizacji.

"Milionerzy" sprawdzają wiedzę z bardzo szerokiego zakresu tematycznego. Pytania mogą być zarówno za świata kultury i sztuki, muzyki, powiedzeń, historii, biologii i chemii, jak i polityki, życiorysów sławnych osób, trudno nawet wyliczyć, jak szeroko pojęta wiedza jest tu oceniana. Zadaniem jest oczywiście odpowiedzieć na wszystkie zadane przez prowadzącego pytania, by dojść do finału i wygrać milion złotych.

Anna Świątczak zniknęła z show-biznesu. "Po prostu tego nie dźwignęłam"
Anna Świątczak zniknęła z show-biznesu. "Po prostu tego nie dźwignęłam" Anna Świątczak po rozstaniu z Michałem Wiśniewskim na jakiś czas zniknęła z show-biznesu. Teraz powiedziała, co było powodem. Źródło: cozatydzien.tvn.pl

"Milionerzy" – zasady

Najpierw odbywa się rywalizacja – kto pierwszy, ten lepszy. W studiu na fotelach pojawia się sześciu uczestników, którzy zakwalifikowali się do etapu właściwego (przed 2017 r. było ich dziesięciu). Następnie otrzymują dość proste pytanie, na które trzeba odpowiedzieć w jak najkrótszym czasie, z reguły chodzi o uporządkowanie chronologicznie jakichś wyrażeń. Tu zdecydowanie liczy się refleks, bowiem ten, kto odpowie prawidłowo jako pierwszy, będzie miał szansę zasiąść na fotelu gracza i powalczyć o wygraną. W czasie trwania programu mogą pojawić się kolejne szanse rywalizacji, by inny uczestnik mógł również spróbować swoich sił. Wszystko zależy od tego, jak szybko odpadnie z gry osoba, która już zasiada na fotelu gracza.

Osoba, która przeszła etap rywalizacji – kto pierwszy, ten lepszy, musi odpowiedzieć na 12 pytań (w latach 1999-2003 było ich 15). Każde pytanie zbliża uczestnika do wygrania miliona, ale też daje możliwość zrezygnowania z dalszej gry, biorąc ze sobą wygraną kwotę. A są nimi: 500 zł, 1000 zł, 2000 zł, 5000 zł, 10 000 zł, 20 000 zł, 40 000 zł, 75 000 zł, 125 000 zł, 250 000 zł, 500 000 zł, 1 000 000 zł.

Uczestnik do każdego pytania dostaje cztery podpowiedzi, spośród których musi wybrać jedną właściwą. Każdy zawodnik walcząc o milion, ma do wykorzystania w dowolnym czasie trzy koła ratunkowe: pół na pół (odpadają dwie odpowiedzi z czterech), pytanie do publiczności (osoby zgromadzone w studiu głosują na prawidłową według nich odpowiedź), telefon do przyjaciela (uczestnik dzwoni do wskazanej wcześniej osoby, mają 30 sekund na przeczytanie pytania i porozumienia się w kwestii podpowiedzi).

W pierwszych sezonach programu prowadzący mógł dłużej negocjować z uczestnikami i zachęcać do dalszej gry. Później ustalono słowo-klucz, które kończy każdą rundę. Gdy uczestnik powie – „ostatecznie”, Hubert Urbański od razu prosi o zaznaczenie odpowiedzi i podaje po chwili wynik.

"Milionerzy" – prowadzący

Od początku istnienia tego formatu, prowadzącym był Hubert Urbański, który nadal pełni tę funkcję. Hubert Urbański to dziennikarz i prezenter telewizyjny i radiowy, który w latach 1999-2010 i 2014-2021 związany jest ze stacją TVN, prowadząc wiele programów, które cieszyły się ogromną popularnością: „Jestem jaki jestem”, „Taniec z gwiazdami”, „Wyprawa Robinson”, „Dzień Dobry TVN”. Prywatnie jest tatą czterech córek.

"Milionerzy" – wygrani

W czasie całego trwania programu wygraną w wysokości 500 000 zł otrzymało 20 osób. Po milion złotych sięgnęły 3 osoby. Są nimi:

28 marca 2010 po raz pierwszy w polskiej edycji Milionerów padła główna wygrana – 1 000 000 zł. Zwycięzcą został Krzysztof Wójcik ze Szczecina.

21 marca 2018 druga w historii polskiej edycji programu wygrana 1 000 000 zł. Zwyciężczynią została Maria Romanek z Bezmiechowej Dolnej, emerytowana nauczycielka i działaczka społeczna.

14 marca 2019 trzecią zwyciężczynią w historii polskiej wersji Milionerów została Katarzyna Kant-Wysocka z Gdańska, miłośniczka kultury antycznej, absolwentka filologii klasycznej, a zawodowo specjalistka ds. marketingu.

"Milionerzy" – jakie padły pytania za milion złotych?

Ile razy padło pytanie warte 1 000 000 zł? Okazuje się, że 25 razy takie pytanie pojawiło się, ale uczestnicy rezygnowali z odpowiedzi, nie mając pewności i zabierali wygraną w wysokości 500 000 zł.

Pytania za milion, na które została udzielona odpowiedź:

Pytanie Krzysztofa Wójcika:

Z gry na jakim instrumencie słynie Czesław Mozil?

A: na kornecie

B: na akordeonie

C: na djembe

D: na ksylofonie

Pytanie Marii Romanek:

Ile to jest 1111 razy 1111, jeśli 1 razy 1 to 1, a 11 razy 11 to 121?

A: 12 321

B: 1 234 321

C: 111 111 111

D: 123 454 321

Pytanie Katarzyny Kant-Wysockiej:

Różańcową tajemnicą chwalebną nie jest:

A: wniebowzięcie matki Bożej

B: zmartwychwstanie Jezusa

C: śmierć Jezusa na krzyżu

D: zesłanie Ducha Świętego

Zobacz także:

Autor:Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości