"Wichry zimy" - co wiadomo o 6. tomie "Pieśni lodu i ognia" George'a R.R. Matrina?

"Wichry zimy" to książka George'a R.R. Martina
"Wichry zimy" to książka George'a R.R. Martina
Źródło: Getty Images
"Wichry zimy" to szósta część cyklu "Pieśń lodu i ognia" George’a R.R. Martina. Książka ma być przedostatnim tomem kultowej sagi zekranizowanej przez HBO pt. "Gra o tron". 

“Wichry zimy” to szósta i zarazem przedostatnia część serii “Pieśń lodu i ognia” George’a R.R. Martina. Ostatni tom cyklu będzie nosił tytuł “Sen o wiośnie”. Nie wiadomo jeszcze, kiedy “Wichry zimy” będą miały swoją premierę. Data ukazania się książki jest wciąż przekładana.

George R.R. Martin pisze “Wichry zimy” od 2010 roku, co pewien czas informując fanów o postępach w pracy nad książką i publikując przykładowe rozdziały w internecie.

Co z "Wichrami zimy" George’a R.R. Martina?

“Wichry zimy” to szósty tom sagi fantasy autorstwa George’a RR Martina, zatytułowanej “Pieśń lodu i ognia”, wydawanej w Polsce od 1998 roku przez Zysk i S-ka. Piąty tom cyklu, “Taniec ze smokami”, pozostawił kilka nierozstrzygniętych wątków, które mają zostać zakończone w “Wichrach zimy”. Pisarz zapowiada także, że szósta część “Pieśni lodu i ognia” zacznie od opisu dwóch wielkich bitew.

Początkowo “Wichry zimy” miały być ostatnią częścią cyklu, jednak pisarz postanowił, że napisze kolejny, siódmy, tom, który będzie nosić tytuł “Sen o wiośnie”. Martin zapowiedział też, że rękopisy ostatnich dwóch części “Pieśni lodu i ognia” będą liczyć ponad 3000 stron. W 2022 roku potwierdził, że “Wichry zimy” będą najprawdopodobniej miały więcej stron niż “Nawałnica mieczy” i “Taniec ze smokami”.

Kiedy ukażą się "Wichry zimy" George’a R.R. Martina?

Data publikacji “Wichrów zimy” nie jest jeszcze znana. Sam autor nie jest w stanie powiedzieć, kiedy uda mu się skończyć tę książkę. Po wydaniu “Tańca ze smokami” w 2011 roku wyraził nadzieję, że szósty tom sagi ukaże się szybciej, zakładając, że będzie potrzebował ok. trzech lat na napisanie “Wichrów zimy”. Jednak w 2013 roku przyznał, że ma zaledwie ¼ książki, a w kolejnych latach niejednokrotnie wspominał, że pisanie “Wichrów” trwa dłużej, niż przypuszczał.

Daty premiery były wciąż przesuwane - początkowo spodziewano się, że książka ukaże się przed szóstym sezonem “Gry o tron” (2016 rok). Następnie pojawiły się pogłoski o 2017 roku, potem pewnikiem miał być 2020 rok. Autor żartował nawet, że jeśli książka nie ukaże się do targów książki w Nowej Zelandii, mogą go zamknąć w tamtejszym więzieniu. Pod koniec października 2022 roku George R.R. Martin powiedział w programie telewizyjnym “The Late Show with Stephen Colbert”, że napisał już ¾ “Wichrów zimy”.

"Wichry zimy" - fabuła

George R.R. Martin zapowiedział, że “Wichry Zimy” będą mroczne, a wielu bohaterów znajdzie się w trudnym położeniu. “Zima to czas, kiedy rzeczy umierają, a zimno, lód i ciemność spowijają świat, więc nie macie co liczyć na dobre samopoczucie przy lekturze” - zdradził w 2016 roku na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze (Meksyk), największej tego typu imprezie na obu kontynentach amerykańskich.

Akcja 6 tomu “Pieśni lodu i ognia” ma toczyć się dalej na północ niż w poprzednich częściach cyklu. Z informacji przekazanych przez pisarza wiadomo, że akcja rozdziału, którego narratorem jest Victarion Greyjoy, rozpoczyna się w dniu poprzedzającym przybycie Żelaznych Ludzi do Zatoki Niewolników, czyli wkrótce po wydarzeniach znanych z “Tańca ze smokami”. Arianne Martell uda się natomiast do Gniazda Gryfów w Krainie Burzowej, gdzie spotka się z Aegonem Targaryenem (Zdobywcą). W “Wichrach zimy” pojawią się też ponownie Inni, Biali Wędrowcy - postacie humanoidalne, zagrażające ludzkości mieszkającej na północ od Muru w Westeros.

"Wichry zimy" - postacie

Z udostępnianych w ostatnich latach przez Martina rozdziałów “Wichrów zimy” oraz jego wypowiedzi w mediach wiadomo, że czytelnicy poznają w szóstej części sagi dalsze losy m.in. Sansy (Alayne) i Aryi Stark, Arianne Martell, Aerona, Theona i Victariona Greyjoyów, a także Tyriona Lannistera i Barristana Selmy’ego. Pisarz zdradził także, że w książce pojawią się Żmijowe Bękarcice i książę Doran Martell. Wiadomo również, że nie będzie nowych narratorów. Potwierdzone jest natomiast, że narratorami w “Wichrach zimy” będą Victarion, Aeron, Tyrion, Barristan, Arianne, Theon, Arya i Alayne (Sansa).

"Pieśń lodu i ognia" George’a R.R. Martina - części

Saga “Pieśń lodu i ognia” docelowo będzie miała 7 tomów. W Polsce ukazało się dotychczas (listopad 2022 r.) pięć tomów cyklu:

 • “Gra o Tron” (1998)
  • “Starcie Królów” (2000)
   • “Nawałnica mieczy. Stal i śnieg” (2002)
    • “Nawałnica mieczy. Krew i złoto” (2002)
     • “Uczta dla wron. Cienie śmierci” (2006)
      • “Uczta dla wron. Sieć spisków” (2006)
       • “Taniec ze smokami. Część 1” (2011)
        • “Taniec ze smokami. Część 2” (2012).

         Ukażą się jeszcze “Wichry zimy” i “Sen o wiośnie”.

         Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
         Źródło: "Co Za Tydzień"

         Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości