Andrzej Kosmala

Andrzej Kosmala

Andrzej Kosmala to polski dziennikarz, autor licznych tekstów piosenek i menedżer muzyczny. Urodził się 30 stycznia 1946 roku w Pleszewie.

Andrzej Kosmala – życiorys

Andrzej Kosmala jest synem prawnika Mariana Kosmali i Ireny z domu Krawczyk. Uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum w Pleszewie. W 1964 roku rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przerwał je jednak zaraz po pierwszym semestrze. Na tym samym uniwersytecie w 1973 roku ukończył studia zaoczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym.

Dziennikarz był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną ma córkę Joannę i syna Roberta. Małżonka zmarła w 2001 roku, a syn w wieku 43 lat popełnił samobójstwo. Ma również wnuki: Izabelę i Fryderyka. Ponownie ożenił się kilka lat po śmierci pierwszej żony. Jego obecna małżonka ma na imię Katarzyna.

Andrzej Kosmala – kariera

Andrzej Kosmala w pierwszej połowie lat 60. założył zespół muzyczny „Czarne Koty”, później znany pod nazwą „Elektrony”. W kolejnych latach organizował koncerty z cyklu „Poznańskie Muzykalia” i współtworzył festiwal „Wielkopolskie Rytmy Młodych” w Jarocinie. Kosmala w latach 1966–1974 współprowadził audycję „Radiowy Klub Polskiej Muzyki Młodzieżowej” w poznańskim oddziale Polskiego Radia. Był także redaktorem w czasopismach „Jazz”, „Głos Wielkopolski” i „Tygodnik”.

W 1968 został menedżerem Edwarda Hulewicza, z którym współpracował do 1974 roku. Kosmala napisał kilka tekstów do jego piosenek. W tym samym roku został też menedżerem Krzysztofa Krawczyka - aż do śmierci artysty w 2021 roku. W swojej karierze pisał teksty nie tylko dla Krzysztofa Krawczyka, ale również dla: Michała Gielniaka, Tadeusza Drozdy, Daniela Olbrychskiego czy Krzysztofa Komedy.

W latach 80. współpracował z wytwórnią ZPR Records przy tworzeniu i wydawaniu płyt m.in. Grzegorza Ciechowskiego i Eleni. Na początku lat 90. został dyrektorem wytwórni.

Andrzej Kosmala w listopadzie 1991 założył z Ryszardem Kniatem w Poznaniu K&K Studio (Kniat & Kosmala), które zajmuje się nagrywaniem i wydawaniem kaset oraz płyt.

Dziennikarz jest współtwórcą wydanego w latach 2007/2008 przez spółkę Agora S.A. leksykonu Krzysztofa Krawczyka, który zyskał miano podwójnej platyny. Od 2009 prowadzi oficjalną stronę internetową artysty. Kosmala jest współautorem książki biograficznej „Życie jak wino” wydanej w 2010 roku. W 2021 roku ukazała się druga poszerzona wersja publikacji.

W 2020 roku menadżer Krawczyka wystąpił w filmie dokumentalnym „Krzysztof Krawczyk – całe moje życie”.

W 2021 Kosmala został menadżerem Andrzeja Rybińskiego. Pierwszym ich wspólnym dziełem jest płyta „Andrzejkowe marzenia”.

Andrzej Kosmala był kilkukrotnie odznaczany nagrodą „Menadżer Roku”.

Gwiazdy zaśpiewały przeboje Krzysztofa Krawczyka cz. 1

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA