Keanu Reeves

Keanu Reeves (właśc. Keanu Charles Reeves) jest kanadyjskim aktorem, reżyserem i producentem filmowym. Znany m.in. z ról w cyklu filmów “Matrix” i “John Wick”.

Keanu Reeves (właśc. Keanu Charles Reeves) jest kanadyjskim aktorem, reżyserem i producentem filmowym. Znany m.in. z ról w cyklu filmów “Matrix” i “John Wick”.

Keanu Reeves - dzieciństwo

Keanu Reeves urodził się w Bejrucie (Liban) 2 września 1964 roku. Jego matką była Angielka, Patricia Taylor, projektantka i performerka, a ojcem Amerykanin Samuel Nowlin Reeves Jr. o hawajskich, chińskich i europejskich korzeniach. Ojciec Keanu odszedł od rodziny, gdy chłopiec miał 3 lata i przez większość życia Keanu nie utrzymywał z nim kontaktu.

W dzieciństwie i młodości Keanu Reeves mieszkał z mamą m.in. w Australii i Stanach Zjednoczonych. W końcu osiedlili się w Kanadzie, w Toronto, gdzie Reeves mieszkał do 20 urodzin, kiedy to przeprowadził się do USA. Początkowo chciał zostać zawodowym hokeistą, jednak gdy miał 15 lat postanowił, że będzie aktorem.

Keanu Reeves - początki kariery

Pierwsze kroki w aktorstwie Keanu stawiał na deskach teatru w Toronto, m.in. jako Merkucjo w “Romeo i Julii”. W 1985 roku zagrał w kanadyjskim krótkometrażowym filmie “One step away”. Początkowo grał głównie w telewizji, w tym w reklamie Coca-Coli (1983). W 1986 roku otrzymał rolę młodego hokeisty w filmie “Youngblood” (reż. Peter Markle), w którym zagrał u boku Patricka Swayze i Roba Lowe. W tym samym roku zagrał też w filmie “Zakole rzeki” (reż. Tim Hunter), a jego rola spodobała się krytykom. Pierwszą popularność przyniosła mu też rola w komedii “Wspaniała przygoda Billa i Teda” (reż. Stephen Herek, 1989).

Keanu Reeves - najlepsze filmy

Keanu Reeves grywał u największych współczesnych reżyserów, u boku znanych i cenionych aktorów. Największą popularność Keanu zaskarbił sobie dzięki rolom w takich filmach jak:

 • “Moje własne Idaho” jako Scott Favor (reż. Gus Van Sant, 1991)
 • “Na fali” jako Johnny Utah (reż. Kathryn Bigelow, 1991)
 • “Drakula” jako Jonathan Harker (reż. Francis Ford Coppola, 1992)
 • “Mały Budda” jako Siddhartha (reż. Bernardo Bertolucci, 1993)
 • “Wiele hałasu o nic” jako Don John (reż. Kenneth Branagh, 1993)
 • “Speed: Niebezpieczna prędkość” jako Jack Traven (reż. Jan De Bont, 1994)
 • “Spacer w chmurach” jako Paul Sutton (reż. Alfonso Arau, 1995)
 • “Adwokat diabła” jako prawnik Kevin Lomax (reż. Taylor Hackford, 1997)
 • “Matrix” (1999) i sequele, jako Neo (reż. siostry Wachowski)
 • “Słodki listopad” jako Nelson Moss (reż. Pat O'Connor, 2001)
 • “Constantine” jako John Constantine (reż. Francis Lawrence, 2005)
 • “Dom nad jeziorem” jako Alex Wyler (reż. Alejandro Agresti, 2006)
 • “John Wick” (reż. David Leitch, Chad Stahelski, 2014) i sequele, jako John Wick

Keanu Reeves - inna działalność

Poza aktorstwem, Keanu Reeves ma na swoim koncie reżyserię (“Człowiek Tai Chi”, 2013) i produkcję (m.in. “Skok Henry’ego”, 2011). Ze swoją partnerką od 2019 roku, artystką Alexandrą Grant, założył wydawnictwo książkowe X Artists’ Books. Podłożył głos i użyczył wizerunku Johnny’emu Silverhandowi, jednej z głównych postaci w grze Cyberpunk 2077, a w latach 1991–2002 był basistą w zespole Dogstar.

Keanu Reeves w Polsce po raz drugi!
Keanu Reeves w Polsce po raz drugi! Źródło: Co za Tydzień

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images