Wojciech Młynarski

Wojciech Młynarski

Wojciech Młynarski (ur. 26 marca 1941 r. w Warszawie, zm. 15 marca 2017 r. tamże) – poeta, artysta kabaretowy, satyryk, autor tekstów piosenek, reżyser teatralny, tłumacz, wykonawca autorskich piosenek i recitali.

Wojciech Młynarski - początki kariery

Wojciech Młynarski studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1960 roku, na czwartym roku studiów, zaczął występować na scenie, najczęściej w klubie studenckim Hybrydy. Debiutował w Hybrydach w spektaklu “Proces o cień osła” Friedricha Dürrenmatta. W 1962 roku na zlecenie Jana Pietrzaka napisał i wyreżyserował kabaret “Radosna gęba stabilizacji”. W tym samym roku zaczął gościnnie występować w audycji “Podwieczorek przy mikrofonie”. To z tego okresu pochodzi znany przebój Młynarskiego “Jesteśmy na wczasach”.

Wojciech Młynarski: rozwój kariery

W 1963 wykonywane przez Janinę Ostelę piosenki Wojciecha Młynarskiego “Pożegnanie szansonistki” i “Ulica Żabia” zostały nagrodzone na 1. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a w 1964 roku przedstawienie Młynarskiego “Ludzie to kupią” otrzymało wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów Studenckich. Nagrody otrzymały jego piosenki także w kolejnych edycjach festiwalu w Opolu:

  • “Z kim ci będzie tak źle jak ze mną” śpiewana przez Kalinę Jędrusik oraz “Spalona ziemia” w wykonaniu Krystyny Konarskiej w 2. edycji festiwalu;
  • “Światowe życie” oraz “Polska miłość” w wykonaniu Hanny Skarżanki w 3. edycji festiwalu.

Po tych sukcesach Młynarski zaczął otrzymywać zamówienia na piosenki. Kilkanaście utworów znalazło się na ścieżce dźwiękowej serialu “Wojna domowa” (1965), kolejnych 10 w komedii muzycznej “Kochajmy Syrenki” (1966).

Wojciech Młynarski - kabaret Dudek

Młynarski współpracował z kabaretami literackimi, a jego piosenki były określane mianem śpiewanych felietonów. Najdłużej związany był z kabaretem Dudek: od 1965 do 1975 roku i ponownie od 1988 do 1990 roku. Znane utwory z okresu jego działalności kabaretowej to m.in.: “W Polskę idziemy”, “Po prostu wyjedź w Bieszczad”, “W co się bawić”, “Ballada o dzikim zachodzie” i “Po co babcię denerwować”.

Wojciech Młynarski - libretta

Wojciech Młynarski jest też autorem librett, m.in. do oper “Henryk VI na łowach” Wojciecha Bogusławskiego (1972) oraz “Kalmora” Karola Kurpińskiego (1976). W latach 70. tworzył również piosenki do musicali, m.in. “Cień”, “Wesołego powszedniego dnia”, “Nędzy uszczęśliwionej epilog” i “Niedopasowani, czyli Goliath i Wieloryb”. Tłumaczył także libretta znanych musicali, takich jak “Jesus Christ Superstar”, “Chicago” i “Kabaret”.

Wojciech Młynarski - autor tekstów

Piosenki z tekstami Młynarskiego śpiewali najwięksi wykonawcy polskiej estrady, w tym: Alibabki, Michał Bajor, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Edyta Geppert, Anna German, Irena Jarocka, Maryla Rodowicz, Irena Santor, Skaldowie, Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha.

Wojciech Młynarski: życie prywatne

Wojciech Młynarski był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, piosenkarką i aktorką Adrianną Godlewską, wziął ślub w 1964 roku. Mieli razem troje dzieci: Agatę, Paulinę i Jana. Rozwiedli się w 1993 roku. Druga żona Wojciecha Młynarskiego miała na imię Jadwiga, para rozwiodła się w 2008 roku. Wojciech Młynarski pochowany jest w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA