Agata Młynarska wspomina ojca w rocznicę śmierci. "Nie ma cię tato już 6 lat"

6. rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego
6. rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego
Źródło: MWMEDIA
Mija dziś 6 lat od śmierci Wojciecha Młynarskiego. Ze światem komunikował się sztuką. W charakterystyczny dla siebie sposób opisywał rzeczywistość, poruszając przy tym tłumy. Agata Młynarska wspomina tatę jako miłośnika polskiej szarówki, pokazując go na zdjęciu, na którym uśmiecha się od ucha do ucha. To piękna metafora.

Gdyby żył, Wojciech Młynarski miałby dziś 81 lat. Dorastał w niełatwych, powojennych czasach, co niewątpliwie ukształtowało jego dorosłe postrzeganie świata. Jego twórczość trafiała prosto w serca, stąd do dziś jest jednym z najczęściej cytowanych polskich twórców.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Tomasz Karolak o przyjaźni z Piotrem Adamczykiem
Tomasz Karolak o przyjaźni z Piotrem Adamczykiem
Tomasz Karolak o przyjaźni z Piotrem Adamczykiem

Wojciech Młynarski zmarł 6 lat temu

Na profilu Agaty Młynarskiej pojawił się post ze wspomnieniem ojca. Córka pisze, że marzec był ulubionym miesiącem artysty. Mimo nieciekawej pogody i wszechobecnej szarości przedwiośnie było dla Wojciecha Młynarskiego wyjątkowe. Dziennikarka nawiązała też do powieści Stefana Żeromskiego.

"Dziś mija 6 rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego. Upodobał sobie marzec. Urodził się i odszedł na przedwiośniu. 'Przedwiośnie' to była także jedna z jego ulubionych powieści. Nie wierzył w szklane domy. Wierzył w pracę u podstaw i tak też traktował swoją twórczość, nazywając ją pracą rzemieślniczą. Mawiał, że natchnienie miewa w godzinach pracy" - pisze Agata Młynarska.

Wojciech Młynarski miał niezwykłą umiejętność ujmowania w słowa zjawisk trudnych i kontrowersyjnych. W takim sensie po swojemu zmieniał świat, a efekty jego pracy oddziałują do dziś.

"Każda z jego piosenek o Polsce jest niezmiennie, niestety przerażająco aktualna. Każde z jego słów niesie refleksję i pocieszenie dla spragnionych oddechu wolności i humoru umysłów" - wspomina jego córka.

Na końcu dodała:

"Nie ma Cię Tato już 6 lat. Rozmowa była ratunkiem. Jest cisza" - czytamy.

Kim był Wojciech Młynarski?

Wojciech Młynarski urodził się w 1941 roku w Warszawie. Był autorem tekstów piosenek, poetą, aktorem oraz satyrykiem. Jego dziadek Emil Młynarski, znany dyrygent i kompozytor, a także jego rodzice posiadali talenty muzyczne. Mimo to, w młodszych latach Wojciech bardziej skłaniał się ku poezji, co dało początek jego niezwykle bogatej karierze artystycznej.

Młynarski był jednym z twórców kabaretu o nazwie "Hybrydy". W trakcie swojej kariery zajmował się także pisaniem piosenek. Oprócz tego Wojciech Młynarski występował w kabarecie Dudek i Owca.

Jego utwory "Och ty w życiu" oraz "Jesteśmy na wczasach" zdobyły ogromną popularność wśród słuchaczy. Wojciech Młynarski był człowiekiem wielu talentów — poza śpiewaniem, pisaniem tekstów piosenek i występami w kabaretach, zajmował się także przekładem zagranicznych piosenek z musicali, takich jak "Chicago" czy "Jesus Christ Superstar".

Wojciech Młynarski zmarł po długiej chorobie 15 marca 2017 roku w Warszawie.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Martyna Mikołajczyk

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości