Z królewskich dworów na Oscary. Historia i symbolika czerwonego dywanu

Gwiazdy chętnie pozują na czerwonym dywanie
Gwiazdy chętnie pozują na czerwonym dywanie podczas Oscarów
Źródło: Getty Images
Czerwony dywan, symbol prestiżu i elegancji, jest niemalże synonimem hollywoodzkiej gali filmowej. Od lat stanowi on tło dla zdjęć gwiazd podczas Oscarów, ale jego znaczenie w kulturze i historii sięga znacznie dalej.

Od Azteków po Hollywood - czerwony dywan ma długą historię. Symbol prestiżu, luksusu i bogactwa, jest obecny w kulturze już od XV wieku. Dzisiaj nieodłącznie kojarzy się z hollywoodzkimi galami i czerwonymi dywanami, na których pojawiają się sławy kina. Przeczytaj więcej ciekawostek na jego temat!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Tłum gwiazd na sekretnej imprezie ramówkowej TVN. Zobacz, kto się zjawił

Oscary 2023. Historia czerwonego dywanu

Czerwony dywan był obecny w kulturze od bardzo dawna, a jego pojawienie się w wyjątkowych momentach było związane z jego symbolicznym znaczeniem. Historycy odnaleźli wzmianki o "szkarłatnych dywanach" używanych przez Azteków i Majów w XV wieku, co świadczy o tym, że czerwień była wówczas kolorem zarezerwowanym dla najbogatszych i miała wyjątkowe znaczenie. Również w starożytnej greckiej sztuce "Agamemnon" pojawia się opis "szkarłatnej ścieżki", co było jednym z pierwszych udokumentowanych odniesień do czerwonego dywanu. Na przełomie wieków czerwony dywan stał się nieodłącznym elementem królewskich dworów. Od dziesięcioleci był też obowiązkowym elementem każdej wielkiej imprezy czy gali w Hollywood. Pierwszy raz został użyty w Los Angeles w 1922 roku przez właściciela słynnych Teatrów Chińskiego i Egipskiego Sida Graumana.

Dzięki Sidowi Graumanowi czerwony dywan stał się popularny w Hollywood
Dzięki Sidowi Graumanowi czerwony dywan stał się popularny w Hollywood
Dzięki Sidowi Graumanowi czerwony dywan stał się popularny w Hollywood
Źródło: Getty Images

Oscary 2023. Symbolika czerwonego dywanu

Czerwony dywan ma długą historię jako symbol luksusu, bogactwa i ważnych wydarzeń. Początkowo był on używany jako środek transportu dla osób królewskich i arystokratycznych, aby chronić ich przed błotem i brudem na ulicach. Później, w XIX wieku, zaczął być używany jako element dekoracyjny na oficjalnych uroczystościach, takich jak wesela, bankiety i ceremonie państwowe.

Symbolika czerwonego dywanu wiąże się z kolorami królewskimi i arystokratycznymi, które tradycyjnie były reprezentowane przez czerwień, złoto i purpurę. Czerwony dywan stał się więc symbolem prestiżu, władzy i bogactwa. W czasach współczesnych czerwony dywan jest kojarzony z branżą filmową, gdzie jest używany na festiwalach filmowych i premierach jako element prezentacji i promocji filmów.

Symbolika czerwonego dywanu wiąże się z kolorami królewskimi i arystokratycznymi
Symbolika czerwonego dywanu wiąże się z kolorami królewskimi i arystokratycznymi
Symbolika czerwonego dywanu wiąże się z kolorami królewskimi i arystokratycznymi
Źródło: Getty Images

Oscary 2023 bez czerwonego dywanu

Najbardziej znany z czerwonych dywanów to ten, który pojawia się podczas gali wręczenia Oscarów, choć Filmowa Akademia zaczęła go używać stosunkowo późno, bo dopiero w 1961 roku. Oscarowy czerwony dywan jest momumentalny - mierzy około 275 metrów długości i 10 metrów szerokości, a jego rozwinięcie zajmuje osiemnastu pracownikom ponad 900 godzin! Przed Dolby Theatre dywan przyjeżdża w częściach, a po ceremonii wręczenia nagród jest niszczony i nigdy już nie jest używany. Nowy dywan, wykonywany jest podobno w stanie Georgia i przetrzymywany w tajemniczym miejscu, aby uniknąć jego kradzieży lub uszkodzenia.

Oscarowy czerwony dywan mierzy około 275 metrów długości
Oscarowy czerwony dywan mierzy około 275 metrów długości
Oscarowy czerwony dywan mierzy około 275 metrów długości
Źródło: Getty Images

Według doniesień zza oceanu tegoroczna gala w Dolby Theatre ma w zanadrzu kilka niespodzianek. Jedną z nich ma być brak czerwonego dywanu na Oscarach - nie chodzi jednak o poprzedzającą imprezę ceremonię przywitania gwiazd, ale o kolor materiału, po którym przejdą sławy do sali głównej. Zamiast klasycznej czerwieni, organizatorzy zdecydowali się na elegancki kolor szampana.

Oscarowy czerwony dywan w Dolby Theatre
Oscarowy czerwony dywan w Dolby Theatre w poprzednich latach
Oscarowy czerwony dywan w Dolby Theatre
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości